کد خبر : 1411

تهدیدی جدی برای سلامت مردم بردخون

تهدیدی جدی برای سلامت مردم بردخون

بوشهر24: استفاده از کودمرغی در مزارع کشاورزی سلامت مردم بردخون را تهدید می‌کند.

بوشهر24: استفاده از کودمرغی در مزارع کشاورزی سلامت مردم بردخون را تهدید می‌کند.
به گزارش "بوشهر24"، کودمرغی پودری همانند کودمرغی پلیتی و گرانوله دارای مواد آلی، ازت کل، فسفر، پتاسیم و عناصر ریز مغذی (مس، منگنز، آهن و روی) است که در فصول مختلف سال در مزارع کشاورزی مصرف می‌شود و با مصرف آن در فصل پاییز  بیشترین زمان برای تجزیه کود مرغی و آزادسازی عناصر غذایی موجود در آن فراهم می‌شود.

اما کود مرغی موجود در زمین‌های کشاورزی بخش بردخون سلامت مردم را به شدت تهدید می‌کند، لذا مسئولان باید به فکر مردم باشند و دولت اعتبارات بسیار خوبی را برای عمران و آبادانی شهرها، روستاها و کشاورزان اختصاص ‌دهد و مسئولان باید طرح‌های مناسبی را ارائه کنند تا اعتبارات لازم به موقع جذب شود تا مردم از مشکلات نجات پیدا کنند.

تامین سلامت مردم یکی از مهمترین ضرورت‌هاست که متاسفانه وجود کودمرغی در زمین‌های کشاورزی سلامت مردم را به خطر می‌اندازد، لذا واردات جهادکشاورزی، بهداشت، محیط زیست و دامپزشکی باید به صورت جدی فعال شوند و راهکارهای لازم را ارائه دهند تا از گسترش بیماری و عوارض جانبی آن جلوگیری کنند.

با اقداماتی که طی سال‌های گذشته صورت گرفته مردم کرارا از وجود پشه و بیماری‌هایی که توسط کود مرغی منتشر شده از جمله سالک و بیماری‌های واگیردار گلایه‌مند هستند که باید فکری اساسی برای این معضل شود، زیرا متاسفانه کسانی که زمین‌های کشاورزی مردم را در چند سال گذشته و حال اجاره می‌کنند هیچ فن و تخصص و تجربه‌ای از کشت سالم گوجه فرنگی ندارند و فقط فکر درآمدهای کاذب خود هستند.

کارشناسان و متخصصان مرتبط در سطح جهان استانداردهایی را برای استفاده از این مواد مطرح می‌کنند که در سطح ملی نیز به تدوین استانداردهای ملی خود بپردازند، آیا در کشور و منطقه ما این استانداردها تدوین شده‌اند؟ چه ارگانی مسئول نظارت بر مصرف این مواد و پیشگیری از مصرف بی‌رویه آنهاست؟ باید کشاورزان را به  رعایت دوره کارنس تشویق کرد، در صورتی که کشاورزان ما اغلب فاقد این آموزش‌های لازم و رعایت آن هستند.

 

استفاده از سموم، آفت کش‌ها و کودها طبیعت را تخریب می‌کند به همین دلیل سازمان محیط زیست نیز تلاش دارد سازمان‌های متولی را برای کاهش مصرف سموم تشویق کند اما عوامل شیمیایی مانند آفت‌کش‌ها و کودها از مواردی هستند که تاثیر مستقیمی در کوتاه‌مدت و بلندمدت برروی سلامت کشاورزان دارد.

 

 هنگامی که کودمرغی با خاک تماس پیدا می‌کند بسیاری از عوامل میکروبی را به‌وجود می‌آورد و کشاورزانی که تماس مستقیمی با کود حیوانات دارند از بیماری‌های مشترک مانند آنفلوانزای مرغی و خوکی در امان نیستند .

بسیاری از شهروندان از بوی بسیار بد کود مرغی که به صورت غیراستاندارد در مزارع کشاورزی یا انبارهای نامناسب نگهداری می‌شود گله‌مند هستند، چرا که استفاده از این کودها باعث هجوم پشه و مگس‌ها در داخل منازل مردم می‌شود که موجب آلوده شدن مواد غذایی و بیماری مردم بخش بردخون می‌شود.

نکته تأسف‌آور این است‌ که عده‌ای تنها در اندیشه سود کلان از کشاورزی و کشت گوجه‌فرنگی هستند و به فکر سلامتی و رضایت مردم که در همسایگی این مزارع زندگی می‌کنند، نیستند.

این نکته حائز اهمیت است به دلیل عوارض زیادی که این کودها در زمینه بهداشتی دارد، لذا متولیان امر باید با برنامه‌ریزی و انجام تدابیر مناسب و با آموزش صحیح به کشاورزان و دست‌اندرکاران برای انجام نگهداری و دفن بهداشتی و شیوه استفاده مناسب آن تلاش کنند تا این کودها کمترین عوارض را برای مردم این منطقه داشته باشد.

گزارش از: نامجور زحمتکش/فارس

ارسال نظر