کد خبر : 3906

برای نخستین‌بار توسط شرکت گاز بوشهر صورت گرفت

طراحی و ساخت دستگاه تولید همزمان برق، حرارت و برودت در بوشهر

 طراحی و ساخت دستگاه تولید همزمان برق، حرارت و برودت در بوشهر

به منظور مصرف بهینه و کاهش هزینه‌ها، دستگاه تولید همزمان برق، حرارت و برودت توسط شرکت گاز استان بوشهر برای نخستین‌بار در میان شرکت‌های گاز استانی ساخته شد.

بوشهر 24: به‌کارگیری این دستگاه پس از انجام مطالعات گسترده و امکان سنجی‌های دقیق ، با همکاری مشترک شرکت گاز استان بوشهر و پارک علم و فناوری دانشگاه خلیج فارس طراحی و اجرا شد.

به گزارش بوشهر 24، مسئول امور پژوهش و فناوری شرکت گاز استان بوشهر در این ارتباط صبح امروز در جمع خبرنگاران استان گفت: دستگاه‌های CCHP یا همان دستگاه‌های تولید همزمان برق، حرارت و برودت با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند و حرارت تولیدی این دستگاه‌ها را می‌توان همزمان به منظور تامین آب گرم مصرفی و گرمایش ناحیه‌ای استفاده کرد، همچنین قسمتی دیگر از آب گرم تولیدی را نیز می‌توان در چیلرهای مصرفی یا در رطوبت گیرهای جذبی برای سرمایش مورد استفاده قرار داد.

هرمز بهروزی در ادامه بیان داشت:  به همین منظور و در راستای بهره‌گیری از فواید و مزایای فوق، اقدام به تعریف پروژه پژوهشی در این ارتباط کرده و با تلاش‌های صورت گرفته پس از بررسی و انجام مطالعات دقیق، در فاز دوم این طرح یک دستگاه تولید همزمان برق، حرارت و برودت در مقیاس کوچک ساخته و در شرکت گاز استان بوشهر نصب شد.

وی اضافه کرد: هم اکنون از برق تولیدی این دستگاه برای سرمایش قسمتی از ساختمان شرکت و از حرارت آن در راستای تامین آب گرم مصرفی  استفاده می‌شود، همچنین قسمتی دیگر از حرارت موجود نیز در دستگاه رطوبت گیر برای عمل سرمایش بخش دیگری از ساختمان مورد استفاده قرار  می‌گیرد.

مسئول امور پژوهش و فناوری شرکت گاز استان بوشهر طراحی و ساخت این دستگاه را نخستین گام در راستای بهره‌گیری از فواید دستگاه‌های CCHP برشمرد و افزود: هم اکنون با دستیابی به دانش فنی ساخت دستگاه مورد نظر توسط شرکت گاز استان بوشهر، امید می‌رود در آینده‌ای نزدیک شاهد استفاده هرچه بیشتر از این دستگاه باشیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: هم اکنون در بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا، استفاه از سامانه‌های تولید همزمان برق، حرارت و انرژی در دست اجرا است و درکشور ما نیز باید بکارگیری این دستگاه‌ها فراگیر شود تا ضمن کاهش هزینه‌ها، مصرف بهینه انرژی  به خوبی محقق شود.

بهروزی در پایان از تلاش‌ها و زحمات مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر، مسئولان امور پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز و نیز متخصصین و پژوهشگران پارک علم و فناوری خلیج فارس قدردانی کرد.

شایان ذکر است، در راستای بحث و بررسی پیرامون فواید و نحوه به‌کارگیری از سامانه‌های تولید همزمان برق، حرارت و برودت نخستین نشست هم‌اندیشی در این ارتباط  توسط شرکت گاز استان بوشهر در روزهای گذشته با حضور برخی از مسئولان شرکت ملی گاز، تعدادی از شرکت‌های گاز استانی، پژوهشگاه نیرو و نیز شرکت بهینه سازی مصرف سوخت برگزار و نتایج و تصمیمات متعددی در این ارتباط حاصل شد، همچنین طی این نشست از سامانه نصب شده در شرکت گاز استان بوشهر بازدید شد./ فارس

ارسال نظر