کد خبر : 11786

بیماری مالاریا در استان بوشهر حذف می‌شود

 بیماری مالاریا در استان بوشهر حذف می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: حذف بیماری مالاریا یکی از هدفهای اصلی در کشور و استان بوشهر است که این بیماری با برنامه ریزی انجام شده در حال حذف شدن است.

به گزارش " بوشهر 24 "، علیرضا رئیسی صبح امروز درهمایش سالانه حذف مالاریا در بوشهر با بیان اینکه اجرای طرح تحول نظام سلامت ابعاد گوناگون بهداشتی و درمانی در برمی‌گیرد اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین بسته‌های خدمتی این طرح توسعه فرهنگی بهداشتی و کنترل بیماری‌ها است که در این راستا طرح‌های مهمی اجرا و درحال انجام است.

وی با اشاره به اینکه کنترل بیماری مالاریا با کنترل همه بیماریها تفاوت اساسی دارد تصریح کرد: برای کنترل این بیماری نیازمند مشارکت گروهی در ابعاد گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی درمانی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با بیان اینکه ارتقا سطح بهداشتی برای کنترل حشره را یکی از ستونهای اصلی کنترل مالاریا است گفت: برای تحقق این مهم همواره باید پایش شود و در صورتی که علائم مقاومت دیده شد، باید اقدامات متناسب اجرا شود.

رئیسی با بیان اینکه یکی از ستونهای اصلی حذف مالاریا، درمان سریع و بموقع است افزود: نظام مراقبت یکی از مهم‌ترین ستون‌های حذف بیماری مالاریا است که برای این مهم مراقبت‌های لازم باید انجام شود.
 
وی بر کنترل ناقل بیماری در حوزه اتباع بیگانه تاکید کرد و گفت: برای حذف بیماری مالاریا نیازمند کنترل بیماری‌های اتباع بیگانه در استان بوشهر هستیم که در این راستا اقداماتی انجام شده است.

رئیس دانشگاه علم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه بیش از 108 هزار نفر از بسته کاهش هزینه‌های درمانی در اجرای طرح تحول  نظام سلامت در استان بوشهر استفاده کرده‌اند بیان کرد: تاکنون افزون بر 82 میلیارد ریال برای درمان این افراد تامین اعتبار و هزینه شده است.

رئیسی با اشاره به اینکه بیماران بستری تنها 7.2 درصد هزینه‌های درمانی پرداخت می‌کنند افزود: از زمان آغاز طرح تحول نظام سلامت، بیماران بستری در بیمارستان‌های دولتی تنها 7.2 درصد هزینه‌های درمانی خود را پرداخت کرده‌اند و این در حالی است که امسال بسته‌های خدمتی بیشتری به مردم ارائه می‌شود./ تسنیم

ارسال نظر