کد خبر : 11875

پیگیری یک سوژه؛

سرنوشت زمین هایی که 12 سال پیش به فرهنگیان بوشهری فروختند چه شد؟

سرنوشت زمین هایی که 12 سال پیش به فرهنگیان بوشهری فروختند چه شد؟

بوشهر24: از قرار معلوم سال 1382 بر مبنای اطلاعیه ای از طرف اداره تعاون آموزش و پرورش، فرهنگیان بوشهری 111 قطعه زمین 300 متری را در مشهد خریداری می کنند. اما بعد از گذشت 12 سال خبری از این زمینها نیست، پیگیری ها هم به نتیجه ای نرسیده و حتی جای زمین ها هم مشخص نیست.

به گزارش " بوشهر 24 "، چند روز گذشته برخی از فرهنگیان استان بوشهر ضمن تماس با "بوشهر24"، به بیان یکی از مطالبات خود پرداختند. یکی از فرهگیان در این باره گفت: از قرار معلوم سال 1382 بر مبنای اطلاعیه ای از طرف اداره تعاون آموزش و پرورش، فرهنگیان بوشهری 111 قطعه زمین 300 متری را در مشهد خریداری می کنند. اما بعد از گذشت 12 سال خبری از این زمینها نیست، پیگیری ها هم به نتیجه ای نرسیده و حتی جای زمین ها هم مشخص نیست.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش می گوید این مسئله به این اداره ارتباط ندارد و باید آن را از طریق اداره تعاون آموزش و پرورش پیگیری کرد. می گویند از آنجا که زمین مشاع هست باید همه 111 نفری که از بوشهر زمین خریده اند پیگیر حل این مسئله باشند.

 

با بیان این مسئله خبرنگار "بوشهر24" طی گفتگویی با مسئول اداره تعاون و امور رفاهی آموزش و پرورش استان به طرح این مسئله پرداخت.

بردبار با اشاره به مشاع بودن زمین مذکور گفت: زمین به صورت زراعی بوده و چندین هزار هکتار می باشد که به صورت مشاع خریداری شده است. لذا جهت ایجاد امکان تفکیک این زمین لازم است که تغییر کاربری بدهد و در محدوده شهری قرار بگیرد.

وی افزود: طی پیگیری هایی که انجام شد، فروشنده قول داد قطعه زمین دیگری که ملک واحد و در اختیار یک کشاورز بود را در اختیار همکاران ما در بوشهر بگذارد که آن هم به دلیل مشاع بودن سند زمین ها مشکل قانونی داشت.

بردبار ادامه داد: ممکن است زمانی این زمین ها تغییر کاربری بدهد که در آن صورت با اقدام دولت این زمین ها از حالت مشاع خارج خواهد شد.

وی در پایان با تأکید بر لزوم صبر و حوصله جهت حل این مسئله، گفت: نشانه هایی از تغییر کاربری زمین های فوق ظرف دو یا سه سال آینده وجود دارد.

 

در ادامه خبرنگار "بوشهر 24"، با خبر شد که حسینی مسئول دارالقرآن اداره آموزش و پرورش به صورت شخصی و از طرف خریداران مسئول پیگیری این مسئله بوده است، لذا با وی نیز گفتگویی صورت گرفت؛

وی در ابتدا ضمن اشاره به روند به فروش رفتن این زمین ها بر اساس اطلاعیه اداره تعاون آموزش و پرورش، گفت: این زمین ها مشاع و با کاربری کشاورزی هستند که به دلیل عدم پیگیری خریداران و تشکیل ندادن انجمن یا تعاونی مشکل به قوت خودش باقی است.

حسینی خاطر نشان کرد: بنده به دوستانِ خریدار پیشنهاد کردم که اداره کل مخابرات مشهد درخواست خرید زمین را کرده است و بیایند بفروشند، اما کسی پیگیری نکرد.

وی ضمن اشاره به فراخوان دعوت خریداران بوشهری و تشکیل سلسله جلساتی جهت حل این مشکل، گفت: لازم بود سند دفترچه ای این زمین ها را به سند تک برگی که بر روی آن نقشه زمین ترسیم شده تغییر بدهیم. پس از پیگیری اولیه مشخص شد که این زمین در اداره ثبت نقشه مادر ندارد، لذا جهت تهیه نقشه اقدام کردیم و مبلغی هم برای این کار از این دوستان گرفتیم.

وی افزود: خوشبختانه خبرهای رسیده نشان می دهد که این زمین دو سه ماهی هست که در محدوده شهری قرار گرفته است و امکان حل مشکل فراهم شده است اما همانطور که گفتم نیاز به پیگیری دارد که متأسفانه بنده به دلیل کسالت و بیماری توانایی این کار را ندارم.

حسینی با اشاره به محول شدن این پرونده به تعاونی آموزش و پرورش استان بوشهر افزود: دوستان خریدار خودشان کم لطفی کردند. ابتدا با حضور این دوستان انجمنی تشکیل شد، با رأی گیری نمایندگانی هم انتخاب شدند و جلساتی جهت پیگیری این موضوع تشکیل شد، اما با مریض شدن بنده این جلسات هم تعطیل شد.

وی گفت: این زمین هم مثل زمین های دیگر مشاع بوده، اما آنها پیگیری کرده و تعاونی تشکیل دادند، و زمین ها تغییر کاربری داد و مسکونی شد اما زمین مربوط به همکاران بوشهری از آنجا که پیگیری نکردند همچنان مانند 12 سال پیش مانده است.

وی در پایان گفت: مدیریت آموزش و پرورش در این مسئله نقشی نداشته است و صرفا اطلاع رسانی کرده است.

ارسال نظر