کد خبر : 11544

فوت دو کارگر در حین کار در عسلویه

به گزارش " بوشهر 24 "، گزارش های دریافتی از عسلویه از مرگ دو کارگر در حین کار در یکی از فازهای پارس جنوبی خبر می دهد.

این دو کارگر در حالی امروز به پاک سازی یکی از مخازن فازهای 17 و 18 پارس جنوبی مشغول بوده اند که به دلیل گاز گرفتگی و عوارض حاصل از استنشاق گازهای سمی جان خود را از دست دادند.

این چندمین حادثه در این زمینه است که سبب شده جان کارگرانی که در جنوب استان بوشهر در تاسیسات نفت و گاز مشغول هستند به شدت موررد تهدید قرار گیرد که فوت دو کارگر در بعد ظهر روز ۱۳ آبانسال گذشته در واحد تعمیرات پتروشیمی جم نیز از این دسته بوده است.

به نظر می رسد در تاسیسات نفت و گاز باید همواره حسگرهای هوشمندی برای سنجش میزان گاز هیدروژن نصب شود تا کارگران با به صدا در آمدن زنگ هشدار از ماسک های مخصوص استفاده کرده و یا از محوطه آلوده خارج شوند .

اگر این حسگرها وجود ندارند که ضروری است برای تامین امنیت جانی کارگران زمینه نصب این دستگاه ها فراهم شود و اگر این دستگاه ها نصب شده است و در مواقع آلودگی محیط ، آژیرها به صدا در می آیند لزوم آموزش بیشتر کارکنان برای آشنایی با قوانین ایمنی و یا جلوگیری از فشار احتمالی پیمانکاریان برای حضور کارگران در فضای آلوده انجام شود .

معمولا در چنین مواردی که با آسیب به بخشی از جسم یا از دست دادن جان کارگران همراه است نحوه رسیدگی قضایی این پرونده ها نیز از دید افکار عمومی مهم می باشد.

 در جریان فوت دو کارگر پتروشیمی جم بر اثر استنشاق گاز نیتروژن در آبان ماه 93 یک وکیل دادگستری به یکی از رسانه ها گفته بود که برای رسیدگی به این پرونده ، کارفرما در اولین اقدام باید گزارش حادثه را تهیه کند و به اداره کار بفرستد.

«سهراب قنبری» در این باره اظهار کرده بود: اداره کار در روزهای بعد از محل وقوع حادثه بازدید می‌کند و نظرش را درباره دلیل وقوع حادثه اعلام می‌کند که مثلا دستگاه خراب بوده، کارگر بی‌احتیاطی کرده و یا کارفرما مقصر بوده است.

وی افزود: اولیای دم در مرحله بعد باید در دادگستری شکایت کنند. دادگستری نظر پزشکی قانونی و اداره کار درباره دلیل وقوع حادثه را جمع می‌کند و حتی اگر نیاز باشد کار‌شناس خود را وارد قضیه می‌کند. در ‌‌نهایت میزان تقصیر بین کارگر و کارفرما تقسیم می‌شود و بر همین اساس به خانواده‌های کارگران دیه تعلق می‌گیرد.

این وکیل دادگستری با تاکید گفت: اگر کارفرما در این قضیه قصور کرده باشد باید به خانواده‌های کارگران دیه پرداخت کند و سازمان تامین اجتماعی هم برای او جریمه‌ای در نظر می‌گیرد.

قنبری تصریح کرده بود: زمانی که تشخیص داده شود قصور کارفرما عمدی بوده است، موضوع جنبه کیفری پیدا می‌کند و برای کارفرمای متخلف مجازات حبس در نظر گرفته می‌شود.

به نظر می رسد برای جلوگیری از صدمات حین کار برای کارگران، نظارت بر کارکرد ایمنی در این شرکت ها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

ارسال نظر