کد خبر : 11982

انجام عملیات آشیانه‌سازی برای پرندگان مهاجر در تنگستان

انجام عملیات آشیانه‌سازی برای پرندگان مهاجر در تنگستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از انجام عملیات آشیانه‌سازی برای پرندگان مهاجر در جزیره هاله تنگستان خبر داد.

به گزارش " بوشهر24 "، حسین دلشب صبح امروز در حاشیه عملیات آشیانه سازی در جزیره هاله تنگستان اظهار داشت: کارشناسان این اداره کل و اداره محیط زیست تنگستان با همراهی گروهی از دوستداران محیط زیست بمناسبت گرامیداشت روز جهانی پرندگان مهاجر نسبت به انجام عملیات آشیانه‌سازی در جزیره هاله شهرستان تنگستان اقدام کردند که حدود 30 آشیانه مصنوعی جهت اگرتهای ساحلی تعبیه شد.

وی بیان کرد: روز جهانی پرندگان مهاجر که حدود 10 سال است تا به امروز  همه ساله  در روزهای نهم و دهم ماه می میلادی در جهان گرامی داشته می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: این روز که بمنظور مشارکت همگان درموضوع حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها  مورد توجه دوستداران محیط زیست و پرندگان واقع شده است بهانه‌ای است تا همه اقشار دولتی و غیر دولتی با بهبود عملکرد خود نسبت به این زیستمندان ارزشمند در راه بقا و حفاظت از نسل آنها کوشا باشند.

دلشب افزود:  با عنایت به شعار امسال این روز«انرژی- سازگار با حمایت پرندگان« لزوم توجه همه دست‌اندرکاران فعالیت‌های صنعتی در حفظ حقوق این حیوانات در احداث ابنیه و تجهیزات مرتبط با تولید انرژی ضمن تمرکز برانرژی‌های نوین و تجدید پذیر و همچنین حمایت از تنوع زیستی آنها ضروری است.

وی تصریح کرد: عمده پرندگان مهاجر استان بوشهر شامل دو طیف هستند که گروهی از آنها پرندگان مهاجر تابستان گذرانهستند که در نیمه اول سال برای زادآوری به زیستگاه‌های مستعد استان به‌‎خصوص جزایر پارک ملی دیر- تخیلو مهاجرت دارند و جوجه‌آوری غالب آنها در ماه‌های خرداد و تیر است، طیف دیگر، پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی زمستان گذران هستند که در نیمه دوم سال در استان حضور داشته و اوج جمعیت  آنها در ماههای دی و بهمن است.

دلشب با اشاره به اینکه پاکسازی جزیره جهت تخم‌گذاری بهینه سایر پرندگان مهاجر از جمله پرستو دریایی گونه سفید انجام شده است، افزود:  همچنین تعداد 300 نهال حرا نیز در محلهای مستعد این جزیره کاشته شد که رشد این درختان در آینده تأثیر بسزایی در بالا رفتن کیفی زیستگاه پرندگان حاضر در این جزیره و تنوع زیستی آن خواهد داشت./ فارس

ارسال نظر