کد خبر : 18433

۸۳ درصد مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان خالی است

 ۸۳ درصد مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان خالی است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش ۵۲ درصدی بارش باران در استان بوشهر گفت: کاهش بارش باران سبب خالی ماندن ۸۳ درصد مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان شده است.

به گزارش بوشهر24،شاهپور رجایی با بیان اینکه این استان در وضعیت خشکسالی 10 ساله قرار گرفته است اظهار داشت: در 10 سال گذشته با انباشت خشکسالی‌ها 70 درصد بارندگی‌ها تحقق نیافته و خشکسالی در استان بوشهر تشدید یافته است.

وی، خشکسالی کشاورزی را نخستین آثار کاهش بارندگی دانست و تصریح کرد:در خشکسالی کشاورزی ضمن اینکه اراضی دیم از بین می‌رود، آبهای زیرزمینی و سطحی صدمه می‌بیند و منازعات محله‌ای افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر از گسترده شدن خشکسالی در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: بر اساس آمارهای موجود بارش باران در سال آبی 96-97 نسبت به سال قبل آن 52 درصد کاهش یافته و این در حالی است که در 10 سال گذشته 70 درصد بارش‌های استان محقق نشد.

رجایی آب را صنعت به عنوان پارامتر تاثیرگذار دانست و تصریح کرد:در استان بوشهر آب مورد نیاز صنایع از محل دریا تامین می‌شود و وابستگی به آبهای زیرزمینی کمتر است.

وی از کاهش آورد آب رودخانه‌های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: با تحقق نیافتن 52 درصد بارندگی ضمن خشک شدن دشت‌ها آورد آب رودخانه‌های استان بوشهر 83 درصد کاهش یافت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش ذخیره آب سد رئیسعلی دلواری خاطر نشان کرد: 17 درصد مخزن ذخیره سد رئیسعلی دلواری استان بوشهر پر است که 10 درصد آن حجم پایدار و تعادلی سد است.

وی، با اشاره به کاهش 52 درصدی بارش باران در استان بوشهر گفت: با تحقق نیافتن 52 درصد بارندگی سبب خالی ماندن  83 درصد مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان شده است.

رجایی با اشاره به  اینکه 55 میلیون متر مکعب آب سد رئیسعلی دلواری قابل برداشت است تصریح کرد: اکنون 120 میلیون متر مکعب آب در سد رئیسعلی دلواری وجود دارد که 55 میلیون متر مکعب آب قابل برداشت است و این درحالی است که بخشی از آن حقابه محیط زیست و بخش هم تبخیر می‌شود.

وی با بیان اینکه سال قبل در این ماه میزان ذخیره آب سد رئیسعلی دلواری 130 میلیون متر مکعب بود گفت: سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد تامین کننده بیش از 60 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر دارای 256 میلیون متر مکعب ذخیره است که سال قبل این میزان 356 میلیون متر مکعب ثبت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر از ممنوعه شدن دشت‌‌های استان بوشهر خبرداد و بیان کرد: خشکسالی‌های 10 سال اخیر دشت‌های استان بوشهر را ممنوعه کرد به گونه‌ای که از 16 دشت استان 12 دشت ممنوعه است و 4 دشت ساحلی  استان بوشهر با لب شوری آب آنها از ظرفیت مطلوبی برخوردار نیست.

رجایی با بیان اینکه شش درصد مساحت آبخوان‌های استان با اعمال مدیریت تعاونی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد افزود: 90 درصد آبخوان‌های استان بوشهر با هدایت الکتریکی Ec  قابلیت استفاده مستقیم در بخش کشاورزی ندارند و بیشتر مورد استفاده طرح‌های آبزی‌پروری قرار می‌گیرد.

 

ارسال نظر