کد خبر : 11061

سرعت در ساخت سکوهای فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی

سرعت در ساخت سکوهای فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: ساخت سکوهای فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی تسریع می‌شود.

به گزارش " بوشهر 24 "، به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، علی اکبر شعبانپور با اشاره به برگزاری جلسه‌های متعدد با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء درباره ساخت هشت سکوی گازی پارس جنوبی گفت: هم اکنون منتظر نتیجه تصمیم‌ها و اقدام‌های انجام گرفته از سوی این قرارگاه و صدرا هستیم.

وی در باره آخرین وضعیت توسعه فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی اظهار داشت: این فازها هم اکنون در بخش ساخت پالایشگاه خشکی از نظر پیشرفت کاری وضع تا حدودی مناسب دارند اما مشکل اصلی آنها عقب ماندگی در ساخت تاسیسات در بخش دریاست.

وی با اشاره به ساخت ٨ سکوی فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢٤ و دو سکوی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در شرکت صدرا گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته امسال یکی از برنامه های کاری شرکت نفت و گاز پارس تسریع در ساخت این سکوها است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: تاکنون جلسه‌های متعدد با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و شرکت صدرا در شرکت نفت و وزارت صنعت درباره سکوی فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢٤ و دو سکوی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی برگزار شده است و هم اکنون منتظر نتیجه اقدامات انجام گرفته از سوی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء درباره تصمیم‌های اتخاذ شده در حضور وزیر صنعت و معدن و تجارت هستیم.

شعبانپور گفت: در صورت تسریع در روند ساخت سکوهای فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی، از سال آینده از هر یک از فازهای یاد شده یک سکو وارد مدار تولید می شود.

براساس برنامه ریزی صورت گرفته با به تولید رسیدن فازهای اولویت دوم میدان گازی پارس جنوبی در سه سال آینده، تولید گاز ایران از این میدان مشترک به بیش از ٨٠٠ میلیون متر مکعب در روز می رسد.

وزارت نفت ایران پارسال همه تلاش خود را برای برداشت بیشتر حداقل ١٠٠ میلیون متر مکعب گاز از این میدان به کار گرفت تا بتواند برنامه ریزی های مدون خود را در باره تامین سوخت زمستانی و نیز صرفه جویی سوخت مایع در نیروگاه ها و صنایع پر مصرف جامع عمل بپوشاند.

پیش بینی می شود با بهره برداری از پنج فاز تازه این میزان سال ٩٣ از ١٠٠ میلیارد متر مکعب فراتر رود، طبق قراردادهای بسته شده با شرکتهای ایران و خارجی در پارس جنوبی باید ٤٣ میلیارد دلار منابع مالی برای توسعه این میدان مشترک هزینه شود که تاکنون در مجموع برای توسعه فازهای گازی این میدان مشترک حدود ٣٤ میلیارد دلار پرداخت شده است./ مهر

ارسال نظر