کد خبر : 15204

کشت ۵۵۰ میلیون قطعه نشا گوجه فرنگی در اراضی استان بوشهر

کشت ۵۵۰ میلیون قطعه نشا گوجه فرنگی در اراضی استان بوشهر

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: کشت ۵۵۰ میلیون قطعه نشا گوجه فرنگی در ۱۲ هزار ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان بوشهر آغاز شد.

به گزارش " بوشهر24 "، خسرو عمرانی با بیان اینکه سهمیه آب اراضی گوجه فرنگی خارج از فصل دراستان بوشهر تعیین شد اظهار داشت: با تعیین سهیمه آب اراضی گوجه‌فرنگی استان بوشهر تفاهم‌نامه برای کشت پنج هزار هکتار گوجه فرنگی با کشاورزان منعقد شد.

وی تصریح کرد: در اجرای طرح الگوی کشت، کشاورزان باید تفاهم‌نامه‌ای با جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای منعقد کنند که بر مبنای آن باتوجه به میزان منابع آب، به کشاورزان اجازه کشت داده می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر خاطر‌نشان کرد: بر‌اساس این تفاهم‌نامه گوجه‌کاران استان بوشهر به ازا میزان آب چاه‌ها شش دهم لیتر بر ثانیه، اجازه دارند یک هکتار زمین را زیرکشت ببرند.

عمرانی از کاهش سطح زیرکشت اراضی کشاورزی گوجه فرنگی استان بوشهر خبرداد و گفت: جهاد کشاورزی استان بوشهر اعلام کرده سطح زیرکشت گوجه فرنگی با حفظ میزان مطلوب تولید باید از 14 هزار هکتار سال قبل به 12 هزار و 500 هکتار کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه طرح الگوی کشت دراستان بوشهر تدوین شده افزود: علاوه بر کاهش منابع آب، استفاده نامناسب از خاک و مشکلاتی که بازار گوجه در سال‌های گذشته داشته سبب شده، طرح الگوی کشت که به نفع کشاورزان است اجرا شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر با اشاره به اینکه 13 هزار و270 حلقه چاه آب کشاورزی دراستان بوشهر وجود دارد گفت: از این میزان چاه کشاورزی پنج هزار حلقه چاه آن غیرمجاز است.

عمرانی یکی از مشکلات پیش روی طرح الگوی کشت در استان بوشهر را وجود چاه‌های غیر‌مجاز عنوان کرد وگفت: ما نمی‌توانیم بر فعالیت کسانی که از این چاه‌ها استفاده می‌کنند نظارت کنیم و کشاورزانی هم که قانونی کار می‌کنند از این موضوع گلایه دارند و لازم است شرکت آب منطقه‌ای بوشهر هر چه زودتر تکلیف این چاه‌ها را معین کند.

وی، بهبود وضعیت بازار را یکی از فواید اجرای طرح الگوی کشت برشمرد و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده اواخر بهمن برداشت گوجه فرنگی به پایان می‌رسد تامحصول به موقع و با قیمت مناسب عرضه شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه اکنون فصل انتقال نشاء گوجه فرنگی به مزارع آغاز شده گفت: کشت 550 میلیون قطعه نشا گوجه فرنگی در 12 هزار 500 هکتار از اراضی کشاورزی استان بوشهر آغاز شد.

عمرانی خاطرنشان کرد: استان بوشهر نخستین تولید کننده گوجه فرنگی خارج از فصل در کشور است و امسال براساس طرح الگوی کشت 560  هزار تن محصول از مزارع این استان برداشت می‌شود./ تسنیم

ارسال نظر