کد خبر : 11366

۲۰ درصد زباله‌های شهرستان بوشهر بازیافت می‌شود

 ۲۰ درصد زباله‌های شهرستان بوشهر بازیافت می‌شود

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بندر بوشهر گفت: در اجرای طرح پاکسازی، دفع، دفن و تنظیف شهر بوشهرماهانه ۱۰ میلیارد ریال هزینه می‌شود و ۲۰ درصد زباله‌های جمع‌آوری شده بازیافت می‌‌شود.

به گزارش " بوشهر 24 "، مسعود غلامزاده‌فرد صبح امروز در نشست هم‌اندیشی بهبود وضعیت فرهنگ دفع زباله در شهر بوشهر با بیان اینکه فرهنگ دفع زباله در بندر بوشهر بهبود یافته اظهار داشت: خانوار‌ها باید در این مهم که شهر پاک و زیبایی داشته باشند باید با شهرداری مشارکت بیشتری کنند.

وی با اشاره به اینکه بدون مشارکت مردم تحقق شهری پاک و زیبا امکان پذیر نیست تاکید کرد: سازمان پسماند شهرداری بوشهر تمام امکانات لازم برای همکاری همه جانبه مردم به‌کار گرفته است که باید این مهم مورد توجه قرار بگیرد.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بندر بوشهر با اشاره به اینکه طرح فرهنگ سازی دفع زباله به شیوه مشارکتی اجرا می‌شود افزود: اکنون برنامه‌های آموزشی ویژه خانوار‌ها در حوزه گوناگون مدارس، دانشگاه‌ها، اصناف، بازاریان و دیگر قشرهای مختلف مردم در حال اجرا است.

غلامزاده‌فرد با اشاره به اینکه دفع پسمانده در چند حوزه صورت می‌گیرد گفت: زباله خانگی، نخاله ساختمانی، صنعتی، ویژه، کشاورزی و بیمارستانی از جمله پسماندهای شهری هستند که جمع‌آوری زباله خانگی و نخاله ساختمانی بر عهده این سازمان است.

وی با بیان اینکه روزانه در شهر بوشهر 170 تن زباله دفع و دفن می‌شود گفت: سرانه تولید زباله شهروندان بوشهری روزانه 850 تا 900 گرم است که نسبت به میانگین کشوری و جهانی که حدود 500 تا 650 گرم است بسیار بالا است.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بندر بوشهر هزینه دفع هر کیلو زباله در شهر بوشهر را 200 تومان دانست و گفت: در اجرای طرح پاکسازی، دفع، دفن و تنظیف شهر بوشهر 300 پاکبان با 30 ماشین مکانیزه فعال هستند که ماهانه 10 میلیارد ریال در این راستا هزینه می‌شود.

غلامزاده‌فرد طرح تفکیک زباله را از جمله اقدامات سازمان پسماند دانست و افزود: پیمانکاران در تدارک توسعه این طرح بوده و به‌زودی تعداد مناطقی که به خط تفکیک زباله از مبدا افزوده می‌شوند بیشترمی‌شود.

وی با بیان اینکه فرهنگ‌سازی و آموزش مهم‌ترین راه حل مشکلات زیست محیطی در دفع صحیح زباله دانست و تصریح کرد: تنها راه حل فرار از این معضل فرهنگ سازی و آگاه کردن مردم برای مصرف درست و کم کردن زباله‌ها و نحو دفع صحیح زباله است.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بندر بوشهرمراکز آموزشی و مدارس را از جمله راهکارهای توسعه آموزش و فرهنگ سازی دانست و گفت: آموزش مصرف درست، جمع آوری صحیح زباله و فرهنگ شهروندی از جمله اقدامات این سازمان برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است.

غلامزاده‌فرد با اشاره به اینکه در حال حاضر، بیش از 20 درصد زباله‌های جمع‌آوری شده بازیافت می‌شوند افزود: برای بهبود صنعت بازیافت و صنایع جانبی آن اقداماتی در دست اجرا است که با اجرای آن بازیافت زباله در شهر بوشهر ساماندهی اصولی می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و گفت: جمع آوری زباله‌ها به صورت جداگانه نقش موثری در کاهش اثرات نامطلوب محیطی و پاسخگویی به بخشی از هزینه‌های سنگین دفع زباله دارد.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بندر بوشهر از تهیه 2 هزار مخزن زباله گالوانیزه در شهر بوشهر خبرداد و گفت: برای تهیه این میزان مخزن 8 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده که تاکنون یک سوم این مخازن نصب و تا 1. 5 ماه آینده 2 هزار مخزن یاد شده در سطح شهر بوشهر نصب می‌شود./ تسنیم

ارسال نظر