کد خبر : 10275

تخلیه سوخت قاچاق در کنار جنگل های حرای بوشهر

تخلیه سوخت قاچاق در کنار جنگل های حرای بوشهر

بوشهر24: معاون دریایی سازمان محیط زیست، سخنان رهبری که تاکید ویژه بر حفظ سواحل و اراضی در استان های شمالی داشت را شیرین ترین اتفاق سال۹۳ دانست.

معاون دریایی سازمان محیط زیست، سخنان رهبری که تاکید ویژه بر حفظ سواحل و اراضی در استان های شمالی داشت را شیرین ترین اتفاق سال۹۳ دانست.

دکتر پروین فرشچی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: مرگ و میر هزاران قطعه ماهی بر اثر آلودگی آب و پدیده کشند قرمز در جنوب کشور به ویژه در سواحل هرمزگان از تلخ ترین اتفاقات محیط زیست دریایی در سال گذشته بود.

به گفته وی، همچنین در سال ۹۳ حداقل ۴ نهنگ در سواحل جنوب کشور بر اثر برخورد با کشتی ها به گل نشستند که به دلیل آسیب های جدی نتوانستیم آنها را نجات دهیم.

فرشچی، تخلیه بیش از یک میلیون لیتر سوخت قاچاق در خلیج فارس و دریای عمان را از دیگر اتفاقات تلخ سال گذشته در محیط زیست دریایی عنوان کرد و افزود: در سال ۹۳ متأسفانه همچنان قاچاق سوخت و در آخرین اتفاق ۱۷ لنج سوخت قاچاق خود را که معادل ۵۰۰ هزار لیتر گازوییل بود در آبهای استان بوشهر در اطراف جنگل های حرا که نه تنها خود از نظر اکولوژیکی بسیار مهم هستند که به خاطر دیگر گونه های آبزی اهمیت بسیاز زیادی دارند، رها کردند.

معاون دریایی سازمان محیط زیست اظهار داشت: پا برجا بودن مشکل زباله ها در استان های ساحلی با وجود اجرای  طرح های مسیر سبز، ساحل پاک و جمع آوری زباله های ساحلی از دیگر موضوعات تلخ در سال ۹۳ بود.

به گفته وی، اگرچه قرار بود وزارت نیرو سیستم تصفیه فاضلاب شهرهای ساحلی با جمعیت  بالاتر از ۳۰ هزار نفر را تا پایان سال ۹۲ راه اندازی کند اما در سال ۹۳ هم این اتفاق نیافتاد.

فرشچی یادآور شد: در سال ۹۳ با وجود مخالفت جدی سازمان محیط زیست، پروانه های کشتی رافائل از خلیج فارس خارج گرید که این اقدام باعث بر هم خوردن زیستگاه آبزیان در آن ناحیه شد. البته سازمان محیط زیست به دلیل اینکه در حال حاضر این کشتی خود یک زیستگاه در آبهای خلیج فارس برای آبزیان محسوب می شود و از سوی دیگر به دلیل اثرات خروج این کشتی بر کدورت آب و جذب توریست اجازه خروج باقی قسمت های آن را نداده و خروج آن متوقف شده است.

معاون دریایی سازمان محیط زیست از سوی دیگر دیدار فعالان محیط زیست با مقام معظم رهبری و سخنان ایشان در خصوص حفظ و اهمیت محیط زیست دریایی را شیرین ترین اتفاق در سال ۹۳ دانست و افزود: همچنین توجه ویزه نمایندگان مجلس و حساسیت آنها در این حوزه برای نخستین بار که در تصمیمات آنها منعکس می شد از شیرین ترین اتفاقات سال گذشته بوده است.

فرشچی جلوگیری از قاچاق ۲۰۰ هزار  قطعه پرنده و اجرای ۱۵ پروژه در زمینه حفاظت از مرجان ها، لاکپشت ها، پستانداران دریایی، بازنگری روز آلودگی های نفتی، آلودگی های میکروبی، بررسی اثرات تغییر اقلیم بر نواسات آب دریاها و آبزیان ، پهنه بندی سواحل را که زمینه ای برای بهبود شرایط محیط زیست دریایی در سال اینده است رادیگر اتفاقات شیرین  در سال ۹۳ عنوان کرد.

معاون دریای سازمان محیط زیست یاد اور شد: همچنین در این سال همچنین تفاهم نامه های بسیاری با نهاد های دولتی و مناطق ازاد برای در نظر گرفتن محیط زیست دریایی در طرح های توسعه ای امضا شد، پروتکل تنوع زیستی کنوانسیون امضا شد و دبیرخانه این کنواسیون از ژنو به منطقه انتقال یافت.

به گفته وی، در سال گذشته همچنین پایش ملی محیط زیست دریایی و پایش آلودگی میکروبی در تمام سواحل کشور آغاز شد و طرح جامع مدیریت استان های ساحلی با همکاری جایکا از کشور ژاپن آغاز شد.

فرشچی تأکید کرد: سال ۹۳ به طور کلی بسیاری از اقدامات و برنامه ها برای بهبود وضعیت محیط زیست دریایی پایه گذاری و پی ریزی شد که امیدواریم در سال ۹۴ بهره برداری شود.

ارسال نظر