کد خبر : 10701

بوشهر سومین استان پر اقامت نوروزی

بوشهر سومین استان پر اقامت نوروزی

سلطانی‌فر همچنین اعلام کرد: مازندران، گیلان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، اصفهان، کرمانشاه و خراسان جنوبی 10 استان پراقامت در تعطیلات نوروزی امسال بودند.

بوشهر24: رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام آخرین آمارهای نوروزی، گفت: در تعطیلات نوروز امسال 60 میلیون و 84 هزار "نفر اقامت در شب" در 31 استان به اضافه هفت منطقه آزاد کشور ثبت شده است.

به گزارش "بوشهر24" به نقل از ایسنا، مسعود سلطانی‌فر با ارائه گزارشی از فعالیت‌های ستاد هماهنگی خدمات سفر ویژه نوروز 94 و همچنین با ابراز رضایت از عملکرد این ستاد در تعطیلات نوروزی، اظهار کرد: فکر می‌کنم نسبت به سال گذشته عملکرد بهتری را در خدمات‌رسانی و رفع مشکلات مردم داشتیم که سبب رضایت مسافران شد.

او افزود: تقریبا در 660 کمپ اقامتی موقت، نمایشگاه و فروشگاه صنایع‌دستی برپا شد و اقلام تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی نیز به صورت گسترده توزیع شد.

68 میلیون نفر بازدید از اماکن تاریخی ثبت شد

معاون رییس جمهور همچنین با اشاره به افزایش ساعات بازدید موزه‌ها گفت: در این تعطیلات 68 میلیون نفر بازدید ثبت شد که نسبت به سال گذشته 141 درصد افزایش داشت.

او با بیان اینکه آماری از فروش بلیت موزه‌ها و اماکن تاریخی در تعطیلات نوروزی ندارد، اظهار کرد: ما تا دیروز مسافر نوروزی داشتیم که از کاخ‌موزه‌ها بازدید می‌کردند، بنابراین باید منتظر ماند تا این آمار تجمیع شود.

وی سپس با بیان اینکه آمارگیری نوروز امسال با تأکید بر اقامت بوده و مبیّن تعداد مسافر و سفر نیست، افزود: این آمارگیری در دوره 28 اسفند تا 14 فروردین‌ماه از 31 استان و هفت منطقه آزاد انجام شده که بر این اساس 60 میلیون و 84 هزار نفر اقامت در شب ثبت شده است.

15 میلیون مسافر در نوروز داشتیم

سلطانی‌فر با تشریح نحوه محاسبه این آمار اظهار کرد: با توجه به این‌که میانگین سفر یک فرد چهار شب فرض می‌شود، بر اساس آمار 60 میلیون 84 هزار نفر در نوروز 94، حدود 15 میلیون نفر مسافر داشتیم. البته حدود 200 هزار ویلای شخصی در استان‌های شمالی وجود دارد که تقریبا همه آن‌ها در نوروز مورد استفاده صاحبان‌شان قرار داشت و ما امکان ثبت اقامت از این ویلاها را نداشتیم. علاوه بر این هزاران هزار خانه مسافر در شهرهای زیارتی وجود دارد که هنوز در چارچوب سایت خانه مسافر ثبت نشده بنابراین اقامت آن‌ها نیز شمارش نشده است.

اختلاف آماری پلیس راهور و ستاد هماهنگی خدمات سفر

او سپس به آمار پلیس راهور ناجا از ترددهای نوروزی اشاره کرد و افزود: آن‌ها اعلام کرده‌اند تعداد سفرها نسبت به گذشته سه درصد افزایش داشته است. آمار ما نسبت به سال گذشته حدود پنج درصد افزایش را نشان می‌دهد. نزدیک بودن این آمارها نشانه این است که کار دو طرف در یک حد قابل قبولی بوده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: طبیعتا اقامت‌ها بیشتر از این آمار بوده، چرا که حتما تعدادی از مسافران به خانه اقوام خود رفته‌اند. ما امیدواریم شرایطی بوجود آید تا با همکاری دستگاه‌های مربوط آمار دقیق را استخراج کنیم.

