کد خبر : 15203

برداشت 10 هزار تن رطب و خارک از نخلستان‌های استان بوشهر

برداشت 10 هزار تن رطب و خارک از نخلستان‌های استان بوشهر

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در استان بوشهر شش میلیون اصله نخل بارور است که از این نخلستان‌ها تا قبل از فصل برداشت خرما ۱۰ هزار تن رطب و خارک برداشت می‌شود.

به گزارش " بوشهر24 "، خسرو عمرانی با بیان اینکه استان بوشهر به عنوان قطب تولید خرما در کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: این استان دارای شش میلیون اصله نخل بارور است که این نخلستان‌ها در 34 هکتار از اراضی کشت شده است.

وی با بیان اینکه روش آبیاری بیشتر نخلستان‌های استان بوشهر سنتی است، تصریح کرد: طرح تغییر شیوه آبیاری در نخلستان‌های استان بوشهر تدوین شده است که مرحله نخست این طرح شهریورماه امسال اجرایی می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: در مرحله نخست 170 هکتار از اراضی تحت پوشش نخلستان‌های دشتستان به روش آبیاری نوین مجهز می‌شود.

عمرانی با بیان اینکه طرح تغییر روش آبیاری در نخلستان‌‌های دشتستان با اعتبارات استانی و ملی اجرایی می‌شود، تصریح کرد: برای تغییر روش آبیاری 170 هکتار از نخلستان‌های استان بوشهر 35 میلیارد ریال مصوب شده است که اکنون برای اجرایی شدن این طرح در حال انتخاب پیمانکار هستیم.

وی از برداشت خارک و رطب در استان بوشهر خبرداد و گفت: نخل دارای سه گونه میوه است که خارک، رطب و خرما گونه‌های برداشتی از نخل است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه هم اکنون برداشت خارک و رطب از شش میلیون اصله نخل استان بوشهر آغاز شده بیان کرد: برداشت این نوع محصول تا اواخر شهریور ادامه دارد که پیش بینی برداشت 10 هزار تن رطب و خارک از این نخلستان‌‌ها می‌شود.

عمرانی با اشاره به اینکه برداشت خرما از مهرماه آغاز می‌شود، افزود: پیش‌بینی می‌شود بین 145 هزار تن تا 150 هزار تن خرما از نخلستان‌های استان بوشهر برداشت شود که 70 درصد این محصول در دشتستان تولید می‌شود./ تسنیم

ارسال نظر