کد خبر : 13495

الگوی کشت نوین نخلستان‌های استان بوشهر تدوین شد

به گزارش " بوشهر24 "، محمدتقی منوچهری بعدازظهر امروز در نشست بررسی روند اجرایی طرح‌های کشاورزی در استان بوشهر با بیان اینکه چالش مهم استان بوشهر روش‌های آبیاری نادرست در نخیلات است اظهار داشت: بیشتر نخیلات این استان به روش غرق آبی آبیاری می‌شوند که برنامه تغییر شیوه آبیاری در نخیلات تدوین شده است.

وی استان بوشهر در تولید خرما رتبه دوم در کشور دارد بیان کرد: با اصلاح زیرساخت‌های تولید خرما در استان بوشهر می‌توان این استان را به قطب تولید و صادرات خرما در کشور تبدیل کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با تاکید بر توجه به مراکز فرآوری خرما در استان افزود: اکنون 58 واحد فرآوری خرما دراستان بوشهر فعالیت می‌کنند که بیش از 14 نوع محصول فرآوری خرما شامل انوع شکلات خرما، قند و شکر خرما، حلوا، خرمای مغز گردویی و بادامی و دیگر محصولات تولید می‌شود که نقش مهمی در افزایش صادرات خرمای استان بوشهر داشته است.

منوچهری با تاکید بر افزایش صنایع فرآوری محصولات خرما و صیفی‌جات دراستان بوشهر گفت: از سرمایه گذاران دراین حوزه حمایت‌های لازم می‌شود بگونه‌ای که در کوتاهترین زمان مجوز تاسیس صنایع فرآوری صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه نخیلات اراضی 20 هزار هکتار استان بوشهر از طریق شبکه‌های سطحی آبیاری می‌شوند گفت: برای آبیاری این میزان نخیلات سالانه 320 میلیون متر مکعب آب مصرف می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه در آبیاری سنتی نخیلات سالانه سه بارآبیاری می‌شوند افزود: در این نوع آبیاری به ازا هر هکتار 16 هزار هکتار آب تخصیص می‌یابد که این نوع روش سبب کاهش کمی و کیفی محصول هستیم.

منوچهری با اشاره به تدوین الگوی کشت به روش نوین اظهار داشت: برای افزایش راندمان تولید در هر هکتار و کاهش مصرف آب الگوی نوین کشت در استان بوشهر تدوین شده که در مرحله نخست آبیاری 170 هکتار از نخیلات این استان به روش نوین آبیاری مجهز می‌شوند./ تسنیم

ارسال نظر