کد خبر : 14064

پاسخ معاون استاندار بوشهر به سوالاتی در مورد آتش سوزی دیر؛

علت اصلی آتش سوزی در اسکله دیر مشخص شد/ خسارت بیش از 10 میلیاردی به شناورها/ پاسخ مبهم باستی در مورد ضعف دستگاه های متولی در کنترل و پیش گیری از حادثه

علت اصلی آتش سوزی در اسکله دیر مشخص شد/ خسارت بیش از 10 میلیاردی به شناورها/ پاسخ مبهم باستی در مورد ضعف دستگاه های متولی در کنترل و پیش گیری از حادثه

بوشهر24: باستی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نبود امکانات اولیه ایمنی در شناورها سازمان بنادر و کشتیرانی را به دلیل عدم کنترل شناورها زیر سوال نمی برد، گفت: اینکه مجوز تردد شناورها را سازمان بنادر می دهد درست است ولی این سازمان نمی تواند برای هر خروج چک کند که آیا این کپسول آتش نشانی دارد یا نه

بوشهر24: روز گذشته معاون عمرانی استاندار بوشهر مهمان برنامه رادیویی مردم و مسئولین با موضوع ارزیابی ایمنی اسکله های صیادی و تجاری استان بود که با سوالات چالشی مجری برنامه پیرامون ضعف نظارتی ساختارهای متولی بنادر مواجه گردید.

به گزارش "بوشهر24"، باستی در ارزیابی وضعیت فعلی ایمنی بنادر صیادی و تجاری استان بوشهر با بیان فعالیت بیش از 4500 شناور صیادی و تجاری در سطح استان، گفت: محل استقرار این شناورها بایستی دارای شرایط و ضوابط ایمنی باشد. حوادثی نظیر اسکله دیر که رخ می دهد، هم زنگ خطری است و هم بایستی دقیق مورد ارزیابی قرار گرفته و آسیب شناسی بشود.

 

وی با اشاره به حادثه رخ داده در دیر، گفت: در حال حاضر چند مشکل وجود دارد، یکی اینکه اسکله های شناورهای صیادی و تجاری اکثرا مختلط بوده و اسکله مجزایی برای هریک از انواع شناورها وجود ندارد. این در حالی است که متولی هر کدام از شناورهای صیادی و تجاری سازمانهای متفاوتی است. اما متأسفانه در حال حاضر نیز امکان جداسازی وجود ندارد.

باستی افزود: در بحث تامین شرایط ایمنی اسکله ها کمیته ای را تشکیل دادیم که قرار شد این کمیته ظرف 20 روز با مراجعه به تک تک اسکله ها نسبت به ارزیابی و کنترل مراکز ایمنی و آتش نشانی، تفکیک ساختار فیزیکی اسکله ها، حتی الزامات ایمنی پمپ های عرضه سوختی که در اسکله ها وجود دارد را ارزیابی و کنترل کند.

 

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا در حال حاضر چنین ارزیابی در سازمان بنادر و دریانوردی و اداره کل شیلات وجود ندارد که چنین کمیته ای تشکیل شده، گفت: بخشی از ارزیابی وجود دارد، ولی اقدام اجرایی و عملی صورت نگرفته بود.

وی خاطر نشان کرد: البته یک سری نکات جزئی از جمله وجود یک کپسول آتش نشانی در هر لنج بایستی رعایت شود که متأسفانه طبق ارزیابی برخی از این شناورها اصلا کپسول ایمنی وجود نداشت.

 

باستی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نبود امکانات اولیه ایمنی در شناورها سازمان بنادر و کشتیرانی را به دلیل عدم کنترل شناورها زیر سوال نمی برد، گفت: اینکه مجوز تردد شناورها را سازمان بنادر می دهد درست است ولی این سازمان نمی تواند برای هر خروج چک کند که آیا این کپسول آتش نشانی دارد یا نه.

وی افزود: عمده این حوادث در شرایطی رخ می‌دهد که کسی در شناور نیست، در حالیکه گماشتن نگهبان در لنج وظیفه صاحب شناور بوده و ربطی به اداره بندر ندارد. شناوری که در اسکله مستقر است، تا زمانی که می خواهد از اسکله خارج شود، نگهداری آن بر عهده مالک شناور است.

