کد خبر : 12409

موزه‌ رئیسعلی دلواری بوشهر مقام نخست موزه‌های کشور را کسب کرد

 موزه‌ رئیسعلی دلواری بوشهر مقام نخست موزه‌های کشور را کسب کرد

مسئول امور موزه‌های استان بوشهرگفت: توسط داوران کمیته موزه‌ها تحت عنوان ایکوم موزه شهید رئیسعلی دلواری بوشهر که در شهر دلوار قرار دارد در شاخه خلاقیت و نوآوری مقام برتر را در ردیف موزه‌های کوچک کشور کسب کرد.

به گزارش " بوشهر24 "، خلیل رازه صبح امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه این استان دارای ظرفیت‌های مهم تاریخی و گردشگری است اظهار داشت: استان بوشهر دارای بیش از یک‌هزار اثار تاریخی منحصر بفرد دارد که 330 اثر آن در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه استان بوشهر با داشتن بیش از شش هزار سال تمدن از استان‌های تاریخی کشور است تصریح کرد: این استان دارای پیشینه تاریخی منحصر به فردی است به‌گونه‌ای که وجود صدها اثر تاریخی از شش هزار سال پیش نشان از قدمت تاریخی این استان دارد.

مسئول امور موزه‌های استان بوشهر با اشاره به اینکه موزه‌های استان بوشهر یکی از جاذبه‌های گردشگری این استان است گفت: اکنون این استان دارای موزه‌های متعددی از جمله مردم شناسی، کلاه فرنگی، شهید رئیسعلی دلواری، مدرسه سعادت، و موزه‌های مختلف دیگر در دشتستان، دشتی، کنگان، گناوه، دیلم،دیر، جم، و تنگستان است که استان بوشهررا به شهر موزه‌ها تبدیل کرده است.

رازه موزه شهید رئیسعلی دلواری را یکی از جاذبه‌های گردشگری در این استان عنوان کرد و گفت: این موزه که دارای جاذبه مهم گردشگری دارد منطقه‌ای منحصر به‌فرد برای حضور گردشگران تبدیل شده به‌گونه‌ای که در تمامی ایام به ویژه ایام تعطیلات نوروز شاهد سیل حضور گردشگران از این موزه هستیم.

وی تصریح کرد: د رموزه شهید رئیسعلی دلواری بیش از 94 آلت جنگی و سند تاریخی مربوط به حماسه‌های مردم استان بوشهر در دفاع از مرزهای کشور به نمایش عموم گذارده شده است.

مسئول امور موزه‌های استان بوشهر مساحت موزه شهید رئیسعلی دلواری را سه‌هزار و 750 متر مربع  دانست و بیان کرد: موزه رئیسعلی دلواری دارای قدمتی 110 ساله است که درآن اسناد و اشیاء تاریخی آن زمان نگه‌داری می‌شود و دارای شهرت جهانی است.

رازه با اشاره به اینکه موزه شهید رئیسعلی دلواری بوشهر در بخش خلاقیت و نوآوری برتر شد گفت: توسط داوران کمیته موزه‌ها تحت عنوان ایکوم موزه شهید رئیسعلی دلواری بوشهر که در شهر دلوار قرار دارد در شاخه خلاقیت و نوآوری مقام برتر را در ردیف موزه‌های کوچک کشور کسب کرد.

وی افزود: در مراسم تجلیل از موزه‌داران و انتخاب موزه‌های برتر، موزه شهید رئیسعلی دلواری از سوی مسئولان ایکوم مورد تقدیر و تشکر قرار گرفت و لوح سپاس را به پرویز توانایی مدیر موزه شهید رئیس علی دلواری اهدا شد

مسئول امور موزه‌های استان بوشهر به حضور هنرمندان بوشهری در مراسم مذکور اشاره کرد و افزود: گروه موسیقی کانون فرهنگ و هنر در آن همایش هنرنمایی کردند که با استقبال بی نظیر مردم روبرو شد.

رازه بیان کرد: خیام خوانی یکی از اجراهای  شاخص موسیقی جنوب است که با توجه به تسلط و اجرای بی نظیر گروه‌های محلی همیشه مورد استقبال قرار می‌گیرد.

مسئول امور موزه‌های استان بوشهر ثبت خیام خوانی را از مهم‌ترین اقدامات در زمینه موسیقی بوشهر دانست که با تلاش و کوشش کانون فرهنگ و هنر توسط اداره کل میراث فرهنگی بوشهر انجام شد./ تسنیم

ارسال نظر