کد خبر : 2940

افزایش عفونت در گوش خارجی با شنا در دریا

افزایش عفونت در گوش خارجی با شنا در دریا

بوشهر24:وی با اشاره به عفونت‌های گوش که شامل دو گروه میکروبی و قارچی است، بیان داشت: عفونت میکروبی معمولاً با درد شدید، تب و تورم در گوش همراه است، ولی عفونت قارچی به صورت خارش‌های شدید که معمولاً با ترشحات آبکی که شدت درد کمتری نیز دارد، خود را نشان می‌دهد.

به گزارش "بوشهر24"، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی در بوشهر گفت: عفونت‌هایی که در اثر شنا کردن در دریا ایجاد می‌شود، فقط بر گوش خارجی فرد اثر می‌گذارد.

محمدجواد احمدی‌پور افزود: به دلیل شنا کردن و استحمام گوش دچار مشکلاتی می‌شود که متناسب با شنا یا استحمام با آب سرد یا آب گرم متفاوت است.

وی ادامه‌ داد: گوش به دلیل تحریک مداوم به وسیله آب سرد در رودخانه‌ها و استخرها دچار حالتی به نام آستئوما (حالتی که برجستگی‌های استخوانی به صورت غیرطبیعی در کانال گوش ایجاد می‌شود) می‌شود و ممکن است این حالت به صورت یک یا چندتایی بوده و باعث انسداد کانال گوش شود.

این متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به گرم بودن آب دریا در فصل تابستان و چشمه‌های آب‌گرم طبیعی اظهار داشت: مشکلاتی که گوش به دلیل شنا در آب گرم به خصوص بعد از خارج شدن از دریا دچار آن می‌شود، به دلیل سعی در خارج کردن آب از گوش به وسیله گوش‌پاک‌کن یا پنبه توسط فرد بوده که باعث می‌شود لایه چربی محافظ دیواره گوش از بین رفته یا به دلیل دست‌کاری کردن ضعیف و نازک شود.

احمدی‌پور افزود: در حالت طبیعی میکروب‌ها و قارچ‌هایی در کانال گوش وجود دارد که مشکلی ایجاد نمی‌کنند، ولی به دلیل استحمام‌های مکرر، شنا کردن و تحریک زیاد گوش برای خارج کردن آب، حالت مالش در دیواره گوش ایجاد شده که موجب از بین رفتن و یا ضعیف شدن لایه چربی محافظ گوش شده و سبب نفوذ همان میکروب‌ها و باکتری‌ها در دیواره گوش و ایجاد عفونت می‌شود.

وی با اشاره به عفونت‌های گوش که شامل دو گروه میکروبی و قارچی است، بیان داشت: عفونت میکروبی معمولاً با درد شدید، تب و تورم در گوش همراه است، ولی عفونت قارچی به صورت خارش‌های شدید که معمولاً با ترشحات آبکی که شدت درد کمتری نیز دارد، خود را نشان می‌دهد.

این جراح و متخصص گوش در خصوص راه‌های جلوگیری از ایجاد عفونت در گوش اظهار داشت: بعد از استحمام و شنا کردن از هرگونه تحریک کردن گوش خودداری کرده و با استفاده از حوله و خم‌کردن سر ترشحات را به تدریج خارج کنید، چون در صورت دست‌کاری برای خروج آب، علاوه بر آسیب رساندن به دیواره گوش، از خروج طبیعی ترشحات گوش جلوگیری کرده و باعث متراکم شدن ترشحات شده و توده‌ای سفت را در گوش ایجاد می‌کند که سبب ضربه و فشار مدام به گوش می‌شود.

احمدی‌پور با اشاره به آسیب دیدن گوش میانی تصریح کرد: افرادی که به دلیل انحراف بینی یا سرماخوردگی مشکل انسداد بینی دارند و از طرف گوش در آب شیرجه زده یا پرتاب می‌شوند، به دلیل اینکه آب با فشار زیاد وارد گوش می‌شود، ممکن است پرده گوش را سوراخ کرده و باعث ایجاد عفونت‌های شدیدی در گوش میانی شود که به سختی مداوا می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افراد در هنگام شنا کردن از گوشی‌های شنا یا پنبه آغشته به ماده چرب مثل وازلین استفاده کنند تا از ورود آب به گوش جلوگیری کرده و در صورت مشاهده درد گوش، بدون تجویز پزشک از به کار بردن قطره گوش و مانند آن خودداری کرده و در اولین فرصت به مراکز درمانی مراجعه کنند./فارس

ارسال نظر