کد خبر : 12392

پشت پرده برگزاری کلاسهای رایگان 4000 نفری؛

ارتقا سطح علمی یا رانت تبلیغاتی؟

ارتقا سطح علمی یا رانت تبلیغاتی؟

بوشهر24: جالب و البته به یک شوخی می ماند که یک موسسه کنکور با هزینه خود و صرفا به صورت عام المنفعه برای 4000 نفر کلاس رایگان برگزار می کند و تصمیم گرفته است هزینه تبلیغاتش را صرف برگزاری این کلاس بکند.

بوشهر24: چندی پیش "بوشهر24" طی گزارشی از صدور مجوزی از طرف آموزش و پرورش استان بوشهر همراه با امتیازات خاص و فراتر از حد معمول به یکی از آموزشگاههای کنکور در بوشهر خبر داد، مجوزی که موجب اعتراض اکثریت قریب به اتفاق مؤسسات کنکور در استان بوشهر شده است.

در گزارش فوق به برگزاری کلاسهای رایگان توسط یک موسسه کنکور در تمامی شهرستان های استان بوشهر از جمله مرکز استان اشاره شده بود. کلاسهایی که عمدتا دو یا سه ساعتی بوده، بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و بین مدیران آموزشگاه ها معروف به کلاس جذب دانش آموزان می باشد.

بوشهر24 در گزارش مذکور به توجیه آموزش و پرورش مبنی بر ارتقاء سطح علمی دانش آموزان با حضور در این کلاسهای رایگان اشاره کرد، که البته این هم توجیهی بیش نبود. کلاسی که حداکثر 3 ساعت بوده و نیمی از آن صرف تبلیغات موسسه مذکور می شود و نیمی دیگر به بیان برخی نکات درسی اختصاص داده می شود، چه کمک چشم گیری به ارتقا سطح علمی دانش آموزان می تواند داشته باشد؟ سایر جزئیات این گزارش را می توانید در صدور مجوز برای موسسه کنکوری با امتیازات ویژه ببینید.

حالا و پس از گذشت چند روز از این گزارش، مدیر این موسسه از برگزاری کلاسهای رایگان با حضور 4000 دانش آموز گفته است. مدیر این موسسه کنکور در گفتگویی که با یکی از سایتهای خبری داشته است، از همکاری و حمایت آموزش پرورش گفته است. مسئله ای که "بوشهر24" نیز پیش از این بدان اشاره کرده بود.

نکته قابل تأمل این گفتگو اشاره این فرد به سراسری بودن این کلاسها است، مسئله ای که باعث اعتراض شدید موسسات کنکور در شهرستانها شده، چرا که مدیران موسسات کنکور در شهرستان ها مدعی هستند که آنها نیز توانایی برگزاری اینچنین کلاسهایی را دارند، اما چرا باید این موسسه در شهرستان تحت پوشش آنها با برخورداری از امکانات تبلیغی ویژه نظیر 18000 شماره تلفن والدین دانش آموزان اقدام به برگزاری کلاسهایی بکند که هدف اصلی آن آموزشی نبوده و بیشتر با هدف جذب برگزار می شود؟ چگونه و با چه توجیهی این موسسه می تواند در سایر شهرستانها و جلو چشم موسسه ای که در آن شهرستان فعالیت می کند، اقدام به برگزاری کلاس جذب دانش آموزان کند؟

این فرد در ادامه مصاحبه خود می گوید: «تمامی هزینه های این طرح توسط دو آموزشگاه ایران دخت و ایران مهر تأمین گردیده و از هیچ ارگان و نهادی کمک مالی دریافت نکرده ایم... سالانه در بخش تبلیغات هزینه های زیادی را متحمل می شویم که امسال تصمیم گرفتیم با اجرای سراسری این طرح به جای هزینه تبلیغات کاری عام المنفعه حتی با هزینه بسیار بیشتر برای استانمان انجام دهیم»

جالب و البته به یک شوخی می ماند که یک موسسه کنکور با هزینه خود و صرفا به صورت عام المنفعه برای 4000 نفر کلاسهای رایگان برگزار می کند و تصمیم گرفته است هزینه تبلیغاتش را صرف برگزاری این کلاسها بکند.

