کد خبر : 14187

چرا حق آلایندگی خارگ پرداخت نمی شود؟

به گزارش " بوشهر24 "، بوشهر نیوز نوشت: شنیده ها حاکیست علی رغم تمامی مشکلاتی که مردم جزیره خارگ به دلیل انواع و اقسام آلودگی های زیست محیطی ایجاد شده توسط فعالیت های نفتی و پتروشیمی در این جزیره با آن دست به گریبان هستند اما از دریافت حق آلایندگی محروم مانده اند.

این در حالی است که بر اساس قانون بسیاری از مناطق نفتی کشور و حتی استان بوشهر از حق آلایندگی برخوردار بوده و اعتباراتی از این منبع برای توسعه و پیشرفت مناطق نفتی و گازی در اختیار شهرداری اینگونه مناطق قرار گرفته است.

لزوم رایزنی استانداری با وزارت نفت و دولت

شنیده ها حاکیست علی رغم نیاز جزیره خارگ به اینگونه اعتبارات برای توسعه و پیشرفت اما تاکنون این عوارض توسط نفتی ها به شهرداری خارگ پرداخت نشده است که لازم بود استانداری بوشهر به عنوان بالاترین دستگاه حاکمیتی استان ضمن رایزنی با وزارت نفت و در صورت لزوم، چانه زنی با دولت، بتواند این مبالغ را در اختیار شهرداری جزیره خارگ قرار دهد.

شایسته نیست مردم جزیره خارگ که در گرمای طاقت فرسای این جزیره با انواع و اقسام آلاینده ها زندگی گذرانده و در معرض بیماری های مختلف قرار می گیرند، اینگونه مورد بی مهری قرار گرفته و نفتی ها از پرداخت حق طبیعی آنان خودداری کنند.

آیا بین شهرداری خارگ و نفتی ها تعامل برقرار نیست؟

از طرفی مشخص نیست به چه دلیل شهرداری خارگ موفق نشده این اعتبارات را از نفت دریافت کند و آیا در این بین شهرداری تعامل لازم را با نفت برای دریافت عوارض آلایندگی نداشته است یا این که باصطلاح  زورِ مدیریت شهری این جزیره به نفتی ها نرسیده که شایسته است استانداری بوشهر به عنوان نهاد بالادستی وارد گود شده و برای دریافت حق طبیعی مردم تلاش کند.

مانعی مهم برای توسعه و پیشرفت جزیره خارگ

به هر حال؛ چیزی که در این بین بسیار مهم و حایز اهمیت است عدم تخصیص اعتبارات مربوط به آلایندگی بوده که علی رغم تمامی مشکلاتی که مردم به دلیل فعالیت های نفتی و پتروشمی با آن دست به گریبان هستند، به آن ها تعلق نگرفته و همین موضوع موجب عقب افتادن بسیاری از طرح ها و در نتیجه مانعی برای توسعه و پیشرفت جزیره خارگ شده است.

موضوعی که امیدواریم هم نفتی ها، هم شهرداری و سپس استانداری پاسخ قانع کننده ای برای مردم داشته باشند؛ اگرچه هیچگونه پاسخی نمی تواند زیان های وارده به ساکنین جزیره خارگ بر اثر چنین تاخیرها و سهل انگاری هایی را توجیه کند.

در حال حاضر یکی از مهم ترین مشکلات جزیره خارگ در کنار معضلات شهری ریز و درشت دیگر آن، سرانه فضای سبز این جزیره بوده که بسیار پایین تر از حد استاندارد می باشد بنابراین لازم است شرکت های نفتی به دلیل خدماتی که از فضای شهری این جزیره دریافت می کنند در راستای پرداخت عوارضی همچون ساخت و ساز در سطح شهر، آلایندگی و خدمات عمومی که آلایندگی از مهم ترین آن هاست اقدام کرده و در بهبود وضعیت موجود مشارکت کنند.

ارسال نظر