کد خبر : 12672

بخش چهارم/ مدیر مدرسه تیزهوشان بوشهر مطرح کرد؛

با کمبود دبیر مجرب کنکوری مواجه هستیم/ 4 نفر از 50 نفر اول نانو کشور از مدرسه تیزهوشان بوشهر/ هدف امسال ما کسب رتبه یک رقمی کنکور است/ قلت دانشگاههای استان یکی از دلایل نتیجه ضعیف در کنکور +فیلم

با کمبود دبیر مجرب کنکوری مواجه هستیم/ 4 نفر از 50 نفر اول نانو کشور از مدرسه تیزهوشان بوشهر/ هدف امسال ما کسب رتبه یک رقمی کنکور است/ قلت دانشگاههای استان یکی از دلایل نتیجه ضعیف در کنکور +فیلم

بوشهر24: ما در شهرستان بوشهر با مشکل کمبود دبیران تخصصی خصوصاً دبیران مجرب روبرو هستیم. در بعضی دروس تخصصی متأسفانه یا دبیر نداریم یا یکی دو نفر بیشتر نداریم...

بوشهر24: علی تنگستانی متولد 1353 در روستای گورک از بخش ساحلی دلوار است. با مدرک لیسانس در رشته ریاضی، 23 سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش دارد که 9 سال آن تجربه ی مدیریت در مدارس خاص می باشد. وی دوره ابتدایی و راهنمایی را در روستای گورک گذرانده و دوره ی دبیرستان را در مدرسه سعادت بوشهر سپری کرده  و فوق دیپلم ریاضی را در مرکز تربیت معلم علامه طباطبایی بوشهر و لیسانس ریاضی را از دانشگاه فرهنگیان گرفته است. او هم اکنون مدیر دبیرستان تیزهوشان پسرانه بوشهر(شهید بهشتی-متوسطه دوم) است که با حساسیت و دقت نظر در این گفتگو شرکت کرده و پاسخگوی سوالات ما بود.

"بوشهر24" پیش از این پس از یادداشتی مقدماتی، در دو مصاحبه با معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش و عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس به بررسی موانع موجود بر سر راه پرورش نخبگان دانش آموزی در استان بوشهر پرداخت که گفتگو با تنگستانی سومین بخش از گفتگوهای "بوشهر24" ذیل پرونده شناسایی و پرورش نخبگان دانش آموزی، است که در ادامه ارائه می گردد.

 

* شما به عنوان مدیر دبیرستان تیزهوشان چه تعریفی از دانش آموز باهوش و دارای استعداد درخشان دارید؟

دانش آموز تیزهوش، باهوش، خوش فکر و با استعداد، اینها همه عناوینی است که به کار می رود و تعاریف مختلفی هم دارد. مثلاً ضریب هوشی بالای 130 یکی از ملاک هاست. توان علمی و کنجکاوی های خاص هم در تعاریف مد نظر قرار گرفته است. این دسته از دانش آموزان بسیار خلاق و خوش فکر هستند، مطالب را خیلی زود یاد می گیرند، ایده های بسیار جالبی به ویژه در درس ریاضی دارند که من چون خودم دوازده سال دبیر ریاضی مدارس خاص بوده ام، این موضوع را عیناً شاهد بوده ام. راه حل هایی که حتی به ذهن دبیر هم خطور نمی کند، پیشنهاد می دهند و به کار می گیرند.

تنگستانی4

* شما فکر می کنید روش کنونی انتخاب دانش آموزان برای مدارس تیزهوشان روش مناسبی است؟

نه چندان. من این روش را به طور کامل و صد در صد قبول ندارم. اشکالاتی دارد که عیناً دارم در مدرسه می بینم. آزمونی که برگزار می شود آنچنان استاندارد نیست. بعضی مواقع دانش آموزانی وارد می شوند که سطح علمی بالا و تیزهوشی خاصی نیز ندارند و حتی شانسی تست زده و وارد شده اند یا چون پذیرش زیاد بوده و شرکت کنندگان کم و حد نصابی هم برای نمره کسب شده قائل نبوده اند، موفق به پذیرش شده اند. نه، این آزمون را قبول ندارم. شاید بشود گفت 60 الی 70 درصد از دانش آموزان توانمند هستند ولی به عنوان فرد تیزهوش، شاید بیشتر از 10 الی 20 درصد نباشند، بقیه دانش آموزانی هستند که با برنامه ریزی و تلاش مضاعف موفقیت تحصیلی کسب می کنند. 20-30 درصد هم واقعاً دانش آموز عادی هستند که البته باعث وارد شدن آسیب هایی به مدارس تیزهوشان شده اند.

