کد خبر : 12382

تجهیز ۶۵۰۰ هکتار اراضی نخیلات استان بوشهر به آبیاری تحت فشار

تجهیز ۶۵۰۰ هکتار اراضی نخیلات استان بوشهر به آبیاری تحت فشار

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای استان بوشهرگفت: در اجرای تغییر شیوه‌های آبیاری از سنتی به آبیاری نوین ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی تحت پوشش نخیلات استان بوشهر به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز می‌شوند.

به گزارش " بوشهر24 "، حسین باشی‌زادگان با بیان اینکه میزان آب در دسترس برای مصرف بخش کشاورزی بشدت روند نزولی داشته است اظهار داشت: با توجه به تداوم پدیده خشکسالی و کاهش میزان بارندگی در استان آب حوزه کشاورزی به‌شدت روند نزولی داشته به گونه‌ای که میزان آب ورودی رودخانه‌های تامین کننده آب شبکه‌های آبیاری استان کاهش چشمگیری داشته است.

وی با تاکید بر مدیریت مصرف در حوزه کشاورزی افزود: تنها راه برون رفت از بحران کم‌آبی و جبران اثرات منفی کاهش بارش‌ها و پدیده خشکسالی مدیریت مصرف تقاضای آب کشاورزی است.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به ذخیره آب سد رئیسعلی دلواری افزود: اکنون میزان ذخیره سد رئیسعلی دلواری 200 میلیون متر مکعب است که 100 میلیون متر مکعب آن قابل برداشت است و این در حالی است که حجم ذخیره این سد 700 میلیون متر مکعب است که به سبب کاهش بارندگی این میزان آب ذخیره شده است.

باشی‌زادگان با اشاره به اجرای طرح آبیاری تحت فشار در اراضی نخلستان‌های دشتستان گفت: بیشتر نخلستان‌های این شهرستان به روش سنتی آبیاری می‌شود که امسال عملیات نوین آبیاری در این اراضی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح آبیاری تحت فشار در 150 هکتار اراضی دشتستان  به صورت آزمایشی اجرا می‌شود گفت: با اجرای این طرح بیش از شش هزار و 500 هکتار از نخلستان‌های دشتستان از روش آبیاری سنتی به تحت فشار تبدیل می‌شود.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به اینکه بیش از 38 هزار هکتار از اراضی استان بوشهر زیر کشت بیش از شش میلیون اصله نخل قرار دارد افزود: از 38 هزار هکتار اراضی نخیلات استان بوشهر قسمت اعظمی از آنها به روش سنتی آبیاری می‌شود که برای برون رفت از بحران کم‌آبی باید شیوه آبیاری نوین در این نخلستان‌ها اجرایی شود.

باشی‌زادگان با اشاره به صرفه‌جویی چشمگیر آب در اجرای آبیاری نوین در نخلستانها خاطرنشان کرد: با اجرای طرح آبیاری نوین در اراضی نخیلات استان بوشهرمصرف آب هر هکتار اراضی نخیلات در سال از 21 هزار متر مکعب به کمتر از 12 هزار متر مکعب کاهش می‌یابد./ تسنیم

ارسال نظر