آمار گردشگران ورودی حتا به اندازه انگشتان دست بالا و پایین نمی‌شود

سلطانی‌فر در ادامه سخنانش با بیان اینکه آمار گردشگری ورودی و خروجی متفاوت است، گفت: آمار گردشگران ورودی توسط پلیس مهاجرت ناجا دقیقا و با جزئیاتی از نوع ویزا، مدت زمان اقامت و تاریخ ورود و خروج و ملیت ثبت می‌شود. این آمار دقیق است و حتی نمی‌تواند به اندازه انگشتان دست بالا و پایین شود.

او سپس به آمار اسکان مسافران اشاره کرد و افزود: در نوروز امسال شش درصد مسافران در هتل، هتل آپارتمان و مهمان‌پذیر‌ها، 17 درصد از اماکن متعلق به آموزش و پرورش، 20 درصد در مهمان‌سرای ادارات، خوابگاه‌های دانشجویی، سالن‌های ورزشی و سایر اماکن مورد استفاده مسافران در شرایط جوی نامساعد، 14 و نیم درصد در کمپ‌های دائم ایجاد شده توسط شهرداری و هلال احمر و چهار درصد در خانه مسافرها اقامت داشتند.

اسکان 36.5 درصد مسافران در چادر و کمپ موقت

طبق اظهارات سلطانی‌فر، باقی مسافران (حدود 36 و نیم درصد) در چادرهای مسافرتی و کمپ‌های موقتی که توسط شهرداری با همکاری هلال احمر برپا شد، اسکان داشتند.

سلطانی‌فر همچنین اعلام کرد: مازندران، گیلان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، اصفهان، کرمانشاه و خراسان جنوبی 10 استان پراقامت در تعطیلات نوروزی امسال بودند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این‌که بازرسی‌ها در نوروز امسال 37 درصد افزایش داشت، افزود: 47 هزار بازدید نظارتی از مراکز اقامتی، پذیرایی، بین راهی، دفاتر خدمات مسافرتی، رستوران‌ها، کمپ‌های موقت و دائم صورت گرفت که تعدادی تشویق و تذکر کتبی گرفتند.

تعطیلی 92 واحد خدماتی در نوروز

وی اضافه کرد: متأسفانه تخلفات برخی واحدها به حدی بود که با وجود تمایل نداشتن ما برای خارج کردن آن‌ها از مدار خدمت‌رسانی در نوروز منجر به تعطیلی 92 واحد شد که از آن میان 27 واحد مرکز اقامتی، 32 واحد دفتر خدمات مسافرتی و 32 مرکز پذیرایی بودند.

سلطانی‌فر درباره بازنگری در بازدیدهای نظارتی به منظور برخورد با متخلفان پیش از فرارسیدن تعطیلات نوروزی یادآور شد: بازرسی‌های ما انجام می‌شود و محدود به تابستان و عید نیست. این وظیفه مرتب پیگیری می‌شود، اما چون در نوروز بیشترین حجم سفرهای داخلی اتفاق می‌افتد و فشار روی مراکز اقامتی و پذیرایی ایجاد می‌شود، کیفیت خدمات کاهش می‌یابد.

وی افزود: تلاش کردیم کم‌کاری و کوتاهی این مراکز منجر به تعطیلی نشود، به طوری که در مواجه با تخلفات مشاهده شده پنج هزار و 159 مورد تذکر و 804 اخطار کتبی داده شد و فکر می‌کردیم مشکل حل شود، اما به این اخطار و تذکر توجهی نشد و کماکان سطح کیفی خدمات رعایت نشد و ما مجبور شدیم بعد از این اقدامات، 92 واحد را تعطیل کنیم.

او همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا ظرفیت اماکن اقامتی ایران شش درصد بوده و یا سهم اسکان مراکز اقامتی کشور در این حد تکمیل شده است؟ گفت: در همه کشورها وقتی موج سفر داخلی راه می‌افتد چنین آمارهایی داده می‌شود. ما نمی‌خواهیم بگوییم که مثلا در کشورهای توسعه یافته ظرفیت اسکان در هتل‌ها شش درصد بوده، حتما بیشتر از این است؛ ولی وقتی موج سفر در سایر کشورها بررسی می‌شود حدود 50 تا 70 درصد اسکان در آن کشورها نیز بر اقامتگاه‌های موقت متمرکز است. هر چند کشورهایی مثل فرانسه، انگلستان و آمریکا شاید بیش از 30 تا 40 درصد را پوشش دهند.

