کد خبر : 10230

«رئیسعلی دلواری» نماد ولایت‌مداری و استعما‌رستیزی+ تصاویر

 «رئیسعلی دلواری» نماد ولایت‌مداری و استعما‌رستیزی+ تصاویر

بوشهر 24: منزل رئیسعلی دلواری در استان بوشهر و منطقه دلوار جلوه‌ای زیبا از نماد ولایت‌مداری و استعما‌رستیزی است.

بوشهر 24: منزل رئیسعلی دلواری در استان بوشهر و منطقه دلوار جلوه‌ای زیبا از نماد ولایت‌مداری و استعما‌رستیزی است.

به گزارش"بوشهر 24"، شهید رئیسعلی دلواری بر اذهان همه مردم و تاریخ نویسان نقش ویژه‌ای دارد چراکه مبارزات رئیسعلی دلواری  علیه تجاوز انگلیس در بیش از هشتاد سال پیش‌، خاطره‌ای بس شگرف و فراموش نشدنی در ذهن مردم برجای گذاشته است.

دلوار زادگاه حماسه‌ساز جنوب و محل فرمانروایی  رئیسعلی دلواری‌ است که در کشاکش جنگ اول جهانی و در حمله انگلیسی‌ها به بوشهر، رشادت بسیاری از خود نشان داد و به شهادت رسید.

حماسه رئیسعلی دلواری درجنوب ایران تا سال‌ها مایه وحشت انگلیسی‌ها بود  واکنون منزل این مبارز نستوه در دلواریکی از آثار تاریخی زیبا و منحصر بفرد با ادوات و تجهیزات آن زمان آماده پذیرایی از گردشگران است. خانه رئیسعلی دلواری، در جنوب شرقی شهر دلوار در استان بوشهر قرار دارد

این خانه که از آثار اواخر دوره قاجاریه است، توسط بازماندگان رئیسعلی دلواری به سازمان میراث فرهنگی هدیه شده است. تزئینات عمده این خانه که بنایی ساده و بی‌پیرایه است، به حلال و مختصری گچبری ختم می‌شود، قبل از ورود به مجموعه این خانه، یک فضای ستون‌دار مسقف وجود دارد.

پس از عبور از این فضای مسقف، ورودی خانه با دربی چوبی و خوش ساخت و 2 لنگه قرار دارد. پس از عبور از ورودی، 2 فضای متقارن در 2 سوی آن واقع شده و در بین آن راهروی وجود دارد که کف آن نسبت به 2 فضای مذکور، پایین‌تر است و با کف حیاط خانه یکسان می‌باشد.

شهر دِلوار شهری بندری بر کرانهٔ خلیج فارس در استان بوشهر و زادگاه شهید رئیس‌علی دلواری قهرمان مبارزه با انگلیسی‌ها در جنوب ایران بوده که در فاصله 40 کیلومتری شهر بوشهر قرار گرفته است.

قتلگاه شهید رئیسعلی دلواری در محلی به نام  تنگک صفر در بوشهر هنگام شبیخون به قوای بریتانیا توسط فردی نفوذی و اجیر شده، از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و در سن 33 سالگی کشته شد.

رئیسعلی دلواری پس از اینکه به شهادت رسید جسدش به رسم امانت در قبرستانی نزدیک جائینک در جوار حیاه الغیب ملگپ به رسم امانت تحویل خاک داده شد که پس از مدتی طی تشریفات خاصی به عراق منتقل ‌و در شهر نجف اشرف در قبرستان معروف وادی السلام شیعیان به خاک سپرده شد./تسنیم

ارسال نظر