کد خبر : 15279

بر اساس گزارش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ؛

2 تن از اعضای هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس در بین دانشمندان برتر جهان

2 تن از اعضای هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس در بین دانشمندان برتر جهان

بوشهر24: پژوهشگرانی که توانسته اند براساس تحقیقات خود به بالاترین سطح اعتبار بین المللی دست یابند در دسته دانشمندان 1% و 20% برتر دنیا قرار می گیرند.

بوشهر24: دانشگاه خلیج فارس با داشتن دو پژوهشگر پر استناد در زمره دانشگاه های دارای دانشمندان تاثیر گذار کشور قرار گرفت.

به گزارش " بوشهر24 " به نقل از ر وابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: نخبگان علمی مهمترین عامل رشد و توسعه نظام های علمی هستند، از همین رو شناسائی آن ها از اهمیت بسزائی برخوردار است. کشورهای پیشرفته علمی برای جذب نخبگان از سرتاسر دنیا برنامه ریزی و سرمایه گذاری می کنند که باعث گردیده است تا این کشورها به بزرگترین مقصد برای مهاجرت نخبگان علمی دنیا تبدیل شوند.

دکتر دهقانی اظهار داشت: نخبگان 1% برتر دنیا، 14% از کل علم دنیا را تولید می کنند و همین گروه 24% از کل استنادهای دنیا را دریافت می کنند. پایگاه طلایه داران علم آی.اس.آی فهرست دانشمندان 1% برتر دنیا را فراهم آورده است، هر چند مبتنی بر اصول علم سنجی می توان تا پژوهشگران 20% برتر دنیا را در زمره نخبگان برتر علمی دنیا قرار داد. درواقع 20% از محققان برتر دنیا 66% از علم دنیا را تولید کرده و همچنین 85% از استنادهای دنیا را دریافت می نمایند.

سرپرست ISC گفت: میزان در انتخاب پژوهشگران برتر تعداد استنادهای صورت گرفته به آن ها از طرف سایر پژوهشگران است. بر همین اساس پژوهشگرانی که توانسته اند براساس تحقیقات خود به بالاترین سطح اعتبار بین المللی دست یابند در دسته دانشمندان 1% و 20% برتر دنیا قرار می گیرند. طلایه داران علم آی.اس.آی نویسندگان را برحسب دامنه فعالیت علمی شان در رشته های موضوعی 22 گانه قرار می دهد. به این منظور تنها فعالیت نویسندگان در ده سال اخیر در محاسبات لحاظ می گردد. نویسندگان در هر رشته بر حسب تعداد استنادهایی که دریافت کرده اند مرتب سازی و سپس 1% برتر نویسندگان به عنوان نخبگان علمی در نظر گرفته می شوند.

دهقانی تصریح کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بر روی هر نام شناسائی شده در طلایه داران علم آی.اس.آی پردازش های مختلفی را انجام داده است. بدین ترتیب تعداد 173 نفر شناسائی و در نتیجه به طور تقریبی فهرست کاملی از نخبگان علمی کشور را تهیه نموده است. بر این اساس لیست 173 نفره در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.

گفتنی است مطابق آنچه روابط عمومی دانشگاه خلیج فارس اعلام کرده است؛ دکتر خدابخش نیکنام و دکتر پرویز ملک زاده دو عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس هستند که در زمره نخبگان برتر دنیا و پژوهشگر پُراستناد قرار گرفته اند.

 

دانشگاه خلیج فارس

 

ارسال نظر