کد خبر : 15045

آب ورودی به استان بوشهر کاهش یافت

 آب ورودی به استان بوشهر کاهش یافت

میزان آب ورودی به استان بوشهر طی سال جاری روند کاهشی داشته و این موضوع باعث شده تا نوبت‌بندی آب مشکلاتی را برای شهروندان در نقاط مختلف استان ایجاد کند.

به گزارش " بوشهر24 "، این روزها آب به عنوان یکی از مهمترین موضوعات مورد نظر مردم در محافل و مجالس و گروه‌های شبکه‌های مجازی مطرح است و هر کسی به گونه‌ای از مشکلات آبی خود حرف می‌زند.

وضعیت آب در استان بوشهر به علت نداشتن منابع آبی مناسب، کمی وخیم‌تر از دیگر نقاط است و مردم هر روز بی آبی را کاملا تجربه می کنند؛ چرا که در برخی از روزها و آن هم برای ساعاتی آب وصل است.

نوبت‌بندی آب در نقاط مختلف استان بوشهر متفاوت است و در برخی نقاط یک روز در میان آب وصل است و در برخی از نقاط نیز تنها چند ساعت در بین چند روز آب وصل است.

کاهش میزان بارندگی یکی از مهمترین عوامل در بروز مشکلات آبی در استان بوشهر است. میزان بارندگی از ۲۶۸ میلیمتر در سال ۹۲-۹۳ به ۱۳۰ میلیمتر در سال ۹۳-۹۴ کاهش یافته است که این موضوع بیانگر کاهش ۵۴ درصدی نسبت به سال قبل است.

استان بوشهر در سال گذشته از نظر بارندگی در رتبه ۳۰ کشور قرار گرفت و از نظر خشکسالی نیز دومین استان کشور بوده که این موضوع بیانگر بخشی از وضعیت نامناسب آبی در استان است.

زیرساخت‌های مناسبی برای تامین آب مورد نیاز در سطح استان وجود ندارد و بخش عمده آب استان از طریق خط انتقال آب از استان‌های کهگیلویه و بویر احمد و همچنین استان فارس تامین می‌شود.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/11/20/IMG15192590.jpg

بر اساس اعلام مسئولان آبفا، سرانه آب مصرفی استان بوشهر از ۳۳۰ لیتر در سال ۹۲ به ۲۷۰ لیتر در سال ۹۳ رسیده است و در سال ۹۴ نیز بیش از ۲۲۰ لیتر نخواهد بود.

کاهش سرانه آب تحویلی به مشترکین آبفا باعث شده تا مردم با مشکلات زیادی روبرو شوند و البته احتمال سخت‌تر شدن شرایط در ادامه تابستان نیز وجود دارد و نیاز است که مسئولان استان توجهی جدی به موضوع آب داشته باشند.

یکی از شهروندان بوشهری به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه در بسیاری از روزها آب ما قطع است و با وجودی که یک مخزن برای ذخیره آب داریم، ولی طولانی شدن زمان قطعی آب، باعث می‌شود که در برخی از روزها حتی یک قطره آب هم نداشته باشیم.

علیرضا عرب‌زاده اضافه کرد: بوشهر در کنار خلیج فارس قرار دارد و آب دریا یک فرصت بسیار خوب برای تولید آب است و باید تلاش شود که تاسیسات آبشیرین‌کن در سطح استان ایجاد و توسعه یابد.

محمد ناصحی یکی دیگر از شهروندان بوشهری به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه آب منزل ما در اغلب اوقات قطع است و در زمانی که آب وصل می‌شود نیز فشار آن کم است و نمی‌توانیم به خوبی آبگیری کنیم.

آب در اولویت استان بوشهر است

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر در ارتباط با وضعیت آب در استان بوشهر به خبرنگار مهر گفت: آب به عنوان یکی از مهمترین اولویت‌های استان بوشهر در دستور کار است و تلاش داریم تا طرح‌های آبرسانی استان با شتاب بالایی اجرا شود.

