کد خبر : 11138

شناسایی 8 کانون گرد و غبار در استان بوشهر

شناسایی 8 کانون گرد و غبار در استان بوشهر

مدیر حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: 8 کانون گرد و غبار در استان شناسایی و اقدامات مقدماتی برای مقابله با آن انجام شده است.

به گزارش " بوشهر24 "، حسین دلشب ظهر امروز در نشست شورای خشکسالی و امور آب استان بوشهر از معرفی چند منطقه بکر محیط زیستی از پیوستن این مناطق به دیگر مناطق حفاظت شده استان بوشهر خبر داد و ضمن تاکید بر رسیدگی به جزیره «هاله» به دلیل وجود گونه‌های متعدد و متنوع پرندگان در زمان مشخص شده و منطقه شاهزاده ابراهیم استان بوشهر به عنوان زیستگاه قطعی پلنگ حمایت همه جانبه مسئولان استانی را از حیات وحش و محیط زیست خواستار شد.

وی اظهار کرد: طبق استانداردهای جهانی 12 درصد هر سرزمین باید حفاظت شده باشد که در حال حاضر باید تلاش مضاعفی داشته باشیم که 6.5 درصد استان را به استاندارد جهانی نزدیک کنیم که البته اقداماتی نیز در این باره در حال انجام است.

دلشب توجه ویژه به محیط زیست استانی را ضامن سلامت بشر دانست و به توسعه یک جانبه صنعت نفت و گاز، تغییر کاربری نادرست اراضی مناطق نفت و گاز خیز و آثار ناخوشایند باقی مانده از اقدامات غیر کارشناسانه در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر رفع معضلات آلودگی هوا، همچنین سر و سامان دادن و استاندارد کردن تجهیزات و مدارهای استخراج، بر خود واجب دانستیم با جدیت تمام موضوع مهم آلودگی هوا را دنبال کنیم، لذا با پیگیری حقوقی به تعدادی واحدها  تا پایان فروردین سال جاری فرصت برنامه اجرایی رفع آلودگی و سر و سامان دادن به وضعیت فعالیت متناسب با استانداردها را داده‌ایم.  

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: با بررسی‌های به عمل آمده در یک کار تحقیقی که با حضور کارشناسان شرکت بین‌المللی «جایکای» ژاپن در استان بوشهر، سال گذشته انجام پذیرفت مشخص شد که از نظر اقتصادی پرداختن به سواحل و بسترسازی شرایط برای حضور گردشگران داخلی و خارجی می‌تواند درآمد هنگفت و سودآوری داشته باشد.

دلشب ادامه داد: از دیگر مشکلات فرا روی کشور و استان بوشهر پدیده ریزگردها در سال گذشته بود که با تشکیل کمیته گرد و غبار به ریاست استاندار و دبیری اینجانب 8 کانون گرد و غبار در استان شناسایی و اقدامات مقدماتی برای مقابله با آن انجام شده و در سال جدید این امر با جدیت بیشتری در استان بوشهر پیگیری خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: در راستای منویات مقام معظم رهبری به سرعت به اتفاق یک تیم خبره، «سند ملی محیط زیست» را در دست تدوین داریم.

دلشب در بخشی از گزارش عملکرد سالیانه فعالیت‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در محضر نماینده مقام معظم رهبری در استان و امام جمعه بوشهر به نقش هنر در انتقال جامع‌تر و سریع‌تر مفاهیم اشاره کرد و ادامه داد: در راستای اهداف سازمان حفاظت محیط زیست از گروه‌های هنری علی‌الخصوص در زمینه نمایش و به ویژه نمایش کودکانه حمایت‌های همه جانبه به عمل آورده و با نظارت و تعریف خط مشی، طبق آمار به دست آمده توانستیم در جهت دهی و توجه بیشتر افکار عمومی موفق‌تر از سال‌های گذشته عمل کنیم. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر خاطرنشان کرد: با وجود موفقیت در پیگیری‌های هوشیارانه مامورین حفاظت محیط زیست در سال گذشته، پیگیری‌های مجدانه‌تری صورت گرفته است که در برخورد با تخریب کنندگان با تمام توان در سال جدید، با افزایش امکانات و آمادگی پرسنلی و یگانی خود در کنترل مناطق محیط زیستی موفق‌تر عمل خواهیم کرد.

وی در ادامه به نقش آموزش برای کودکان اشاره و اظهار کرد: برنامه‌ریزی اصلی و اساسی ما در اداره کل حفاظت محیط زیست برای کودکان انجام می‌شود.

به عنوان مثال چندین کتاب ماندگار چاپ شد که از جمله این کتاب‌ها می‌توان به کتاب رنگ آمیزی دلفین‌های گوژپشت، دلفین‌های شگفت انگیز، مرجان‌ها، لاک پشت سواحل خلیج فارس، اراضی ساحلی و ... اشاره کرد. 

دلشب افزود: در سال گذشته به بیش از یک هزار دانش‌آموز، پس از گذراندن دوره‌های آموزشی محیط زیستی مطابق با استانداردهای روز دنیا گواهی دانشمند کوچک اهدا شد.

وی همچنین به افتتاح نخستین دبیرستان جامع محیط زیستی در شهر بردخون اشاره کرد و دلیل انتخاب این شهر را شهادت علی کشاورز از شهدای محیط زیست و تدریس همسر ایشان در آن مدرسه عنوان کرد و افزود: 35 نفر از دبیران آموزش و پرورش طی تفاهم‌نامه‌ای در دوره‌های تخصصی محیط زیست آموزش دیدند و هم اکنون در حال تدریس در این مدرسه و مدارس دیگر استان در زمینه‌های حفاظت محیط زیست هستند./ فارس

ارسال نظر