کد خبر : 5321

سهم صنایع دستی استان بوشهر در بازارهای جهانی

سهم صنایع دستی استان بوشهر در بازارهای جهانی

سرپرست معاونت هنر های سنتی و صنایع دستی استان بوشهرگفت: این استان با توجه به شرائط خاص اقلیمی و وجود مواد اولیه مناسب نقش مهمی در تولید صنایع دستی دارد که تولیدات آن در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.

به گزارش بوشهر 24، هنر جلوه‌ای از ویژگی‌های فرهنگی هر ملتی است بگونه‌ای که یکی از بزرگترین آثار فعالیت فکری و ذوقی هر انسان هنر است.

استان بوشهر یکی از مناطق غنی، با فرهنگ و دارای پیشینه تاریخی، فرهنگی، ادبی و هنری درخشان ایران زمین است.

این استان در جنوب ایران در کنار کوهپایه‌های زاگرس و کنار آبهای نیلگون خلیج فارس دارای شرائط اقلیمی خاصی در تولید و وجود مواد اولیه هنرهای دستی است.

پشم‌موی دام‌های اهلی، برگ و الیاف درخت خرما، گیاهان خودرو در مناطق باتلاقی، و وجود سواحل متعدد زیستگاه گونه‌های مختلف صدف‌های دریایی از جمله مواد اولیه صنعت دستی استان بوشهر است.

هنرمندان دستی استان بوشهر به تولید کالاهایی شامل قالی، گلیم، گبه، عبا، گرگور، چادر شب، سفال، صنعت دستی دریایی و کالاهای حصیری می‌پردازند.

شاخص‌ترین صنایع دستی استان بوشهر عبا، گلیم و گبه است که علاوه بر فروش در بازارهای داخلی سهم بسزایی در بازارهای بین‌المللی به خود اختصاص داده است.

وی به رکود عبا بافی و سنتی ماندن این هنر پرداخت و گفت: به سبب اینکه عبا بافی دارای چرخه تولید مهمی است و امکان ورود تکنولوژی در تولید این صنعت ندارد اکنون تولید آن سنتی باقی مانده است.

سرپرست معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بوشهر با بیان اینکه تولید پشم شتر از مهم‌ترین مواد اولیه عبا است گفت: پشم به اندازه کافی در استان بوشهر و استانهای همجوار می‌توان تولید کرد ولی تبدیل آن به نخ قدری تولیدات آنرا کند کرده است.

بینش‌پژوه با بیان اینکه امکان ورود کارخانه نخ ریسی برای تولید نخ عبا وجود ندارد گفت: برای سرمایه گذار جهت تولید نخ عبا مقرون به صرفه نیست تا کارخانه ریسندگی عبا ایجاد کند از این نظر سنت عبا بافی در استان بوشهر سنتی باقی می‌ماند.

در حال حاضر 7 کارگاه عبا بافی در شهرستان دشتی فعال است که مواد اولیه آن که نخ پشم شتر است 67 ریسنده  تولید می‌کنند./ تسنیم

ارسال نظر