کد خبر : 14107

طرح جامع دهان و دندان مهرماه دراستان بوشهر اجرایی می‌شود

 طرح جامع دهان و دندان مهرماه دراستان بوشهر اجرایی می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: طرح جامع دهان و دندان ویژه افراد زیر سن ۱۴ سال استان بوشهر از مهرماه امسال اجرایی می‌شود که ضمن آموزش به این افراد مورد معاینه و درمان رایگان قرار می‌گیرند.

به گزارش"  بوشهر24 "، علیرضا رئیسی، با بیان اینکه استان بوشهر در طرح  تحول نظام سلامت در کشور پیشتاز است اظهار داشت: علاوه بر بسته‌های خدمتی که وزارت بهداشت و درمان ارائه کرده، طرح‌های متعددی دیگر دراستان بوشهر تدوین و اجرایی شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح قلب سالم در استان بوشهر تصریح کرد: برای اجرای طرح قلب سالم که افراد بالای 30 سال سن شامل می‌شوند ستاد قلب سالم دراستان بوشهر تشکیل شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با بیان اینکه 42 درصد مرگ‌ومیرهای استان بوشهر به سبب بیماری‌های قلبی و عروقی است بیان کرد: بیش از 50 درصد افراد بالای 50 سال سن دراستان بوشهر فشار خون دارند که 50 درصدشان از این مشکل قلبی خود بی اطلاع هستند و 60 درصد افراد مطلع هم از بیماری خود تحت درمان صحیح قرار ندارند.

رئیسی با بیان اینکه استان بوشهر در استعمال قلیان رتبه نخست در کشور دارد گفت: مصرف هر قلیان با مصرف 40 نخ سیگار برابری می‌کند که مهم‌ترین عامل بیماری قلبی و عروقی مردم استان بوشهر در این حوزه بررسی شده است.

وی، با بیان اینکه 60 درصد خانم‌های بالای 30 سال سن افزایش وزن دارند گفت: این مشکل درآقایان 50 درصد تعیین شده و این در حالی است که استان بوشهر جزو سه استان آخر کشور در زمینه کم تحرکی شناخته شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر، دیابت، کم‌ تحرکی، فشارخون، مصرف دخانیات و افزایش وزن را عامل بیمارهای قلبی و عروقی دراستان بوشهر دانست و خاطرنشان کرد: برنامه قلب سالم بر اساس این مشکلات و فاکتورهای شناخته شده دراستان بوشهر طراحی و اجرایی شده است.

رئیسی با بیان اینکه وضعیت قلب روستائیان استان بوشهر مطلوب است افزود: طرح قلب سالم در شهرهای استان بوشهر اجرایی می‌شود که در سال نخست 15 تا 20 درصد افراد بالای 30 سال سن شهرهای استان شامل می‌شوند.

وی با بیان اینکه افراد گوناگون سنین یاد شده مورد معاینه وآزمایش قرار می‌گیرند گفت: پس از بررسی‌های لازم در صورتیکه نیاز به درمان باشد به مراکز تخصصی قلبی و عروقی برای درمان معرفی می‌شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با بیان اینکه افراد بالای 30 سال سن شهرهای استان بوشهر 318 هزار نفر هستند بیان کرد: در مرحله نخست طرح قلب سالم 64 هزار نفر تحت پوشش طرح قرار می‌گیرند که برای مهم تفاهم‌نامه‌هایی با دستگاههای اجرایی، شورای اسلامی، سازمان‌های مردم نهاد گوناگون برای مشارکت افراد بالای 30 سال سن درغربالگری قلبی منعقد می‌شود.

رئیسی افزود: در اجرای طرح یاد شده 9 پایگاه برای معاینه و غربالگری افراد مورد هدف راه‌اندازی می‌شود.

وی از اجرای طرح جامع دهان و دندان در استان بوشهر خبر داد و گفت:  طرح جامع دهان و دندان ویژه افراد زیر سن 14 سال استان بوشهر از مهرماه امسال اجرایی می‌شود  که ضمن آموزش به این افراد مورد معاینه و درمان رایگان قرار می‌گیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با بیان اینکه این طرح 4 گروه سنی در بر می‌گیرد افزود: افراد زیر و بالای شش سال، زنان باردار، زنان شیرده و سایر گروه‌ها مشمول طرح جامع دهان ودندان قرار می‌گیرند.

رئیسی با بیان اینکه 62 مرکز بهداشتی درمانی استان بوشهر به تجهیزات و امکانات دندان‌پزشکی مجهز شده افزود: علاوه بر این مراکز که 25 مرکزآن روستایی است 12 تیم سیاردندان‌پزشکی و 12 مرکز پیشگیری از بیمارهای دهان ودندان دراستان بوشهر راه‌اندازی می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از 70 درصد این طرح در زمینه آموزش فعالیت می‌کند گفت: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده هر مرکز دندان‌پزشکی تعیین شده سالانه 4 هزار نفر را معاینه و درمان می‌کنند./ تسنیم

ارسال نظر