 

* آیا ظرفیت بالایی برای پذیرش اعلام شده و باید نفرات را کم کنند، یا اینکه نه؛ افرادی هستند ولی چون آزمون تمام افراد را پوشش نمی دهد یا درست انتخاب نمی کند آنها ورود پیدا نمی کنند؟

بله، ظرفیت را باید کمتر کنند. متأسفانه ظرفیت پذیرش را در چند سال اخیر افزایش داده اند و رشد 150 درصدی در کل مدارس تیزهوشان کشور اتفاق افتاده است، البته دوباره به فکر افتاده اند که کاهش بدهند. آزمون هم باید یکی از ملاک های ارزیابی و انتخاب باشد. باید راهکارهای دیگری هم مد نظر باشد. شنیدم طرح جدیدی به نام شهاب هم از سال تحصیلی جاری در سراسر کشور شروع کرده اند. افزایش ظرفیت مدارس سمپاد(سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) در سال 88 یا 89 ابلاغ و اجرایی شد. تا سال 88 ما 280 مدرسه تیزهوشان (راهنمایی و دبیرستان) در کل کشور داشتیم که در سال پیش به 670 رسید، یعنی تقریباً از 60 هزار دانش آموز به 150 هزار دانش آموز رسید. پذیرش ها الان بدون حد نصاب است. دانش آموزان قبلاً برای ورود حداقل باید 40 درصد نمره آزمون را کسب می کردند. البته گویا دوباره تصمیم گرفته شده که به همان حالت قبل برگردند.

تنگستانی1

* مدرسه تیزهوشان قاعدتا در کشور باید برنامه هایی متفاوت از مدرسه های عادی داشته باشد، آیا هست؟

بله هست. اولین برنامه متفاوت وجود کتاب های تکمیلی در کنار کتاب های عادی است که خود سمپاد تهیه می کند مثلاً در مدارس عادی در پایه اول متوسطه یک کتاب ریاضی دارند و یک کتاب علوم تجربی، در صورتی که در این مدارس یک کتاب تکمیلی ریاضی اضافه دارند و به جای درس علوم تجربی هم دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی دارند با کتاب تکمیلی آنها. در زبان انگلیسی و عربی هم همین طور. بالطبع این پرورش ها از سال هفتم یعنی پایه اول متوسطه شروع می شود و با آزمون ها و غربال گری هایی که در دبیرستان یعنی متوسطه دوم صورت می گیرد به اوج خودش می رسد.

 

* چه مشکلاتی وجود دارد که خروجی مدارس تیزهوشان ما خیلی متفاوت از مدارس عادی نیست؟

اولین اشکالش در پذیرش هست که اشاره کردم. دومین اشکال در زمینه نیروی انسانی است!

 

* ممکن است بیشتر توضیح دهید؟

بله. ما در شهرستان بوشهر با مشکل کمبود دبیران تخصصی خصوصاً دبیران مجرب روبرو هستیم. در بعضی دروس تخصصی متأسفانه یا دبیر نداریم یا یکی دو نفر بیشتر نداریم. طبیعتاً مدارس خاص مثل تیزهوشان، نمونه و شاهد خواهان استفاده از این دبیران محدود هستند و آنها هم کارایی خودشان را از دست می دهند. چون موضوع پرورش استعدادهای خاص است و ما انتظارات خاصی از دبیران داریم، متأسفانه با چالش جدی روبرو هستیم. من بازدیدهای متعددی از استان های کشور و مدارس خاص آنها داشته ام. مثلاً کرمان، یزد و شیراز. در این استان ها چندین دبیر تخصصی در نوبت تدریس در انتظار هستند. به محض اینکه دبیری که در حال تدریس یک درس تخصصی است نتواند انتظارات دانش آموزان یا اولیاء مدرسه را برآورده کند و در پرورش استعدادها به مشکل برخورد کند، دبیر دیگری جایگزین خواهد شد. آنها با اصرار و اشتیاق و گهگاه با التماس وارد می شوند.

