کد خبر : 1446

گزارشی از روزه خواری در بوشهر

گزارشی از روزه خواری در بوشهر

بوشهر24: چند روزی از آغاز ماه مبارک رمضان می گذرد ولی هنوز گویی برخی افراد متوجه نشده‌ و حرمت‌های این ماه مبارک را رعایت نمی کنند. برخی در اماکن عمومی اقدام به روزه‌خواری کرده و با این عمل علاوه بر بی حرمتی به روزه داران و این ماه عزیز است، باعث می‌شوند تا قبح چنین رفتارهایی شکسسته شود .

بوشهر24: چند روزی از آغاز ماه مبارک رمضان می گذرد ولی هنوز گویی برخی افراد متوجه نشده‌ و حرمت‌های این ماه مبارک را رعایت نمی کنند. برخی در اماکن عمومی اقدام به روزه‌خواری کرده و با این عمل علاوه بر بی حرمتی به روزه داران و این ماه عزیز است، باعث می‌شوند تا قبح چنین رفتارهایی شکسسته شود .

به گزارش "بوشهر24"، ماه مبارک رمضان همواره رنگ و بوی خاصی را به نقاط مختلف شهرها و روستاها می‌دهد و شاهد تغییر رفتار مردم در این ماه هستیم که این تغییر رفتارها را در اماکن عمومی بیشتر می‌توانیم ببینیم.

در گذشته احترامی که مردم برای روزه‌داری و ماه مبارک رمضان قائل بودند بیش از امروز بود و امروز با تغییر فرهنگ‌ها شاهد برخی رفتارهای نامناسب در ماه مبارک رمضان هستیم که اینگونه رفتارها شایسته یک کشور اسلامی نیست.

قبلا اگر کسی نمی‌توانست به علت مشکلات جسمی روزه بگیرد، حتی در خانه خود هم با حیا روزه خواری می‌کرد ولی امروزه بسیاری از افراد که حتی مشکلی برای روزه گرفتن ندارند، در اماکن عمومی هم اقدام به روزه‌خواری می‌کنند.

حال اگر کسی روزه نمی‌گیرد، در کشور اسلامی که اغلب مردم روزه هستند، حق ندارد که در اماکن عمومی روزه‌خواری کند و باید به حرمت این ماه عزیز، چند روزی با دیگران همراه شود و به خاطر دیگران هم که شده، اقدام به روزه خواری نکند.

البته افراد زیادی هستند که اگر روزه نمی گیرند ولی در مراسمات این ماه حضوری گسترده و پرشور دارند و به هیچ‌وجه هم اقدام به روزه خواری نمی‌کنند و کسی نمی‌داند که آنها روزه هستند یا نه.

تداوم رفتارهایی مانند روزه خواری در اماکن عمومی علاوه بر اینکه بی حرمتی به روزه داران و این ماه عزیز است، باعث می‌شود تا قبح چنین رفتارهایی شکسسته شود و باید اقدامات مناسبی برای برخورد با این افراد صورت بگیرد.

همه مردم باید حرمت ماه مبارک رمضان را نگه دارند

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خداوند در ماه مبارک رمضان شیاطین را در غل و زنجیر قرار می‌دهد و این ماه ماه مغفرت و توبه و انابه به سوی خداوند است که همه باید از ناپاکی‌ها دوری کنیم و محرمات را ترک کنیم.

نوشاد نوشادی با انتقاد شدید از برخی افراد که در اماکن عمومی اقدام به روزه خواری می‌کنند، تصریح کرد: حتی افرادی که روزه نمی‌گیرند هم باید حرمت این ماه را نگه دارند و به احترام افراد روزه‌دار، روزه خواری نکنند.

وی بر لزوم برخورد با روزه‌خواران در اماکن عمومی تاکید کرد و بیان داشت: کشور ما یک کشور اسلامی است و اینگونه رفتارها اصلا جایگاهی در یک نظام اسلامی ندارد و باید نهادهای ذی‌ربط وارد عمل شوند و با افراد متخلف برخورد کنند.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر ادامه داد: مردم استان بوشهر دارای اعتقاد قوی مذهبی هستند و اغلب مردم روزه‌دار هستند و افرادی که نمی‌توانند روزه بگیرند نیز باید حرمت روزه‌داران را نگه دارند.

تشکیل گشت‌های تذکر لسانی ویژه ماه رمضان در بوشهر

رئیس ستاد احیای امربه معروف و نهی از منکر شهرستان بوشهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برنامه‌های خوبی در ماه مبارک رمضان به ویژه برای برخورد با روزه‌خواران داریم و با مشارکت اعضای ستاد در حال برگزاری آن هستیم.

حجت‌الاسلام محمدرضا فکوری به ارزش و جایگاه بالای ماه مبارک رمضان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: مردم باید حرمت این ماه مبارک را نگه دارند و هم از نظر پوشش و هم رعایت دیگر موازین اسلامی رعایت کنند.

وی از اعلام فراخوان نیروی گشت‌های تذکر لسانی برای بوشهر خبر داد و اضافه کرد: هدف این گشت‌ها هم برخورد با روزه‌خواری و هم پوشش و حجاب است که تذکرات لازم در این زمینه به متخلفین داده خواهد شد.

رئیس ستاد احیای امربه معروف و نهی از منکر شهرستان بوشهر تصریح کرد: در این طرح مغازه‌ها و اماکن عمومی که مشکل دارند چه از نظر ویترین و یا از نظر پوشش، تذکر لسانی انجام می‌شود.

وی در پاسخ به خبرنگار مهر در مورد وضعیت برخورد با چنین رفتارهایی که حرمت ماه مبارک رمضان نگه داشته نمی‌شود نیز گفت: کار ما در ابتدا تذکر است و برخورد با چنین رفتارهایی در حیطه ضابطان قضائی است.

لزوم فرهنگ سازی مناسب برای ماه مبارک رمضان

مسئول نظارت و بازرسی ستاد احیای امربه معروف و نهی از منکر شهرستان بوشهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه در سطح شهر مشاهده می‌کنیم که برخی افراد هیچ گونه احترامی برای این ماه قائل نیستند و به راحتی روزه خواری می‌کنند.

داوود نوشادی اضافه کرد: تذکر لسانی در حیطه اختیارات ستاد احیای امربه معروف و نهی از منکر است که ما نسبت به این مهم اقدام می‌کنیم ولی برخورد جدی با روزه‌خواران باید در دستور کار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان ماه توبه و دوری از گناهان است، بیان داشت: در این ماه مبارک نباید مثل دیگر ماه‌ها باشیم و باید رفتارهای خود را تغییر دهیم و بهترین رفتارها را داشته باشیم نه اینکه اعمال ما بر خلاف دیگر مردم باشد.

مسئول نظارت و بازرسی ستاد احیای امربه معروف و نهی از منکر خوستار تلاش برای فرهنگ سازی مناسب برای رعایت احترام این ماه مبارک شد و اظهار داشت: چه روزه‌داران و چه افرادی که روزه نمی‌گیرند باید حرمت این ماه را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: گشت‌های تذکر لسانی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بوشهر از ابتدای ماه مبارک رمضان فعال شده است و با مشارکت اعضای تیم‌های گشت تذکر لسانی اقدامات بسیار خوبی دراین زمینه انجام شده است./ مهر

 

ارسال نظر