کد خبر : 6174

اولویت اصلی شبانکاره

اولویت اصلی شبانکاره

بوشهر 24: این تشکل می تواند مسائل ومشکلات بخش آب دراین دشت را پیگیری کند و آب منطقه ای نیز با این تشکل ها همکاری کامل و حمایت خواهد کرد.

به گزارش بوشهر 24، شاپور رجایی پنجشنبه شب در جمع کشاورزان بخش شبانکاره دشتستان افزود: این تشکل می تواند مسائل ومشکلات بخش آب دراین دشت را پیگیری کند و آب منطقه ای نیز با این تشکل ها همکاری کامل و حمایت خواهد کرد.

وی اضافه کرد: همزمان با راه اندازی این تشکل باید تکمیل مطالعات احداث شبکه آبیاری کانال های درجه سه و چهار پایین دست سد رییسعلی دلواری در دشت شبانکاره انجام گیرد.

رجایی ادامه داد: اگر تعاونی آبران در شبانکاره شکل گیرد 20 درصد تخفیف در حق اشتراک به کشاورزان اعمال خواهد شد.

وی یادآورشد: به نرخ سرمایه گذاری امروزی اتکنون در مجموع بیش از شش هزار میلیارد ریال برای احداث بدنه، تونل ها، سدهای انحرافی، کانال های آبیاری و زهکشی و کانال های پایین دست سد رییسعلی دلواری در بخش شبانکاره هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر ادامه داد: دولت بیش از 850 میلیارد ریال در شبکه آبیاری و زهکشی شبانکاره سرمایه گذاری کرده است که ارزش ریالی آن به نرخ امروز سه هزارو 500 میلیارد ریال است.

رجایی بیان کرد: به طور متوسط درهر هکتار اراضی تحت پوشش در محدوده دشت شبانکاره 100 میلیون ریال سرمایه گذاری شده است که هشت هزار و850 هکتار این اراضی در فاز اول زیر پوشش شبکه قرار می گیرد.

وی یادآورشد: در سال گذشته در اولین دوره آبیاری یکهزارو 850 هکتار ازاراضی دشت شبانکاره زیر پوشش شبکه آبیاری قرار گرفت.

رجایی افزود: امسال نیز پیش بینی می کنیم که این میزان آبیاری به سه هزار هکتار برسد.

وی گفت: این شرکت 340هکتار از اراضی دشت شبانکاره را به عنوان نمونه زیرپوشش آبیاری تحت فشار قرارداده است و کشاورزان می توانند از طریق جهاد کشاورزی تسهیلات لازم را برای اجرای نوین روش های نوین آبیاری در این منطقه دریافت کنند و شرکت آب منطقه ای برای هر گونه همکاری در این زمینه آماده است.

رجایی اضافه کرد: امیدواریم با تسهیلات ارائه شده 100 درصد دشت شبانکاره زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار گیرد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر گفت: تغییر الگوی کشت منطقه دشت شبانکاره نیز یکی از پیش نیازهای اجرای طرح آبیاری تحت فشار است که حتی اجرای آن در کشت گندم نیز امکان پذیر است.

وی درباره ایجاد منطقه گردشگری اظهار کرد: شرکت آب منطقه ای از ایجاد منطقه گردشگری در حوزه سد رییسعلی دلواری استقبال می کند.

رجایی در مورد احداث گلخانه بیان کرد: شرایط ایجاد یکهزار هکتار طرح های گلخانه ای دراین دشت مهیا است و در این زمینه این شرکت حمایت لازم را انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه در استان بوشهر یک الگوی کشت صنعتی وجود ندارد، خواستار توجه بیشتر به توسعه الگوی این کشت در دشت شبانکاره شد.

بخش شبانکاره از توابع شهرستان دشتستان از مناطق مهم کشاورزی استان بوشهر است که سد رییسعلی دلواری در این منطقه احداث شده است./ ایرنا

ارسال نظر