تنگستانی3

 

* ممکن است ضعف برنامه هم باشد؟

برنامه خوب بستگی به مدیر مدرسه دارد؛ چرا که در مدارس تیزهوشان کار را به مدیران مدارس واگذار می کنند و دست مدیران در طراحی و اجرای برنامه های ارتقاء بخش و پرورش دهنده باز است و اختیار تام و آزادی عمل دارند؛ زیرا مدیران مدارس خاص، خصوصاً تیزهوشان، از خود سمپاد شناسایی می شوند و ابلاغ دریافت می کنند. به این ترتیب به خلاقیت و درایت مدیر بستگی دارد. البته متأسفانه بعضی وقت ها این اتفاق هم می افتد و مدیرانی ناآشنا با فضای مدارس تیزهوشان انتخاب می شوند و مدرسه تیزهوشان و دانش آموزان را با مشکل روبرو می کنند.

 

* شما اشاره کردید به مشکل کمبود نیروی انسانی و به طور خاص معلم مجرب و توانمند. چرا علی رغم سابقه درخشان استان در برخورداری از معلمان بسیار توانمند که آوازه کشوری هم داشته اند، الان دست ما خالی شده و استان ما فاقد معلمان مناسب با شرایط و نیاز مدارس تیزهوشان می باشد یا اینکه خیلی انگشت شمارند؟

شاید یکی از دلایل این باشد که دانش آموزان توانمند و خلاق یا به عبارتی بچه های زرنگ؛ رغبتی به رشته دبیری و انتخاب شغل معلمی ندارند و به این سمت نمی آیند. دانش آموزان متوسط به بالای مدارس حاضرند حتی در دانشگاه آزاد، پیام نور و شبانه در رشته های مهندسی تحصیل کنند ولی به سراغ دبیری نمی آیند.

 

* یعنی شغل معلمی برای آنها جذاب نیست؟

بله همین طور است. الان در مدرسه خود ما هیچ دانش آموزی را نمی توانید پیدا کنید که قصد داشته باشد دبیر شود.

 

* پیشنهاد شما چیست؟

باید روی جذاب کردن این شغل کار بشود. مثلاً حذف مراکز تربیت معلم در سالهای اخیر لطمات زیادی وارد کرده است. از طرفی حقوق و مزایای معلمان را باید مورد بازنگری قرار بدهند. الان افرادی هستند که دانش آموز خود بنده بوده اند و سه برابر من حقوق دریافت می کنند. من الان همکارانی دارم که بازنشسته شده یا در شرف بازنشستگی هستند؛ اما هنوز مستأجرند! خب دانش آموزان هم این مسائل را می بینند و متوجه هستند. بنابراین مسائل معیشتی بی تأثیر نیست.

تنگستانی3

* شما چه برنامه ای را به طور ویژه برای دانش آموزان مدرسه تیزهوشان شهید بهشتی اجرا کرده اید؟

من چون تدریس خودم را با مدارس خاص شروع کردم و بعد هم مدیر این نوع مدارس شدم، با این مدارس و فضای حاکم بر آنها و انتظارات دانش آموزان و والدینشان آشنایی دارم. من یک کار گروهی در مدرسه تشکیل دادم و به واسطه این کار گروه در تابستان هر سال نقشۀ راه سال تحصیلی آینده را طراحی می کنیم. این کارگروه در حقیقت شورای راهبردی مدرسه است و 5 عضو دارد. مثلاً در مدارس تیزهوشان استان بوشهر و البته مدارس خاص دیگر توجهی به المپیادهای دانش آموزی نمی شد یا کمتر به آنها پرداخته می شد. ما بر اساس تصمیم شورای راهبردی مدرسه توجه ویژه ای به المپیادها کردیم و خیلی زود هم نتیجه گرفتیم و امسال از 40 نفری که در شهرستان بوشهر به مرحله دوم المپیادهای دانش آموزی راه پیدا کردند، 29 نفر از مدرسه ما هستند. این نتیجه سیاست گذاری ما بود. یا در زمینه المپیاد نانو که موضوع جدیدی است فعالیت های متنوعی صورت گرفت و اساتید خاصی را دعوت کردیم. نتیجه این شد که سال گذشته 4 نفر از دانش آموزان مدرسه ما جزء 50 نفر اول کشور شدند. از استان بوشهر که هیچ دانش َآموز دیگری انتخاب نشد، در کشور هم به ندرت از یک مدرسه 4 دانش آموز انتخاب شد.

