کد خبر : 3014

آخرین مذاکره با روسیه برای ساخت نیروگاه جدید هسته‌ای

 آخرین مذاکره با روسیه برای ساخت نیروگاه جدید هسته‌ای

بوشهر24 :آخرین مذاکره با روسیه برای ساخت نیروگاه جدید هسته‌ای

به گزارش "بوشهر24"، به نقل از خبرنگار واحد مرکزی خبر، علی اکبر صالحی در مراسم امضای یادداشت تفاهم همکاری با سازمان مدیریت صنعتی ابراز امیدواری کرد: امسال شاهد امضای توافق نامه و آغاز فرآیند ساخت نیروگاه های هسته ای جدید در سایت بوشهر باشیم.

وی گفت: همانطور که قبلا اعلام کردیم این نیروگاه ها تا حد امکان همراه با آب شیرین کن خواهد بود تا آب شیرین مورد نیاز در استان هایی مانند بوشهر را به عنوان نیازی حیاتی تامین کند.

صالحی افزود: اگر ساخت این نیروگاه ها امسال آغاز شود ممکن است تا هفت هشت سال آینده بتوانیم آن را وارد مدار کنیم گرچه امیدواریم بتوانیم زمان را کوتاه تر کنیم.

وی همچنین گفت: کشورهای دیگری در این زمینه با ما درحال مذاکره هستند که مذاکرات با برخی از این کشورها بسیار مقدماتی است اما با برخی دیگر تا حد قابل توجهی پیشرفت کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تحول و رونق چشمگیر در عرصه فناوری هسته ای در دولت تدبیر و امید افزود: با توجه به زمینه هایی که در چند دهه اخیر در کشور در این زمینه ایجاد شده است شاهد تحولی جدی در این فناوری خواهیم بود.

صالحی با اشاره به پیشرفت های قابل توجه فناوری های هسته‌ای پس از انقلاب به ویژه پس از دوران دفاع مقدس ابراز امیدواری کرد که در سه سال باقیمانده از دولت تدبیر و امید شاهد تحول چشمگیر دیگر و آثار ماندگاری در این فناوری باشیم.

وی همچنین با اشاره به مفاد تفاهم نامه همکاری سازمان انرژی اتمی با سازمان مدیریت صنعتی گفت: به اعتبار پیشینه ای که این سازمان در مدیریت نیروی انسانی و انتقال تجارب صنعتی به مهندسان کشورمان دارد می خواهیم از تجارب این سازمان استفاده کنیم.

صالحی ابراز امیدواری کرد  امضای این تفاهم نامه همکاری زمینه همکاری گسترده آموزشی و انتقال تجربیات به سازمان انرژی اتمی را فراهم کند و سطح علمی - تجربی کارکنان این سازمان را افزایش دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری این سازمان با دانشکده علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: سازمان انرژی اتمی در وضعی است که می تواند از تجارب اندوخته خود برای پیشرفت بخش های دیگر کشور مانند حوزه سلامت، کشاورزی و صنعت استفاده کند.

صالحی افزود: براساس این تفاهم نامه می توانیم تجهیزات مورد نیاز بخش سلامت را که مرتبط با مسایل پرتویی است تامین کنیم به نحوی که انواع تجهیزاتی را که قابلیت ساختش را داریم بسازیم و تجهیزاتی را که از توان بازسازی آن بهره مندیم بازسازی کنیم.

وی گفت: براساس این تفاهم نامه می توانیم دوره های آموزشی برای ارتقای سطح دانش کارکنان حوزه سلامت که با این تجهیزات سر و کار دارند از طریق مرکز ایمنی هسته‌ای در مراکز پزشکی برگزار کنیم تا اطمینان یابیم که استانداردها رعایت می شود.

صالحی افزود: ارتقای سطح آموزش در استفاده از انواع رادیوداروها به ویژه رادیوداروهایی که در آینده نزدیک تولید خواهد شد نیازمند این است که سطح آموزش پزشکان را افزایش دهیم تا بتوانند به خوبی و درستی از آن استفاده کنند.

وی ارتباطات فنی، علمی و مشاوره ای را از دیگر اهداف امضای این تفاهم نامه همکاری دانست.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری باوزیر بهداشت درچند ماه گذشته گفت: براساس آن تفاهم نامه سازمان انرژی اتمی به تولید سانتریفیوژهای توبولار برای تولید واکسن های دامی می پردازد و در آینده نیز واکسن های انسانی تولید می کند.

صالحی افزود: چرخش این سانتریفیوژها از 16 هزار دور تا 80 هزار دور است که فناوری بسیار پیشرفته ای است ما نخستین سانتریفیوژ تولیدی از این نوع را به مجتمع انستیتو پاستور تحویل دادیم و قرارداد چند سانتریفیوژ دیگر نیز امضا شده است.

ایجاد دو شرکت دانش بنیان

وی همچنین از برنامه سازمان انرژی اتمی برای ایجاد دو شرکت دانش بنیان برای فعالیت در این زمینه خبر داد و گفت: می خواهیم تصدی گری دولت را در عرصه فناوری هسته ای به تدریج کاهش دهیم و کارها را به بخش خصوصی و مهندسان مرتبط با اینگونه فعالیت ها بسپاریم.

صالحی افزود: این دو شرکت دانش بنیان امسال به صورت آزمایشی فعال می کنند که اگر کارآیی لازم را داشته باشند سعی می کنیم  شرکت های دیگری نیز برای فعالیت در صنعت هسته ای ایجاد کنیم.

رئیس سازمان مدیریت صنعتی نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرد: تفاهم نامه همکاری با سازمان انرژی اتمی سرفصلی برای مرحله جدیدی از توسعه صنعتی کشور باشد.

علی کرمانشاه گفت: این اقدام در ادامه ماموریت تاریخی سازمان مدیریت صنعتی به منظور کمک به توسعه صنعتی و گذار از توسعه سنتی به توسعه مدرن انجام می شود.

وی با اشاره به سابقه 52 ساله فعالیت سازمان مدیریت صنعتی کشور افزود: اکنون این پرسش مطرح است که پس از نیم قرن تجربه صنعتی در کشور چه باید کرد که در آینده در قبال نهادسازی و کارآفرینی مطابق نیازمندی های روز بتوانیم فعالیت کنیم.

کرمانشاه فناوری هسته ای را گنجینه ارزنده در فناوری های نوین و سرمایه اجتماعی ارزشمند دانست و گفت: ما به عنوان مشاور که در توسعه صنعتی کشور مسئولیت داریم به عنوان دستگاه آموزشی از فرصت امضای این تفاهم نامه همکاری استفاده می کنیم تا ظرفیت های تکنولوژیک کشور را ارتقا دهیم و ماموریت تاریخی خود را ایفا کنیم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهیدبهشتی نیز پس از امضای تفاهم نامه همکاری با سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد: این همکاری ها به کاهش مشکلات نظام سلامت منجر شود.

علی اصغر پیوندی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در کشور، افزایش ارتباطات با سازمان انرژی اتمی را به منظور کاهش مشکلات مردم در عرصه سلامت ضروری دانست.

ارسال نظر