کد خبر : 14109

کاهش آب ورودی به روستاهای استان بوشهر

کاهش آب ورودی به روستاهای استان بوشهر

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر گفت: با توجه به اینکه خشکسالی‌ها و بارش کم باران بر روی منابع تامین کننده آب آشامیدنی روستاهای استان بوشهر اثر گذشته میزان آب ورودی ۳۵ هزار متر مکعب در روز کاهش یافت.

به گزارش" بوشهر24 "، روح‌الله طاهریان‌پور با بیان اینکه 80 درصد آب آشامیدنی مشترکان روستایی استان بوشهر از دیگر استان‌ها تامین می‌شود اظهار داشت: رودخانه شاپور کازرون دراستان فارس و سد کوثر در استان کهکیلویه و بویر احمد دو منبع مهم تامین کننده آب استان بوشهر هستند که بوسیله خطوط انتقال آب وارد استان بوشهر می‌شود.

وی با بیان اینکه 80 درصد آب مشترکان روستایی از دو خط یاد شده تامین می‌شود افزود: 20 درصد آب مورد نیاز مشترکان استان بوشهر از 21 حلقه چاه آب در روستاهای مختلف تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر از کاهش 35 هزار متر مکعبی آب ورودی به استان بوشهر خبرداد و خاطرنشان کرد: خشکسالی‌ها و بارش کم باران سبب شد که بر روی منابع تامین کننده آب آشامیدنی روستاهای استان بوشهر اثر بگذارد بگونه‌ای که اکنون میزان آب ورودی به شبکه‌های آبرسانی روستایی استان بوشهر نسبت به سال قبل 35 هزار متر مکعب در روز کاهش یافته است.

طاهریان‌پور با بیان اینکه استان بوشهر از استان‌‌های بحرانی در حوزه آب شناخته شده گفت: استان بوشهر در کنار استان‌های کرمان، ایلام و هرمزگان جز استان‌های بحرانی در کشور تعیین شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های در دست اجرا گفت: اکنون 8 حلقه چاه آب در روستاهای استان درحال حفر است که با وارد شدن در مدار تولید نقش مهمی در حل بخشی از مشکلات مشترکان دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر، کف شکنی 24 حلقه چاه آب، وارد سرویس شدن 30 دستگاه تانکر آبرسان، نوسازی شبکه و توسعه فرهنگ صرفه‌جویی آب را از جمله برنامه‌‌های امسال برای مقابله با کم‌آبی برشمرد و گفت: از 5 هزار کیلومتر شبکه آبرسانی روستایی استان بوشهر یک‌‌هزار و 500 کیلومترآن فرسوده است که نیاز مبرم به نوسازی و اصلاح دارد.

طاهریان‌پور با بیان اینکه سال گذشته 300 کیلومتر از شبکه آبرسانی روستاهای استان بوشهر اصلاح شد بیان کرد: سال قبل 10 میلیارد تومان در نوسازی شبکه آبرسانی روستایی استان بوشهر هزینه شد که امسال با برنامه‌ریزی انجام شده 500 کیلومتر از شبکه آبرسانی روستایی استان بوشهر در 20 روستا نوسازی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات تخصیصی شرکت آبفار استان بوشهر 2.5 برابر شده افزود: سال قبل از 52 میلیارد تومان اعتبارات مصوب در حوزه آبرسانی روستایی استان بوشهر 35 میلیارد تومان آن پرداخت شد که نسبت به سال 1392 بیش از 2.5 برابر رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر از هدر رفت 34 درصد آب روستاهای استان بوشهر خبرداد و اظهار داشت: از 30 میلیون متر مکعب آب ورودی به شبکه‌های آبرسانی روستایی استان بوشهر به سبب انشعابات غیر مجاز و شبکه فرسوده 34 درصد آن به میزان بیش از 9 میلیون متر مکعب آن هدر رفت.

طاهریان‌پور با بیان اینکه 2 هزار انشعاب آب غیرمجاز در روستاهای استان بوشهر شناسایی شده گفت: با فرهنگ سازی اکنون انشعابات غیر مجاز بیش از60 درصد آن مجاز شد و اکنون 800 انشعاب غیرمجاز در روستاها وجود دارد.

وی با بیان اینکه 95 درصد انشعابات آب روستاهای استان بوشهر خانگی است بیان کرد: از 84 هزار انشعاب آب روستاهای استان بوشهر 95 درصد آن خانگی و مابقی تجاری و خدماتی است./ تسنیم

ارسال نظر