در زمینه کنکور هم برنامه های خاصی داریم، چرا که متأسفانه روندی که در سنوات گذشته در قبولی کنکور سراسری در مدرسه رقم خورده روند کاهشی بوده است. برنامه های ما در سال گذشته منجر به کسب یک رتبه دو رقمی در کنکور شد که مدتها بود در بوشهر نداشتیم. 5 نفر هم رتبه 3 رقمی کسب کردند. امسال هدف گذاری ما کسب رتبه تک رقمی است که از تابستان گذشته شروع کردیم و هدف ما این است که چهره های خاصی را به کشور معرفی کنیم. اما پذیرش عمومی کنکور طبیعتاً یک همت و برنامه ریزی استانی را می طلبد. من برنامه ای 5 ساله طراحی کرده ام که کسب 3 رتبه زیر هزار توسط دانش آموزان مدرسه را که در بدو ورود من رقم خورده بود به 20 نفر افزایش بدهم.

من در مدرسه تلاش کرده ام که اولیاء دانش آموزان را همراه و همگام خودم بنمایم و شورای راهبردی مدرسه و انجمن اولیاء و مربیان خصوصا رئیس انجمن دست من را برای تصمصم گیری و اجرای برنامه ها کاملاً باز گذاشته اند و این دو نکته برگ برنده ی من در مدیریت مدرسه است.

 

 * چرا در استان بوشهر در رتبه های کنکور نتایج درخشانی نداریم؟

تعداد محدود دانشگاه های استان بوشهر به دلیل پذیرش منطقه ای و قطبی یکی از دلایل رتبه پایین استان ما در کنکور سراسری است. مثلاً استان سمنان 4 یا 5 دانشگاه مهم دارد، خب بالطبع پذیرش دانش آموزان هم بیشتر می شود و رتبه استان هم بالاتر می رود. نتایج المپیادها هم بستگی به نگاه استان ها به موضوع المپیاد دارد.

 

نگاه استان یعنی چه؟ منظور کدام بخش استان است؟

منظورم ادارات کل آموزش و پرورش استان هاست که آیا توجه خاصی به المپیادها دارند یا خیر؟ ببینید، مدرسه ما در المپیاد سال گذشته در بین کل مدارس تیزهوشان و نمونه که حدوداً 700 مدرسه می شدند، رتبه نود و دوم (92) را کسب کرد. با پذیرش 23 دانش آموز در سال اول المپیاد. ولی هیچ برنامه تشویقی و انگیزشی برای این دانش آموزان اجرا نشد و نه مسئولان استان و نه شهرستان کار خاصی انجام ندادند که برای آنها جالب و انگیزه بخش باشد. ولی در استان های دیگر بلافاصله برای مرحله دوم برنامه ریزی می کنند. استاد دعوت می کنند، دانش آموزان را تشویق می کنند و با برنامه ریزی اونها رو راهنمایی و راهبری می کنند.

 

* نگاه آموزش و پرورش استان ما چطوره؟

آموزش و پرورش استان بیشتر روی کنکور متمرکز شده، روی موضوع المپیاد سرمایه گذاری نمی کنند. امسال به ویژه با توجه به اینکه رتبه خوبی در نمرات پایانی سال تحصیلی نداریم و پایین تر از میانگین کشوری قرار داریم، فعلاً برنامه ریزی کرده اند که روی امتحانات پایانی و کنکور متمرکز شوند و ارتقاء بدهند.

