کد خبر : 225

موسوی نژاد معاون وزیر جهادکشاورزی را به میان خرماداران آورد+تصاویر

موسوی نژاد معاون وزیر جهادکشاورزی را به میان خرماداران آورد+تصاویر

بوشهر ۲۴: به دعوت نماینده دشتستان و حضور معاون وزیر جهادکشاورزی در این شهرستان، مشکلات و موانع پیش روی کشاورزان و باغداران در زمینه خرما مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش "بوشهر24" اولین نشست به منظور بررسی آخرین راهکارهای عملیاتی برون رفت از مشکلات خرما باحضور معاون وزیرجهادکشاورزی و نمایندگان کشاورزان در فرمانداری دشتستان برگزارشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی

اعضای کارگروه کشاورزی دفتر نماینده مردم دشتستان، جمعی از کشاورزان بخش ها وشهرهای تابعه دشتستان ونمایندگان تشکل های کشاورزی، معاون وزیرجهادکشاورزی، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر، رئیس دانشکده کشاورزی، فرماندار، نماینده دشتستان درمجلس و عده ای از مسئولان شهرستانی دراین نشست وبازدیدها حضور داشتند.

بیشتر خرمای دشتستان روی دست نخلداران مانده است
نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: بیشتر خرمای دشتستان روی دست نخلداران مانده است.
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی موسوی نژاد عصر دیروز در نشست با معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: رسیدگی به مشکلات و معضلات کشاورزان از اساسی‌ترین ماموریت‌های مسئولان در دشتستان است و امیدواریم به اهداف مورد نظر برسیم.
وی افزود: نخلداران و تولیدکنندگان خرما در این شهرستان با معضلات فراوانی مواجه هستند که توجه به این مشکلات موجبات رفع مشکلات معیشتی مردم می‌شود.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: چند سالی است که نخلداران مشکلات زیادی در زمینه بازاریابی و عرضه محصول خود دارند و این مشکل باعث شده تا هر سال بخش زیادی از خرمای تولیدی روی دست نخلداران بماند.

3uTs1CUn0Lzt

موسوی‌نژاد گفت: اعلام قیمت تضمینی خرما توسط دولت تاکنون راهگشا نبوده و باید فکری بهتر و با کارشناسی لازم توسط متخصصان اندیشیده شود.
نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در دشتستان سالانه بیش از 130 هزار تن خرما تولید می‌شود و هم‌اکنون بخش عمده‌ای از خرمای تولیدی در این شهرستان روی دست نخلداران مانده و مشکلات معیشتی زیادی دامنگیر نخلداران شده است.

موسوی نژاد
موسوی‌نژاد بیان کرد: تمام امید نخلداران به فروش محصول است و اگر دولت تدبیری نیندیشد وضعیت این قشر بغرنج خواهد شد و نباید این قشر را تنها بگذاریم.
وی یادآور شد: نمایندگان مجلس برای بهبود وضعیت خرما برنامه‌های خوبی دارند که انتظار داریم تا زمان تصویب طرح‌های ارائه شده، مشکلات این قشر به زودی رفع شود.

صدور کارت الکترونیکی سوخت سهمیه کشاورزان
معاون وزیر جهاد کشاورزی از صدور کارت الکترونیکی سوخت سهمیه کشاورزان خبر داد.
حسین صفایی در نشست روز شنبه خود با مسئولان و نمایندگان کشاورزان دشتستان اظهار داشت: توجه به زیرساخت‌های کشاورزی در استان بوشهر امری لازم است که وزارت جهاد توجه لازم را به این مهم دارد.

