کد خبر : 11057

شناسایی و درمان ۱۰۰۰ بیمار سرطانی در استان بوشهر

 شناسایی و درمان ۱۰۰۰ بیمار سرطانی در استان بوشهر

پزشک فوق تخصص خون دراستان بوشهر گفت: با تلاش مسئولان امکانات لازم برای شناسایی بسیاری از سرطان‌ها در استان بوشهر مهیا است و تاکنون بیش از یک‌هزار بیمار سرطانی نیز در این استان مداوا شده‌اند.

به گزارش " بوشهر24 "، محمدرضا روان‌بد بعد از ظهر امروز درکارگاه آموزشی ارتقا سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها در بوشهر با بیان اینکه کاهش الگوی سنی و افزایش تعداد بیماران سرطانی در دو دهه اخیر در کشور نگران کننده است اظهار داشت: آموزش‌های لازم در شناسایی عوامل سرطان‌زا و علائم هشدار دهنده برای پیشگیری از شیوع سرطان در جامعه ضروری است.

وی راه‌های پیشگیری از عوامل خطر بیماری‌های سرطانی را برشمرد و تصریح کرد: تغذیه سالم، کنترل وزن، ورزش، ترک سیگار، دوری از استرس و مصرف نکردن مشروبات الکلی از جمله راه‌های پیشگیری از عوامل خطر بیماری‌های سرطانی است.

روان‌بد با بیان اینکه مصرف دخانیات به‌ویژه قلیان عامل 30 درصد تومورهای بدخیم سرطان است بیان کرد: براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت مصرف دخانیات به تنهایی عامل 30 درصد موارد تومورهای بدخیم و 20 درصد مرگ ناشی از سرطان است.

پزشک فوق تخصص خون در استان بوشهر با اشاره به نقش آثارغذاهای فرآوری شده در سلامتی اظهارکرد: بسیاری از کشورهای پیشرفته که در هیاهوی تمدن به دنبال غذاهایی که سریع آماده می‌شوند، بودند با توجه به تاثیر منفی این غذاها امروز به این نتیجه رسیدند که نباید از آنها استفاده کنند ولی مردم ما تازه به دنبال استفاده از این نوع غذاها هستند.

روان‌بد گفت: مادران به عنوان آموزش دهنده نسل بعد باید بدانند چه خطری فرزندانشان را تهدید می‌کند به همین دلیل با یک حرکت جمعی باید به مقابله با کابوس سرطان درجامعه رفت.

وی بیان کرد: آلودگی های محیطی و صنعتی، دخانیات، مصرف غذاهای فرآوری شده، زغالی شدن غذا، مصرف الکل و مواد مخدر از عوامل سرطان‌زا هستند.

روان‌بد با بیان اینکه مصرف سبزی و میوه‌جات سالم در مقابله با سرطان موثر هستند تصریح کرد: مصرف سبزی و میوه‌جات سالم و به دور از سموم در مقابله با سرطان موثر هستند به همین دلیل باید با اصلاح شیوه‌های کشاورزی و استفاده نکردن از موادی که باعث زود رس شدن و تغییر رنگ میوه‌ها می‌شود سبزیجاتی سالم در اختیار مردم قرار داد.

پزشک فوق تخصص خون در استان بوشهرگفت: با تلاش مسئولان امکانات لازم برای شناسایی بسیاری از سرطان‌ها در استان بوشهر مهیا است و تاکنون بیش از یک هزار بیمار سرطانی نیز در این استان مداوا شده‌اند./ تسنیم

ارسال نظر