کد خبر : 12302

تجهیز چاه‌های استان بوشهر به کنتور هوشمند

تجهیز چاه‌های استان بوشهر به کنتور هوشمند

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: با توجه به بروز خشکسالی و پیامدهای منفی آن برای کنترل دشت‌های استان بوشهر چاه‌های این دشت‌ها به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند.

به گزارش " بوشهر24 "، شاپور رجایی بعدازظهر امروز در نشست شورای حفاظت منابع آب استان بوشهر، با اشاره به اینکه استان بوشهر در بحران کم آبی قرار دارد اظهار داشت: اکنون تمامی دشت‌های استان بوشهر از نظر کمی و کیفی به بحران  رسیده‌اند که تنها راه عبور از این بحران رعایت الگوی مصرف تعیین شده است.

وی، با اشاره به اینکه چاه‌های آب کشاورزی استان بوشهر به کنتور هوشمند مجهز می‌شود تصریح کرد: هم اکنون 8 هزار حلقه چاه آب کشاورزی مجاز در استان بوشهر وجود دارد که این چاه‌ها در مدت 2 سال به کنتور هوشمند مجهز می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه امسال چاه‌های 4 دشت به کنتور هوشمند مجهزمی‌شود گفت: چاه‌های دشت دهرود تنگ ارم، دشت جم، مند و بوشکان امسال در اولویت مجهز شدن به کنتور هوشمند هستند.

رجایی، با تاکید بر جلوگیری از کشت نخل جدید در اراضی استان بوشهر بیان کرد: با توجه به ممنوعه شدن دشت‌ها و بروز پدیده خشکسالی‌، توسعه کشت به ویژه کشت نخیلات جدید در استان بوشهر ممنوع است.

وی با تاکید بر مشارکت بیشتر کشاورزان در کاهش پیامدهای خشکسالی خاطر نشان کرد: با توجه به وضعیت نابسامان آب و بحران خشکسالی باید کشاورزان در این راستا با جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای همسو شوند تا از پیامدهای منفی این بحران پیشگیری شود.

وی، تعداد دشت‌های استان بوشهر را 32 دشت دانست و گفت: در این دشت‌ها 13 هزار و 200 حلقه چاه آب قرار دارد که  5 هزار و 500 حلقه چاه آن غیرمجاز است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه بیش از 60 درصد دشت‌های استان بوشهر در وضعیت بحرانی و ممنوعه شدن قرار دارد افزود: اکنون 7 دشت استان بوشهر ممنوعه شده و این در حالی است که بیش از 60 درصد دشت‌های استان بوشهر در وضعیت بحرانی و ممنوعه شدن قرار دارد.

رجایی، تاکید کرد: باید کشاورزان بر اساس سهمیه تعیین شده در آب مصرفی، شیوه‌های آبیاری خود را اصلاح کنند تا بتوان از آبهای موجود بهترین استفاده با افزایش بالای تولید بهره برد.

وی با تاکید بر کاهش برداشت آب از چاه‌های آب کشاورزی استان بوشهر افزود: باید میزان برداشت آب از منابع آبی استان بوشهر به ویژه چاههای دشت‌ها 10 درصد کاهش داد تا بتوان نسبت به احیاء و تعادل بخشی دشت اقدام کرد./ تسنیم

ارسال نظر