کد خبر : 17763

عضو هئیت علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر:

حس پذیرندگی ورودی های شهری از ملزومات شهرسازی مدرن است

حس پذیرندگی ورودی های شهری از ملزومات شهرسازی مدرن است

عضو هئیت علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: ورودی های هر شهر باید حس پذیرندگی داشته باشد و ما را به شهر دعوت کند

به گزارش بوشهر24،سید نورالدین امیری عضو هئیت علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر  امروز در همایش سکونت گاه های شهری و روستایی گفت: امروز مشکلات شهر روستا بسیار به هم نزدیک شده است و هر جا که سر می زنیم ارتباطی کامل را بین شهر روستا مشاهده می کنیم که نتیجه آن افزایش اشتراکات این دو مجموعه اجتماعی است.

وی افزود: شهر در اصل به معنای شهردار داشتن یک منطقه نیست و در اصل به سکونت گاهی گفته می شود مردمی در کنار هم زندگی می کنند، شهر یک ترکیب اجتماعی و اقتصادی است که توانسته است مردمی را  به دور خود جمع کند.

امیری اضافه کرد: شهر سازی یک هنر است و این هنر باید قابل آموزش باشد و تجمیع سایر هنر های تجسمی هم باید باشد، یک معمار شهرسازی  باید یک شعبده باز باشد و با هنر خود مردم را مسحور کند و مردم مجذوب هنر و اثر فکر و دست این هنرمند شوند.

عضو هئیت علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر تاکید کرد: هنر شهر سازی در تک تک مبادلات اجتماعی مردم استان بوشهر دیده می شود و این هنرمندی حتی در عزاداری های سنتی استان بوشهر هم به وضوح دیده می شود به طوری که این نکته در گفته های هنر مند فیلمساز ناصر تقوایی که فیلم عزاداری های مردم استان بوشهر را ساخت هم به وضوح قابل مشاهده است.

وی خاطر نشان ساخت : باید در المان سازی شهری مفهوم دست برتر ساختن یک المان باشد و کسی که این المان را طراحی و ساخت می کند کاملا با مفهوم ارائه شده آشنا باشد، برای مثال برای ساخت المان شهادت باید از کسی کمک گرفت که با این مفهوم و مکتب آشنایی کامل را دارد.

امیری تاکید کرد: ورودی های هر شهر باید حس پذیرندگی داشته باشد و ما را به شهر دعوت کند، در ورودی هر شهر فردی نیست که ما رادعوت به دیدن از شهر کند و این ورودی و میدان های موجود است که با حس خود مسافر را به شهر دعوت می کنند.

وی تصریح کرد: خوانایی میدان های ورودی هر شهر از مهمترین مسائلی است که باید در نظر گرفت و برای مثال میدان ورودی هر خورموج جنگلی از تابلوها است که در نگاه اول مسافر گیج و مبهوت این تابلو ها را به نظاره می نشیند.

امیری در پایان افزود: هنر شهر سازی باید با فرهنگ مردم هر شهر عجین باشد و این نکته حتی در شهرهای نزدیک به هم نیز باید در نظر گرفته شود زیرا ذائقه مردم هر شهر متفاوت است و این تفاوت ها است که جذابیت سفر را برای مسافران دو چندان می کند./سپاس

 

ارسال نظر