کد خبر : 15533

فرمانده پایگاه دریابانی بوشهر :

از زنده‌بودن صیادان بازداشت‌شده در کویت اطلاعی نداریم

از زنده‌بودن صیادان بازداشت‌شده در کویت اطلاعی نداریم

رشد 15 درصدی دستگیری قاچاقیان سوخت در دریا/ 16 صیاد بوشهری در عربستان بازداشت هستند/ سرنوشت نامعلوم صیادان بازداشتی در کویت

بوشهر24: معاون عملیات فرماندهی دریابانی استان بوشهر گفت: هم اکنون 16 صیاد بوشهری به دلیل تجاوز مرزی در عربستان بازداشت هستند.

به گزارش «بوشهر24»، علی حاجت‌پور صبح امروز در نشستی خبری در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت صیادان بازداشت شده بوشهری در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس اظهار داشت: برای خروج شناورها به‌منظور صید و صیادی از ملوانان فرم توصیه ناخدا و ملوان اخذ می‌شود با این عنوان که در صورت عبور از مرزهای دریایی ایران، کار شما تجاوز مرزی است و بازداشت می‌شوید.

وی بیان کرد: برخی ملوانان به‌ویژه در حوزه صید باوجود چندین تذکری که دادیم اما حریم دریای سرزمینی را رعایت نکرده و به بهانه اینکه در مناطق داخلی صید وجود ندارد به مسیر دیگری می‌روند و کارشان تجاوز مرزی محسوب می‌شود.

معاون عملیات فرماندهی دریابانی استان بوشهر خاطرنشان کرد: در زمینهٔ برخورد با متجاوزان مرزی، کشورهای حوزه خلیج‌فارس اقدامات شدیدتری انجام می‌دهند و ما نیز از مقامات قضایی درخواست کردیم که اقدامات مقابله به مثل انجام دهیم.

حاجت‌پور گفت: فعلاً از سرنوشت صیادان بازداشت شده در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس اطلاعی نداریم و این موضوع از طریق نمایندگی وزارت امور خارج در استان بوشهر پیگیری می‌شود.

وی ادامه داد: 16 صیاد استان بوشهر از اسکله‌های جفره، گناوه و شیف با یک لنج و سه قایق در بازداشت کشور عربستان هستند.

رشد 15 درصدی دستگیری قاچاقیان سوخت در دریا

معاون عملیات فرماندهی دریابانی استان بوشهر تصریح کرد: در پنج ماهه امسال 4 هزار و  154 مورد گشت‌زنی دریایی داشتیم و 20 هزار و 908 ساعت گشت‌زنی انجام شد و 154 شناور که سوخت قاچاق حمل می‌کردند را هم توقیف کردیم.

وی یادآور شد:  با انجام گشت‌های مشترک با سپاه و ارتش، تجاوزات مرزی شناورهای عربستانی بسیار کاهش‌یافته ضمن اینکه در پاسگاه‌های مرزی هم 31 وسیله نقلیه توقیف کردیم.

حاجت‌پور افزود: به دنبال توقیف 154 شناور حامل سوخت قاچاق، 312 نفر هم بازداشت کردیم ضمن اینکه 29 هزار و 208 تذکر به شناورها داده شد که عمده تذکرات در مورد پرچم و تخلفات دریایی بوده است.

معاون عملیات فرماندهی دریابانی استان بوشهر گفت: عمده کالاهای قاچاق کشف شده از شناورها، پودر و قرص نیروزا، سیگار، لوازم صوتی و تصویری بوده که کشف سیگار 483 درصد، پوشاک 70 درصد، پودر نیروزا 128 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف شده 28 درصد افزایش داشته است، اظهار داشت: ارزش ریالی که کالاهای قاچاق کشف‌شده 512 میلیارد ریال بوده است.

حاجت‌پور بیان کرد: شاخص و راهبرد ما در سال جاری ارتقا آمادگی رزم و ارتقا تعاملات درون و برون سازمانی برای ایجاد امنیت پایدار است.

وی افزود: در 2 سال گذشته در استان بوشهر قاچاق انسان نداشتیم اما سرقت ادوات شناورها داشتیم.

از زنده‌بودن صیادان بازداشت‌شده در کویت اطلاعی نداریم

به گزارش فارس، امین خسروی فرمانده پایگاه دریابانی بوشهر هم در این نشست خبری در ارتباط با وضعیت صیادان بازداشت‌شده در کویت گفت: از زنده‌بودن صیادان بازداشت‌شده در کویت اطلاعی نداریم، بازداشت آنان به دلیل تجاوز مرزی نبوده بلکه به دلیل درگیری بود که در کویت ایجاد شده است.

ارسال نظر