وی اضافه کرد: طبیعتا در کشور ما متناسب با سطح درآمد مردم باید امکانات اقامتی متنوعی ایجاد شود. در هر حال جمعی از مردم به خاطر وضعیت معیشتی که دارند به استفاده از کمپ‌ها تمایل نشان می‌دهند و بخشی هم به خاطر روحیه ماجراجویی گرایش به این اقامتگاه‌ها دارند.

سلطانی‌فر ادامه داد: رویکرد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این است که برای توسعه گردشگری خارجی، هتل‌های چهار و پنج ستاره و برای پوشش گردشگری داخلی هتل‌های دو و سه ستاره را افزایش دهد. تعداد این هتل‌ها باید به سه تا چهار برابر ظرفیت موجود برسد که البته سرمایه‌گذاری در این بخش رو به افزایش است و هم اکنون 950 پروژه گردشگری در حال احداث است.

وی همچنین بیان کرد: ظرفیت اقامتی کشور در مقایسه با 60 میلیون نفر اقامت همین شش درصد بوده، چون ضریب اشغال ظرفیت بسیاری از هتل‌ها صددرصد و میانگین آن 95 درصد بوده است. این‌طور نبوده که ظرفیتی وجود داشته باشد و از آن استفاده نشود.

از سوی دیگر، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تکمیل این توضیحات گفت: ظرفیت مراکز اقامتی ایران حدود هفت درصد بوده که 70 درصد این ظرفیت در نوروز تکمیل شده بود.

در ادامه این نشست، معاون گردشگری درباره آمار گردشگران ورودی و خروجی در تعطیلات نوروزی اظهار کرد: براساس آمار پایانه‌های مهران، بازرگان و باشماق که بیشترین تردد‌ها را داشته‌اند در این تعطیلات 758 هزار نفر تردد کرده‌اند.

او آماری از گردشگران خروجی نداد و گفت: این آمار از بیستم تا بیستم هر ماه ثبت می‌شود که آمار 20 اسفند تا 20 فروردین هنوز تکمیل نشده که از پلیس مهاجرت و پایانه‌های خروجی دریافت شود.

رحمانی‌موحد همچنین درباره میزان رضایت مردم و شکایت آن‌ها و نحوه پاسخگویی به این شکایت‌ها توضیح داد: در تعطیلات نوروزی فرم‌های نظرسنجی توزیع شده که نتیجه آن‌ها تا پایان اردیبهشت‌ماه استخراج می‌شود. علاوه بر این در سامانه پاسخگویی این سازمان 23 هزار و 250 مورد تماس ثبت شده که 9390 تماس درباره راه‌ها، 4600 تماس درباره هواشناسی، 3310 تماس درباره امدادخودرو، 2100 تماس درباره جاذبه‌های گردشگری، 1220 درباره اماکن اقامتی، 220 مورد درباره خدمات مسافرتی، 340 مورد تماس درباره پذیرایی، 865 تماس درباره اسناد بین‌المللی، 1205 تماس سایر موارد و 98 مورد شکایت ثبت شده است.

آموزش و پرورش امکان ویژه‌ای در اختیار ندارد که به بخش خصوصی بدهد

معاون گردشگری همچنین در پاسخ به سوالی درباره دلایل واگذار نشدن ظرفیت مراکز اقامتی وابسته به وزارت آموزش و پرورش به بخش خصوصی با وجود همکاری‌های مثبت این دو دستگاه با یکدیگر اظهار کرد: واحدهای اقامتی آموزش و پرورش متنوع است. برخی در قالب اردوگاه، باشگاه ورزشی و برخی کلاس‌های آموزشی هستند که در اسکان مسافر تکلیف مشخصی دارند. براساس آنچه ستاد هماهنگی خدمات سفر مصوب کرده اولویت نخست اسکان در این واحدها با کادر آموزش و پرورش است که این مسئله به خوبی رعایت شد مگر در استان هایی که حجم بالای مسافر را داشتند.

او در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی از سوی ستاد بر نرخ‌گذاری واحدهای اقامتی وابسته به آموزش و پرورش هنگام ارائه به مسافران نوروزی صورت می‌گیرد؟ گفت: این واحدها براساس خدماتی که ارائه می‌دهند سه نرخ 12 هزار، 18 هزار و 25 هزار تومان را برای نوروز تعیین کرده بودند.