موسوی نژاد مصلح

وی افزود: دشتستان از قطب‌های تولید خرما در کشور است و باید حمایت بیشتری از تولیدکنندگان خرما در این شهرستان انجام شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر لزوم تلاش برای بازاریابی خرما خاطرنشان کرد: گنجاندن خرما در سبد غذایی مردم امری مهم است که امیدواریم در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.
صفایی از طرح مجدد خرید تضمینی خرما در دولت خبر داد و تصریح کرد: قانون خرید تضمینی محصولات باغی که چند سال بلاتکلیف مانده بود اکنون در هیئت دولت برای خرید تضمینی خرما مطرح شده که امیدواریم مصوب و به اجرا درآید.
وی با تاکید بر لزوم بهبود وضعیت بسته‌بندی خرما گفت: توسعه صنایع تبدیلی خرما به ویژه بسته‌بندی این محصول باید مورد تاکید بیشتر مسئولان استان قرار گیرد و امیدواریم در این راستا به نتیجه لازم برسیم.
صفایی یادآور شد: اجرای طرح گنجاندن خرما در سبد دولت از راهکارهای خوب برای فروش این محصول است که البته برای برنامه‌ریزی درازمدت مناسب است و جبران خسارات کنونی کشاورزان باید با سرعت بیشتری انجام شود.
وی بیان کرد: برای جلوگیری از متضرر شدن نخلداران برنامه‌ریزی شده و در طرحی فوری و کوتاه مدت از ابتدای خرداد امسال با هماهنگی صنایع تبدیلی و فرآوری، مباشرانی برای خرید خرما با قیمت توافقی فعال خواهد شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: با فعال شدن این مباشران، این محصولات با کیفیت بالا فرآوری و وارد بازار می‌شوند تا قبل از آغاز فصل جدید برداشت محصول خرماهای انبار شده از نخلداران خریداری شود.
صفایی یادآور شد: کشاورزان نقش مهمی در تولید و اشتغال دارند و حمایت از این عزیزان از مهم‌ترین برنامه‌های دولت است.

موسوی نژاد زارع

وی از صدور کارت الکترونیکی سوخت سهمیه کشاورزان خبر داد و گفت: این مهم برای آسان‌سازی دسترسی این قشر به سوخت انجام شده است.

20 هزار تن خرما روی دست نخلداران دشتستان مانده است
فرماندار دشتستان گفت: 20 هزار تن خرما روی دست نخلداران دشتستان مانده است.
ارسلان زارع در بازدید معاون وزیر جهاد کشاورزی از دشتستان اظهار داشت: دشتستان از قطب‌های بزرگ کشاورزی استان و حتی کشور است و در برخی محصولات از جمله خرما در کشور جایگاه نخست را در بین تمام شهرستان‌ها در اختیار دارد.
وی افزود: برای رفع مشکلات نخلداران این شهرستان و تلاش برای فروش محصول این قشر تاکنون رایزنی‌ها و پیگیری‌های خوبی صورت گرفته و نماینده دشتستان در مجلس نیز تلاش خوبی در این راستا داشته است.
فرماندار دشتستان خاطرنشان کرد: بر اساس آمار موجود در استان بوشهر با 6 میلیون اصله نخل سالانه 170 هزار تن خرما تولید می‌شود که بیش از 80 درصد آن مربوط به دشتستان است.
زارع تصریح کرد: کیفیت خرمای تولیدی دشتستان نیز بسیار مناسب است و امیدواریم با اتخاذ راهکارهای مناسب شاهد رونق این محصول مهم و استراتژیک باشیم.
فرماندار دشتستان گفت: وضعیت معیشتی نخلداران شهرستان دشتستان بسیار نامناسب است و بر اساس آمار موجود به‌دلیل رکود بازار 20 هزار تن خرما روی دست نخلداران این شهرستان مانده است.

زارع اضافه کرد: مسئولان جهاد کشاورزی باید راه برون‌رفت سریع و فوری برای عرضه محصول خرمای نخلداران این شهرستان که چندین ماه برای تولید آن زحمت کشیده و هزینه کرده‌اند بیابند تا قبل از رسیدن فصل برداشت خرمای جدید مانع متضرر شدن بیشتر این کشاورزان شوند.

وی بیان کرد: جلسات متعددی با نمایندگان نخلداران برگزار شده و راهکارهای مختلف بررسی شده و امیدوار هستیم به نتایج لازم در این مسیر برسیم.

ارسال نظر