کد خبر : 3757

کلنگ دو نیروگاه اتمی امسال زده می‌شود

کلنگ دو نیروگاه اتمی امسال زده می‌شود

بوشهر24:معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی کشورمان پیش بینی کرد کلنگ دو نیروگاه جدید اتمی امسال زده شود.

بوشهر24:معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی کشورمان پیش بینی کرد کلنگ دو نیروگاه جدید اتمی امسال زده شود.

به گزارش "بوشهر24"،"بهروز کمالوندی" روز در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری العالم، درباره سفر اخیرش به روسیه و پیش بینی امضای توافقنامه با این کشور برای احداث نیروگاه جدید گفت: ما در حال نهایی کردن توافقات هستیم. این توافقات جنبه های حقوقی و تجاری و فنی دارد. هریک از اینها بحث های مفصلی را دارد. توافقات می بایست کامل و نهایی شود و به همین دلیل، هم آقای اسپاسکی اخیرا در ایران بود و هم سفر من به روسیه و ملاقات با آقای اسپاسکی همتای خودم در روس اتم انجام شد و صحبت های خیلی خوبی داشتیم.

کمالوندی افزود: با آقای کرینکو رئیس روس اتم صحبت شد؛ و در ارتباط با احداث دو نیروگاه حداقل با قدرت 1000مگاوات مجهز به آب شیرین کن در جوار همین سایت نیروگاه اول بوشهر، نزدیک به تفاهمات قطعی هستیم.
وی در استودیوی برنامه "من طهران" شبکه العالم اظهار داشت: ملاحظات تجاری تمام شده و ملاحظات فنی هم درحال تمام شدن است و یک یا دو نکته حقوقی وجود دارد که فکر می کنم ظرف هفته های آینده به نتیجه قطعی برسیم.
کمالوندی ادامه داد: پیش بینی ما این است که بتوانیم در طول همین سال میلادی، قرارداد مربوطه - پروتکل- و یادداشت تفاهم را در این زمینه و قراردادهای جنبی متعددی که دارد، امضا کنیم و کار کلنگ زنی دو نیروگاه را در طول امسال داشته باشیم.
کمالوندی درپاسخ به سوالی درباره تعیین هزینه ساخت این دو نیروگاه و تشابه یا اختلاف آنها با نیروگاه فعلی بوشهر گفت: به لحاظ قیمت، مذاکرات ما تقریبا تمام شده است. از نظر مشخصات فنی تقریبا مشابه همین نیروگاه فعلی بوشهر البته با جنبه های تکمیلی بیشتر و پیشرفته تر و مجهز به آب شیرین کن خواهد بود.
وی تصریح کرد: این امر کمک می کند که ما بتوانیم بخش مهمی از آب شرب و کشاورزی را در منطقه جنوب کشور، تامین کنیم. به نظرم، ظرف یک یا دو هفته آینده بتوانیم مذاکرات تجاری را نیز تمام کنیم.
کمالوندی درپاسخ به سوالی درباره زمان بری احداث این نیروگاهها گفت: ما بین پنج تا هفت سال را پیش بینی می کنیم و به طور کلی، این نوع نیروگاهها در دنیا یک معدلی بین پنج سال تا هفت سال دارند. به طور معمول، کمتر از پنج سال طول نمی کشد./العالم

ارسال نظر