کد خبر : 4334

بعد از گذشت چند روز از اعلام نگرانی از وضعیت نیترات آب بوشهر؛

آب بوشهر مشکل بهداشتی ندارد

 آب بوشهر مشکل بهداشتی ندارد

بوشهر 24: بعد از گذشت چند روز از این اظهار نظر در بیانیه مشترکی که مرکز بهداشت و شرکت آبفا استان صادر کردند، ضمن رد این اظهار نظر اعلام کردند، آب بوشهر مشکل بهداشتی ندارد.

بوشهر 24: مرکز بهداشت و شرکت آبفا استان طی بیانیه ای اعلام کردند، آب بوشهر مشکل بهداشتی ندارد.

به گزارش بوشهر 24، چندی پیش به نقل از غلامرضا شقاقی نماینده مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، وضعیت نیترات در آب بوشهر نگران کننده اعلام شد.

وی که در همایش مديران کنترل کيفيت آب شرکت‌هاي آب و فاضلاب کشور صحبت می کرد، با اشاره به اهداف توسعه هزاره، دسترسي به آب آشاميدني، شاخص مطلوبيت ميکروبي و شيميايي و وضعيت نيترات و فلزات سنگين در آب آشاميدني و با تشريح نمودار دسترسي به شبکه عمومي آب آشاميدني در شهرها و روستاها، میزان نیترات موجود در آب آشامیدنی بوشهر و چند شهر دیگر کشور را نگران کننده اعلام کرد.

اما بعد از گذشت چند روز از این اظهار نظر در بیانیه مشترکی که مرکز بهداشت و شرکت آبفا استان صادر کردند، ضمن رد این اظهار نظر اعلام کردند، آب بوشهر مشکل بهداشتی ندارد. در این بیانیه اعلام شده «خطای پیش آمده ناشی از اشتباه در ثبت چند مورد از داده ها در پرتال مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بوده، ضمن اینکه میزان نیترات آب بوشهر از استاندارد موجود بسیار پایین تر است و جای هیچ نگرانی نیست.»

متن این بیانیه به این شرح است:

بیانیه مشترک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر

آب آشامیدنی در استان بوشهر از سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد و منابع آبی سربالش و چشمه ساسان در استان فارس تامین می شود و از کیفیت مطلوبی برخوردار است و میزان نیترات آن 8 میلیگرم بر لیتر است، درحالی که حداکثر مجاز مطابق با استاندارد بهداشت ملی برای نیترات 50 میلیگرم بر لیتر است.

آب آشامیدانی در استان بوشهر همواره و مطابق تواتر استاندارد مورد آزمایش و پایش روزانه، هفتگی، فصلی و سالانه توسط آزمایشگاههای آبفا و مرکز بهداشت استان قرار می گیرد و نتایج این آزمایش ها حاکی از آن است که آب آشامیدنی در استان بوشهر کاملا بهداشتی و با کیفیت مناسب است.

خطای پیش آمده صرفا حاصل از چند مورد ثبت اشتباه در پرتال مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بوده است در حالی که در بازنگری مجدد مشاهده شده نتایج واقعی آزمایش های مدنظر کیفیت مطلوب آب را گزارش کرده است.

تاکید می گردد: خطای انسانی پیش آمده در ورود داده به رایانه، اصلاح گردیده و به هیچ عنوان جای نگرانی در رابطه با سلامت عمومی و بهداشت آب وجود ندارد.

 

عبدالمحمد خواجه ییان/  معاونت امور بهداشتی و رییس مرکز بهداشت استان    

کیقباد یاکیده/  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر     

                                                                                                                                                                              

 

ارسال نظر