کد خبر : 18352

میزان آب رودخانه‌های استان بوشهر ۹۰ درصد کاهش یافت

میزان آب رودخانه‌های استان بوشهر ۹۰ درصد کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به کاهش ۶۰ درصدی بارندگی در استان گفت: میزان آب رودخانه‌های بوشهر با کاهش ۹۰ درصدی از یک میلیارد متر مکعب به ۱۰۰میلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش بوشهر24،شاهپور رجایی بعدازظهردیروزدر نشست بررسی وضعیت  منابع آبی استان بوشهر با بیان اینکه در سال آبی جاری میزان بارش باران 100 میلیمتر نسبت به سال قبل کاهش یافته است اظهار داشت:با کاهش 60 درصدی بارش باران در سال آبی جاری نسبت به سال قبل میزان بارش باران 100میلیمتر نسبت به سال قبل کمثر ثبت شده است.

وی از  افت منابع آب زیرزمینی و خشکیده شدن چاه‌ها در مناطق مختلف استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: کاهش بارندگی‌، و برداشت بی‌رویه آب از چاه‌ها و دشت‌ها و افزایش استفاده ازچاه‌های کشاورزی سبب افت شدید منابع آب زیرزمینی شده است.

رجایی، کاهش 90 درصدی میزان آب رودخانه‌ها  در استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: میزان آب رودخانه‌ها در درازمدت از یک میلیارد متر مکعب با کاهش 90 درصدی به 100میلیون مترمکعب رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر از کاهش آبگیری مخزن سد رئیسعلی دلواری  در دشتستان خبر دادوگفت: اکنون 81 درصد حجم دریاچه سد رئیسعلی دلواری خالی است و این سد 125میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به سال قبل 90 میلیون متر مکعب کمتر است.

رجایی با اشاره به این‌که بیشترین منابع آب آشامیدنی استان بوشهر از استان‌های  دیگر تامین می‌شود تصریحکرد: با رایزنی‌های صورت گرفته با مدیران استان‌های مجاور امیدواریم مشکلی در تامین منابع آبی نداشته باشیم.

وی بهبود روش آبیاری را تنها راه حل مشکل کم آبی در بخش کشاورزی عنوان و از طرح آبیاری نوین نخلستان‌های آبپخش به عنوان یکی از طرح‌های موفق در این زمینه یاد کرد که با مشارکت جهاد کشاورزی در حال اجراست./تسنیم

ارسال نظر