سلطانی‌فر در تکمیل این سخنان اظهار کرد: بضاعت در خانه معلم‌ها و اردوگاه‌های آموزش و پرورش نیز به حدی نیست که پاسخگوی درخواست خود باشد و ظرفیت خالی وجود ندارد که به بخش خصوصی بدهد. در واقع آموزش و پرورش امکان ویژه‌ای در اختیار ندارد که به بخش خصوصی بدهد.

اقلان تبلیغاتی به زور تحویل مسافران داده نمی‌شد

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین در پاسخ به اعتراض برخی خبرنگاران نسبت به ضعف اطلاع‌رسانی و کمبود اقلام تبلیغاتی این سازمان در شهرهای مختلف گفت: این اعتراض تعجب برانگیز است و فکر می‌کنم اقلام تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی در نوروز امسال به خوبی صورت گرفت و همکاری گسترده‌ای از سوی استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها انجام شد. اگر مسافری نیاز به بروشور و نقشه داشت حتما در اختیارش قرار می‌گرفت اما این‌طور نبود که جلوی ماشینی گرفته شود و به زور به مسافر سی‌دی داده شود.

رحمانی موحد نیز در تکمیل این توضیحات گفت: 2800 پایگاه اطلاع‌رسانی ایجاد و 30 میلیون نسخه اقلام تبلیغاتی توزیع شد. علاوه بر این 4300 ساعت برنامه از صداوسیما پخش شد. اگر مردم به سفر از پیش برنامه‌ریزی شده تمایل داشتند حتما امکانات در اختیارشان قرار می‌گرفت.

در ادامه این نشست، سوال‌هایی درباره ضعف سیستم بهداشتی و پذیرایی در مراکز بین‌راهی مطرح شد که سلطانی‌فر در پاسخ به آن‌ها گفت: یکی از مشکلات زیرساخت در کشور کمبود مراکز بین راهی است که فکر می‌کنم باید هفت تا هشت برابر ظرفیت موجود شود. ما به توسعه این مراکز نیاز داریم.

وی اضافه کرد: متولی این کار وزارت راه و شهرسازی است که سیر صدور موافقت اصولی برای ساخت این مراکز بین راهی خیلی کشدار بوده، از طرفی تعداد متقاضیان ساخت این مراکز کم نیست اما آن‌ها از روند صدور این موافقت‌نامه‌ها گله دارند. صحبت‌هایی با وزیر راه صورت گرفته که ایشان دستور پیگیری دارند و گشایشی ایجاد خواهد شد.

معاون رییس جمهور همچنین درباره اعمال فشار برای تصویب طرح تعطیلات زمستانی به منظور کنترل میزان خسارت‌ها به سایت‌های تاریخی که در تعطیلات نوروزی با تشدید سفرها صورت می‌گیرد، گفت: برای توزیع سفر طرح تعطیلات زمستانی به دولت داده شده و دستگاه‌های مختلف نظر خود را داده‌اند. قبلا گفته‌ام که برخی دستگاه‌ها مثل وزارت آموزش و پرورش روی این موضوع بحث‌هایی داشته‌اند. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری راهکار و پیشنهادات خود را برای رفع مشکل داده است. اکنون باید از وزیر آموزش و پرورش بپرسید که چه زمانی می‌خواهد جواب بدهد.

سلطانی‌فر همچنین درباره حمایت از سرمایه‌گذاران در سال جدید اظهار کرد: برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز باید زیرساخت‌ها را آماده کنیم. تسهیل در صدور مجوزهای لازم، فراهم کردن امکانات مناسب، امکان تأمین زمین در شهرهای کوچک از طرف دولت، کاهش و یا حذف عوارض ساخت توسط شهرداری که اکنون در تهران و اصفهان به صفر رسیده و اختصاص تسهیلات ارزان قیمت از جمله این حمایت‌ها خواهد بود.

وی اضافه کرد:‌هم اکنون نرخ سود تسهیلات در بانک‌ها حداقل 24 درصد است که برای سرمایه‌گذاری سنگین است برای همین پرونده‌ها را به استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ سود 6 درصد هدایت می‌کنیم.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: امیدوارم با حل مشکلات ما با 1+5 و لغو تحریم‌ها از سرمایه‌گذاری‌های گسترده در این بخش استفاده کنیم.

ارسال نظر