کد خبر : 535

اجرای طرح پایلوت مدیریت زیست‌بوم در تالاب حله بوشهر

اجرای طرح پایلوت مدیریت زیست‌بوم در تالاب حله بوشهر

بوشهر24: مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران از اجرای طرح پایلوت مدیریت زیست بوم در 8 تالاب کشور خبر داد.

بوشهر24: مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران از اجرای طرح پایلوت مدیریت زیست بوم در 8 تالاب کشور خبر داد.

به گزارش"بوشهر 24"، محسن سلیمانی روزبهانی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: این طرح در تالاب‌های میقان اراک، حله بوشهر، زریوار کردستان، چغاخور چهارمحال و بختیاری، هامون سیستان و بلوچستان، آلاگل گلستان، بوجاق گیلان و حرای میناب در استان هرمزگان اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: این طرح با هدف تدوین برنامه مشخص برای رفع مشکلات زیست‌محیطی تالاب در نظر گرفته شده است.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران خاطرنشان کرد: این طرح در تالاب ارومیه، شادگان و پریشان اجرا شده و هم‌اکنون نیز در حال اجراست و تاکنون نتایج خوبی برای این تالاب‌ها داشته است.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح اعتبارات خوبی برای تالاب‌ها در نظر گرفته شده است، گفت: امیدواریم با اجرای موفق این طرح در تالاب‌ها بتوان گام‌های مؤثری را جهت رفع مشکلات تالاب‌ها برداریم و در آینده شاهد خسارات کمتری برای شهرهای این تالاب‌ها داشته باشیم.

سلیمانی روزبهانی بیان کرد: از هزار تالابی که در کشور داریم 80 تالاب دارای اهمیت بین‌المللی هستند و 24 تالاب در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده‌اند.

نگاهی به اکوسیستم تالاب حله

محل تلاقی دو رودخانه دالکی و شاپور در منطقه حله تالاب بزرگی به وجود آورده است که یکی از تالاب های مشهور سراسر قلمرو جنوبی ایران محسوب می شود. آب این تالاب از سرریز جریان رودخانه دالکی و شاپور، بارندگی زمستانه و تا حدودی جزر و مد خلیج فارس تامین می گردد.

اطراف تالاب را نیزاری فرا گرفته و در داخل آن حیات گیاهی و جانوری ویژه ای به وجود آمده است. از این تالاب می توان به عنوان یک اکوسیستم محلی بهره برداری های تفرجی و پژوهشی به عمل آورد. این تالاب محل زیست هزاران پرنده آبزی مهاجر است که از آن جمله می توان به درنا، حواصیل، گاچی رو، پرستو، ترنی، حمامی، بط، هفت رنگ، دراج و خردل اشاره کرد.

تالاب حله

این تالاب درسال ۱۳۴۲براثر طغیان رودخانه حله بوجود آمد و از آن سال به بعد به عنوان تالاب و منطقه حفاظت شده زیر نظر محیط زیست استان بوشهرقرار گرفت تالاب حله به عنوان یکی از گنجینه‌های ارزشمند حیات وحش وپرندگان بومی و مهاجر کشور در فاصله ۱۰کیلومتری شمال شرق بوشهر قرار دارد. تنوع گیاهی، وجود رودخانه حله و نزدیک بودن به سواحل این تالاب را به زیستگاه و چراگاه بسیار غنی برای حیات وحش تبدیل کرده‌است. وسعت منطقه حفاظت شده حله به ۴۲هزار و ۶۰۰هکتار می‌رسد که یکی از زیباترین مناظر طبیعی سواحل جنوبی کشور است. ۲۰هزار هکتار از منطقه حفاظت شده حله تالابی است و رودخانه دائمی حله منبع تامین آب این تالاب و منطقه است. درحاشیه رودخانه و تالاب حله انواع گیاهان آبزی رویش یافته وچراگاه مهمی برای جانواران و پرندگان آبزی و کنار آب چرایجاد کرده‌است. پرنده دراج و جغدانبار دو گونه پرنده بسیار کمیاب است که درحله می‌توان سراغ آنها را گرفت. انواع پرندگان شکاری ونوعی از عقاب هادرمنطقه حفاظت شده حله وجود دارند که کمتر در تالاب‌ها و مناطق حفاظت شده کشور به چشم می‌خورند.

ارسال نظر