براستی چه تبلیغاتی مؤثرتر از این که با همکاری آموزش و پرورش، 4000 دانش آموز را گرد هم آورده اقدام به برگزاری کلاسی کرده که بخش خاصی از زمان این کلاس صرف تبلیغ موسسه مذکور شده و صرفا بخشی را به مسائل آموزشی اختصاص می دهد؟

براستی هدف از برگزاری این کلاسها ارتقا سطح علمی است یا صرفا محملی برای تبلیغ موسسه کنکور مذکور؟

 • مطلع ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۰۳:۱۰

  7 0 پاسخ

  تو صد در صد رقيب گناوه اى هستى. چون اصلا هيچ اجبارى واسه حضور ما نبود. دوما تو كل اين برنامه ها ١ بار بيشتر گناوه اى صحبت نكرد. دبيراشون هم خيلى عالى بودن. على الخصوص دبير زبانشون. تازه اگه اجبارى بود كه ديگه لازم نبود اس بزنن.

 • مطلع ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۰۳:۱۴

  8 0 پاسخ

  تازه امروز هم تو امتحان دينى كلى از سوالايى كه معلم دينىشون آقاى صابرى گفته بود اومده بود.

 • مطلع ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۱۳:۵۷

  10 0 پاسخ

  نه مدير ن معاون و نه هيچ كس ديگه اى ما رو اجبار نكرد كه سر اين كلاسا بريم. چه بخشنامه اى كه ما دانش آموزا نديديم؟؟؟مدير ما مدرسه هم نميومديم كاريمون نداشت.هيچ حذفياتى هم نبود. همش عين كتاب بود.احتمالا شما دانش آموز ١٠ سال پيش بودى چون اين همه آدم هيچكس سر كلاس نگفت اين جز درس ما نيست. من همه كلاسا رو شركت كردم همه بچه ها راضى بودن.

 • مهسا ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۲۱:۱۸

  2 0 پاسخ

  هيچكس به اجبار تو اين كلاسا شركت نكرده اگه اجباري بوده چرا همه دارن ميرن واسه كلاساي كنكور اين آموزشگاه ثبت نام كنن

 • مليكا ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۲۱:۲۴

  3 0 پاسخ

  واااااي خداااا چقد حسووووود اقاي گناوه اي موفقيت شمارو تبريك ميگم ماكه كاملا راضي بوديم ...

 • hosein ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۲۱:۳۰

  3 0 پاسخ

  سلام، این کلاسا عالی بود، من تقریبا همشو شرکت کردم، خداییش خیلی خوب بود، بی انصافیه که اینجوری راجبه این کلاسا اینجوری میگید، واقعا دستشون درد نکنه

 • man ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۲۱:۳۳

  4 0 پاسخ

  چه تبلیغ باشه چه نباشه 4000 دانش آموز ازاین کلاس ها استفاده کردن و دراولین امتحان نتیجشو گرفتن ولی خیلی ها هم بد سوخخخخخختنااآاااا اقای گناو ه ای خوشحال باش

 • ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۲۲:۱۵

  3 0 پاسخ

  ميشه از اون حذفيات كه ميگيد درس داده شده يه نمونه بگيد

 • ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۲۲:۱۷

  2 0 پاسخ

  خانوم يا اقاي دبير شما مگه هر دو درس فيزيك و عربي رو تدريس ميكنيد كه از خدفيات خبر داريد

 • مهدی ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۲۲:۲۹

  2 1 پاسخ

  سلام اقا اینم شوخی که یک موسسه تو یک شهرستان بوشهر اقدام به تاسیس یک اموزشگاه سه کلاسه و فقط بخاطر بچه های اون منطقه ساخته و فقط برای ارتقاع علمی بچه های همین خاک بوده اون موسسه هم تبلیغات کرد هم کار خیر اشکال کجاست چرا اینقدر بد شدیم که یکی هم که می خواد کار کنه گفته میشه منفعت طلب حیف که امسال اقای گناوه ای کم هستند حیف و صد حیف که حسودان و تنگ نظران بسیار

 • شاهین ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ ۲۳:۴۸

  3 0 پاسخ

  سلام
  نمیدونم چرا وقتی که یه مجموعه پیدا شده که داره به ما دانش آموزان اهمیت میده میاین الکی خرابش میکنین.
  اگه واقعا دشمن ما نیستین بزارین نظر من ثبت بشه
  من دست اقای گنائه ای رو میبوسم که فکر ما هستن

ارسال نظر