کد خبر : 3044

قاضي سابق نیویورک به کميته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره جنگ غزه پيوست

قاضي سابق نیویورک به کميته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره جنگ غزه پيوست

بوشهر24:شورای حقوق بشر سازمان ملل از انتخاب یکی از قضات سابق نیویورک برای عضویت در کمیسیون تحقیقات سازمان ملل درباره حملات رژیم اسرائیل به نوار غزه خبر داد.

 بوشهر24:شورای حقوق بشر سازمان ملل از انتخاب یکی از قضات سابق نیویورک برای عضویت در کمیسیون تحقیقات سازمان ملل درباره حملات رژیم اسرائیل به نوار غزه خبر داد.

به گزارش "بوشهر24"،شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه (۲۵ اوت، ۳ شهریور) اعلام کرد ماری مک گوان دیویس، قاضی سابق نیویورک، به کمیسیون سازمان ملل جهت تحقیقات درباره جنگ اخیر رژیم اسرائیل علیه غزه پیوسته است.

این تصمیم روز دوشنبه در نشست فوق‌العاده شورای حقوق بشر سازمان ملل که ۴۷ عضو دارد اتخاذ شد.

تیم تحقیقاتی سازمان ملل بر مبنای قطعنامه پیشنهادی فلسطین که عضو ناظر این شورا به شمار می‌آید تشکیل شده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد: «کمیسیون تحقیقات در فعالیت خود به دنبال یافتن حقایق و موارد نقض حقوق بشر و ارتکاب جرائم به منظور شناسایی عوامل مسئول خواهد بود.»

شورای حقوق بشر سازمان ملل در ماه ژوئیه ۲۰۱۴ میلادی به رغم مخالفت شدید رژیم اسرائیل و امریکا دستور تحقیقات و تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب را صادر کرد.

رژیم اسرائیل این تحقیقات را حرکتی مغرضانه علیه تل آویو دانسته و محکوم کرده است.

دیویس مک گوان همچنین در کمیته پیشین سازمان ملل برای تحقیقات درباره عملیات نظامی رژیم اسرائیل در سال ۲۰۰۸ میلادی علیه غزه نیز شرکت داشت.

رژیم تل آویو همچنین یافته‌های کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره جنگ ۲۰۰۸-۲۰۰۹ میلادی علیه غزه را رد کرد.

خانم ماری مک گوان دیویس از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۸ قاضی دادگاه عالی ایالت نیویورک امریکا بوده است و از کارشناسان معروف و بنام در قوانین حقوق بشر و عدالت اجتماعی به شمار می‌آید.

مک گوان دیویس همراه با ویلیام شاباس استاد کانادایی و دودو دیین کارشناس سنگالی سه عضو کمیسیون تحقیقاتی شورای حقوق بشر را تشکیل می دهند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیست و یکمین نشست فوق العاده خود در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۴ میلادی تشکیل این کمیسیون تحقیقاتی را به منظور «یافتن حقایق، موارد نقض قوانین و جرائم روی داده، شناسایی عوامل آن و ارائه پیشنهاد برای جلوگیری از بی‌عدالتی، و مجازات مجرمان» تصویب کرد.

سه عضو این کمیسیون قرار است تا ماه مارس ۲۰۱۵ گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه دهند.

رژیم اسرائیل از هشت ژوئیه ۲۰۱۴ میلادی با حملات هوایی دور جدید تجاوزات مرگ‌بار خود علیه نوار غزه را آغاز کرد و از ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) با عملیات زمینی هزاران نیروی نظامی به حملات علیه منطقه بی‌دفاع غزه شدت بخشید.

در حملات بی‌امان رژیم تل آویو علیه نوار غزه دست کم دو هزار و صد و سی و پنج فلسطینی از جمله حدود پانصد و هفتاد کودک کشته و حدود یازده هزار فلسطینی زخمی شده‌اند.

رژیم تل آویو آمار تلفات اسرائیلی‌ها را شصت و هشت کشته اعلام کرده است در حالی که جنبش مقاومت فلسطینی حماس می‌گوید در حملات تلافی‌جویانه مبارزان فلسطینی بیش از صد و پنجاه اسرائیلی کشته شده‌اند./پرس‌تی‌وی

ارسال نظر