 

باستی در ادامه گفت: حتی اگر ماشین آتش نشانی هم قبل از آتش سوزی در اسکله وجود داشت معنی آن این نبود که آتش سوزی را می شود به راحتی مهار کرد. وقتی بر روی یک کشتی جوشکاری صورت می گیرد، حتما کسی که مالک شناور هست و این کار را انجام می دهد بایستی شرایط ایمنی مدنظرش باشد، علت اصلی آتش سوزی از همین جا بوده است. بعد از این اتفاق دستور داده شد کلیه شناورها جهت تعمیر بایستی به خارج از اسکله منتقل داده شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انجام تعمیرات خارج از اسکله واقعا قابل رصد هست که در صورت انگیزه تخلف پیشگیری بشود، گفت: اگر قائل به رعایت هیچ گونه ضوابط ایمنی نباشیم، فکر بیمه شناور نباشیم و منتظر باشیم که آیا کسی سراغی از ما می گیرد یا نه، منطقی به نظر نمی رسد.

 

در ادامه مجری برنامه با اشاره به این نکته که درنظر گرفتن همکاری شهروندان در امور مختلف در صورت تحقق اتفاق خوبی است، اما نباید همه فرآیندها را متکی به این همکاری بکنیم، این مسئله را مطرح کرد که ساختارهای نظارتی ما نباید این اجازه را بدهند.

باستی در پاسخ به این سوال مجری برنامه رادیو بوشهر، گفت: این همکاری نیست بلکه وظیفه صاحبان شناورهاست. در حال حاضر 19 شناور در اثر حادثه اسکله دیر سوخته که فقط یکی از آنها بیمه بوده است. این حادثه که از بی احتیاطی یک شناور نشأت می گیرد ده میلیارد و هفتصد میلیون تومان خسارت به مالکین شناورها وارد کرد. حوزه وظایف ساختارهای مدیریتی در قانون تعریف شده است، هیچ جای قانون نمی تواند این را تجویز کند که اداره کل بنادر و دریانوردی یا شیلات در هر ساعت روی هر شناور یک نفر را برای مراقبت از لنج بگذارد.

 

وی در پایان گفت: حتما بایستی شرایط ایمنی اطفا حریق در تمام اسکله ها وجود داشته باشد و خود شناورها بایستی استاندارهایی پیرامون ضوابط ایمنی داشته باشند که در این مورد مکلف کرده ایم این استانداردها به صورت دوره ای کنترل شود.

 • اهل دلوار ۱۳۹۴/۰۴/۱۶ ۱۶:۱۹

  0 0 پاسخ

  لطفا این نظر را درج کنید.
  با سلام.
  شهادت علی(ع) تسلیت باد.
  شاید اینجا برای درج این نظر محل مناسبی نباشه؛ ولی به منظور آگاهی بخشی لازم دیدم این مطلبو بنویسم.مطلب من در مورد افزایش قیمت بنزین در خرداد ماه است.همونطور که قبلا گفته بودم؛ افزایش قیمت بنزین در راستای تداوم سیکل هدفمندی یارانه هاست. اما مدرک من برای این سخن چیه؟ در جواب به این سوال متن کامل قانون هدفمند كردن یارانه‌ها، بهترین مدرک هست که درجلسه علنی روز سه‌‌شنبه مورخ پانزدهم دی‌ ماه یكهزار و سیصد و هشتاد و هشت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 23/10/1388 به تأیید شورای نگهبان رسید. . در ماده یک این قانون نوشته شده:::: ماده 1- دولت مكلف است با رعایت این قانون قیمت حاملهای انرژی را اصلاح كند: الف- قیمت فروش داخلی بنزین، نفت گاز، نفت كوره، نفت سفید و گاز مایع و سایر مشتقات نفت، با لحاظ كیفیت حاملها و با احتساب هزینه‌های مترتب (شامل حمل‌ونقل، توزیع، مالیات و عوارض قانونی) به تدریج تا پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران كمتر از نود درصد (90%) قیمت تحویل روی كشتی (فوب) درخلیج فارس نباشد. منبع:سایت مجلس شورای اسلامی
  http://www.parliran.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=3070

  اما سوال دیگه اینه که فوب خلیج فارس چنده؟ الف به نقل از ایسنا مینویسه با احتساب نرخ ارز مبادله ای، قیمت بنزین حدود ۱۴۲۸ تومان می شود
  http://alef.ir/vdcdjx0xsyt05o6.2a2y.html?272483

  خب! فکر کنم دیگه همه چی روشن شده باشه.
  اینم یه دعا به زبون شهر ما: نماز روزِتو کُول وات!
  ترجمه: نماز و روزه تون قبول باشه!

ارسال نظر