کد خبر : 2047

تعهد ۱۲ میلیارد تومانی وزارت نفت برای ایجاد پایگاه امداد هوایی بوشهر

تعهد ۱۲ میلیارد تومانی وزارت نفت برای ایجاد پایگاه امداد هوایی بوشهر

بوشهر24: سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد تومانی ساخت پروژه امداد و نجات هوایی بوشهر در تعهد وزارت نفت بود که اکنون این پروژه از اولویت طرح‌های وزارت نفت خارج شد.

بوشهر24: سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد تومانی ساخت پروژه امداد و نجات هوایی بوشهر در تعهد وزارت نفت بود که اکنون این پروژه از اولویت طرح‌های وزارت نفت خارج شد.

به گزارش"بوشهر 24"، ایجاد پایگاه امداد و نجات هوایی در استان بوشهر یکی از مهم‌ترین مصوبه‌هایی بود که دراسفند 86 در سفر هیئت دولت وقت به استان به تصویب رسید و دولت با ساخت این پایگاه در محدوده پارس جنوبی و شمالی با مشارکت هلال احمر موافقت کرد.

پایگاه امداد و نجات هوایی هلال احمر استان بوشهر قرار بود تا سال 89 ساخته شود و بزرگترین پایگاه امداد و نجات هوایی کشور باشد.
ساخت این پروژه با اعتباری 12 میلیارد تومانی در تعهد وزارت نفت قرار گرفت و قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه به عنوان پیمانکار تعیین شد اما به سبب مطالبات پروژه‌های سابق خود از وزارت نفت حاضر به شروع کار نشد و شرط شروع کاررا تسویه حساب نفتی‌ها بابت بدهی‌های قبلی اعلام کرد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان بوشهردر آخرین خبرخود از وضعیت این پروژه گفته بود که در این مورد مذاکراتی با مسئولان استان بوشهر، قرارگاه خاتم‌الانیبا و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس صورت گرفته تا مشکل اصلی که همان بحث تامین اعتبار توسط وزارت نفت است حل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفته بود مکاتباتی نیز با پارس جنوبی به عنوان نماینده وزارت نفت داشتیم که آنها نیز اعلام کردند مصوبه انجام کار همچنان به قوت خود باقی است اما در سال 92 اعتباری برای ان تخصیص نیافته و آنها منتظر تخصیص اعتبار برای این پروژه در سال 93 می‌باشند.

عبدالکریم شعبان‌زاده در گفت و‌گو با خبرنگار تسنیم دربوشهر می‌گوید پاسخ پارس جنوبی به عنوان نماینده وزارت نفت در مورد این پروژه به ما این بوده که قرارگاه خاتم الانبیا مسئول انجام کار بوده و باید اینکاررا انجام دهد اما قرارگاه خاتم نیز می‌گوید از سوی وزارت نفت به ما گفته شده به سبب نبود اعتبار این پروژه از اولویت افتاده و کنار گذاشته شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر افزود: این پروژه در حالی از اولویت طرح‌های مهم در استان خارج شده که به دلایل متعدد ساخت پایگاه امداد و نجات هوایی دراستان بوشهر بسیار ضروری است.

وی با بیان اینکه استان بوشهر دارای موقعیت استراتژیک در کشور است خاطر نشان کرد: وجود دو منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی و شمالی ،صدور بیش از 90 در صد نفت کشور از خارک، وجود بیش از 900 کیلومتر مرز آبی با خلیج فارس، حفاظت از مرزهای دریایی و هوایی کشور،وجود مهم‌ترین منطقه نفتی فلات قاره کشور، نیروگاه اتمی، اسکله‌های صیادی و تجاری متعدد ایجاب می‌کند تا توان نیروهای امدادی در زمان وقوع حوادث افزایش یابد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر با تاکید براین نکته که توان نیروهای امدادی در زمان بحران باید افزایش یابد افزود: این مهم جز با ساخت هر چه سریعتراورژانس هوایی پیشرفته و مجهز امکان پذیر نیست.

شعبان‌زاده تاکید کرد: علاوه بر ایجاد یک پایگاه امداد ونجات در محدوده پارس جنوبی و شمالی ، به یک پایگاه امداد و نجات در مرکز استان نیزنیاز است چرا که با توجه به موقعیت ویژه استان خطر هر لحظه در کمین است.

وی افزود: در صورت بروزمشکل و احران در استان بوشهر که نیاز به بالگرد است باید از تهران یا استان‌های همجوار بالگرد و تجهیزات تهیه کنیم.

  بی شک با ساخت پایگاه‌های امداد و نجات توان عملیاتی استان در مواقع خطر و بحران ارتقا می‌یابد و با اتکا به وجود پایگاهی مجهز در استان چرخ کار و تولید ایمن‌ترمی‌چرخد چرا که ایمنی مقدم بر کار است.

ارسال نظر