سید محمد حسن باستی با اشاره به تدوین طرح‌‌های متعدد در حوزه آب آشامیدنی استان بوشهر، اضافه کرد: بحران آب در سطح استان بوشهر شدت گرفته است و این موضوع در اولویت استان قرار دارد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای عبور از مشکلات کم‌آبی و بی آبی در استان بوشهر، ادامه داد: تلاش داریم تا آب مورد نیاز مردم در فصل تابستان امسال تامین شود و این فصل را بدون مشکل پشت سر بگذاریم.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر افزود: ساخت و راه‌اندازی تاسیسات آبشیرین‌کن در نقاط مختلف استان بوشهر در دستور کار است و این موضوع می‌تواند در درازمدت پاسخگوی نیازهای آبی استان باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید به فکر بحران و چالش های آب در سال آینده باشیم، اضافه کرد: دو ایستگاه آب شیرین‌کن در استان بوشهر در دست اجرا است که تلاش داریم تا شاهد تسریع در عملیاتی شدن این دو ایستگاه باشیم.

http://media.mehrnews.com/d/2015/05/20/4/1700044.jpg?ts=1438198066631

شیرین‌سازی آب دریا برای مصرف استان

مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر به کاهش سرانه آب در استان اشاره کرد و گفت: سرانه آب مصرفی در استان بوشهر در سال ۹۲ برابر با ۳۵۰ لیتر بود که در سال گذشته به ۲۷۳ لیتر رسید و امسال نیز به ۲۲۶ لیتر کاهش یافته است.

کیقباد یاکیده یکی از راه‌های تامین آب برای استان بوشهر را استفاده از تاسیسات آبشیرین‌کن عنوان کرد و ادامه داد: چندین طرح آبشیرین‌کن در سطح استان بوشهر تعریف شده است و چند طرح نیز در دست اجرا است.

وی به ساخت آبشیرین‌کن در شهرهای استان اشاره کرد و افزود: اجرای طرح‌های تولید آب از دریا در بوشهر و کنگان می‌تواند بخشی از آب مورد نیاز این شهرها را تامین کند.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به پیشرفت ۸۳ درصدی ساخت آبشیرین‌کن در کنگان، بیان کرد: تاسیسات آبشیرین‌کن کنگان امسال افتتاح خواهد شد که دارای ظرفیت تولید روزانه ۱۰ هزار مترمکعب آب شرب است.

وی همچنین از پیشرفت ۳۷ درصدی ساخت آبشیرین‌کن بوشهر خبر داد و اضافه کرد: طرح آبشیرین‌کن بوشهر دارای ظرفیت تولید روزانه ۱۰ هزار مترمکعب آب شرب است که تا نیمه نخست سال آینده افتتاح خواهد شد.

لزوم برنامه‌ریزی درازمدت برای آب

یکی از مهمترین عواملی که امروزه در نقاط مختلف کشور شاهد بروز مشکلاتی در زمینه تامین آب هستیم، نبود برنامه‌ریزی مناسب در سال‌های قبل است.

کمبود آب که زلزله یا سیل نیست که نتوان آن را پیش‌بینی کرد؛ با پیشرفت علوم مختلف، ضعیف‌ترین کشورها نیز به راحتی می‌توانند چشم‌اندازی از وضعیت آبی خود در آینده داشته باشند.

امروز نیز باید برای فردا و فرداهای دیگر برنامه‌ریزی کرد و با استفاده از روش‌های مختلف از جمله ساخت تاسیسات آبشیرین‌کن، زمینه را برای کاهش مشکلات بی‌آبی در آینده فراهم کرد.

البته اصلاح فرهنگ استفاده از منابع آبی نیز باید به خوبی نهادینه شود و همه مردم برای اینکه بتوانند از آب بهره‌مند شوند، باید در راه مصرف صحیح گام بردارند.

سعید رضایی

ارسال نظر