کد خبر : 12399

ثبت اختراع دستگاه «اسکوئیزر» در شرکت گاز استان بوشهر

به گزارش " بوشهر24 "، هرمز بهروزی صبح امروز در حاشیه آیین رونمایی از ثبت اختراع دستگاه اسکوئیزر در بوشهر اظهار داشت:  این ثبت اختراع مربوط به طراحی و ساخت «دستگاه اسکوئیزر جهت قطع سریع گاز برای لوله‌های پلی‌اتیلنی سایز بالا»  است که با تلاش‌های صورت گرفته پس از تولید و عرضه، اقدامات لازم برای ثبت اختراع آن صورت گرفت و موفق به کسب گواهی ثبت اختراع به شماره 85628 شد.

وی تصریح کرد: دستگاه مذکور، برای نخستین بار در کشور توسط شرکت گاز استان بوشهر ساخته‌شده است و هم‌اکنون نیز در مراحل تجاری‌سازی و تولید انبوه قرار دارد که در همین ارتباط تعدادی از سرمایه‌گذاران برای تحقق این امر ، ابراز تمایل کرده‌اند.

رئیس امور پژوهش و فناوری شرکت گاز استان بوشهر با اشاره به اهمیت تولید این دستگاه ، اظهار داشت: مشکل اصلی اسکوئیزرهایی که در سطح کشور استفاده می‌شوند این است که برای سایزهای بالا قابل‌استفاده نیستند، از همین روی با شرکت گاز استان بوشهر در راستای رفع مشکل موجود، ایده اصلی ساخت دستگاه اسکوئیزر برای سایزهای بالا و بررسی اثرات آن بر لوله‌های پلی‌اتیلنی مطرح و اجرا شد.

وی در ادامه بیان داشت: در همین راستا پس از تلاش‌های صورت گرفته ، 2 دستگاه اسکوئیزر برای فشرده‌سازی موقت لوله‌های پلی‌اتیلنی مختص سایز 63 میلی‌متر و سایزهای بزرگ و یک دستگاه نیز جهت برگرداندن لوله به حالت اولیه طراحی و ساخته شد.

بهروزی بیان داشت: ازجمله مزایای این دستگاه آن است که با حفاری ناحیه کوچکی از سطح زمین می‌توان، دستگاه را بر روی لوله قرار داده و مسیر را مسدود کرد به‌گونه‌ای که یک اپراتور به‌تنهایی قادر به انجام عملیات مسدودسازی سریع به هنگام حوادث و نیز قطع گاز برای انجام تعمیرات خواهد بود، همچنین ویژگی مهم دیگر دستگاه، قابلیت استفاده آن برای لوله‌هایی به قطر بیش از 25میلی‌متر است.

مسئول امور پژوهش و فناوری شرکت گاز استان بوشهر افزود: بر آنیم تا طی سال جاری با برنامه‌ریزی مدون و تلاشی دوچندان ، 5 محصول پژوهشی اتمام یافته دیگر توسط این شرکت را نیز به مرحله ثبت اختراع درآوریم./ فارس

ارسال نظر