 

* شما برای مدیران مدارس بویژه مدارس خاص برای پرورش استعدادهای درخشان چه پیشنهادی دارید؟

البته بین مدیران مدارس خاص بنده کم سن و سال ترین هستم و همه آنها تجارب ارزشمندی دارند و بنده از این تجارب استفاده می کنم. بدون تعارف عرض می کنم. ولی یک نکته برای من همیشه مهم بوده . اینکه جایگاه شهر و استان خودم را روز به روز ارتقاء ببخشم. باور کنید زمانی که دانش آموزان من موفقیتی کسب می کنند خوشحالی من اگر بیشتر از خانواده اونها نباشد، قطعاً کمتر نیست. من حتی روند آموزشی و تحصیلی دانش آموزان را پس از قبولی در دانشگاه و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه دنبال می کنم و از نظرات آنها استفاده می کنم.

پیشنهادم به همه مسئولان آموزش و پرورش، مدیران مدارس و معلمان این است که از تشویق و ترغیب دانش آموزان غافل نشوند و آنها را هدایت کنند. من چون معلم ریاضی بودم این را با اطلاع می گویم که دانش آموزان بوشهری از استعداد و ضریب هوشی بسیار بالایی برخوردارند که اگر به این استعدادها رسیدگی شود خیلی خوب شکوفا می شوند و در عرصه های ملی و بین المللی به خوبی خودشان را نشان می دهند. ولی متأسفانه بعضی اوقات بی برنامگی و غفلت ها لطمه می زند. خانواده، معلمان، مدیران مدارس و مدیران آموزش و پرورش همه نقش دارند، خصوصاً در تشویق و هدایت دانش آموزان و برنامه ریزی درسی.

من فکر می کنم ارتباط مدیر مدرسه با دانش آموزان خیلی مهم است، چرا که سخن مدیر مدرسه را خیلی خوب می پذیرند. همچنین دبیران ریاضی بسیار تأثیرگذارند. نه فقط در ارائه مطالب درسی، بلکه در ایجاد انگیزه و حتی مسائل تربیتی.

 

* آیا شما از تجارب و نظرات اساتید دانشگاه هم استفاده کرده اید؟

بله، من از دانشجویانی که فعلاً هنوز فارغ التحصیل نشده اند و در دانشگاههای مطرح کشوری در حال تحصیل هستند و بومی استان بوشهرند، وقتی که به بوشهر سر می زنند حتی اگر شده باشد چند ساعت دعوت می کنم و برای دانش آموزان کلاس برگزار می کنم یا به عنوان مشاور بچه ها را راهنمایی می کنند.

همچنین از بعضی اساتید دانشگاه خلیج فارس هم دعوت کرده ام که به ما کمک کنند. مثل آقای دکتر رزمی نیا، آقای دکتر آذین و آقای دکتر پولادی ریشهری.

 

* ممنونم از شما. اگر سخنی در پایان دارید، می شنویم.

ضمن تشکر از شما که به این موضوع پرداختید، من انتظار دارم که مدیران استان در همه بخش ها به ویژه مدیران صنایع و صاحبان صنایع نسبت به این موضوع با حساسیت بیشتری همکاری کنند.

حجم ویدئو: 16.97M | زمان ویدئو: 00:09:12
  • خاتون ۱۳۹۴/۰۳/۱۰ ۱۶:۱۸

    1 5 پاسخ

    الحمداله برازجونی ها از این نعمت بی بهره نیستند هم دبیر خوب تو شهرشون زیاد دارن دبیرای کنکوری خیلی خوب هم دانش آموزایی که تو چند سال متوالی تونستن رتبه تک رقمی کنکور رو بیان. تو کنکور پارسال با تعجب آقای استاندار مواجه شدیم که برترین های کنکور برازجونی هستند و با رتبه های خوب قبول شدند.

  • باران ۱۳۹۴/۰۵/۲۸ ۱۸:۱۵

    1 0 پاسخ

    به جاش بیایید گناوه ببینید دیگه نسل دبیران مفید پیر شد و تموم شد گناوه نزدیک به فاجعه رسیده از بی دبیری و بی انگیزگی همش هم به اداره برمیگرده فقط اداره شک نکنید

ارسال نظر