کد خبر : 7411

اختصاص 50 میلیارد ریال اعتبار به طرح آبخیزداری جم و ریز بوشهر

اختصاص 50 میلیارد ریال اعتبار به طرح آبخیزداری جم و ریز بوشهر

بوشهر 24: معاون آبخیزداری و منابع طبیعی استان بوشهر از اختصاص 50 میلیارد ریال اعتبار از سوی وزارت نفت برای اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه جم و ریز خبر داد.

بوشهر 24: معاون آبخیزداری و منابع طبیعی استان بوشهر از اختصاص 50 میلیارد ریال اعتبار از سوی وزارت نفت برای اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه جم و ریز خبر داد.

به گزارش " بوشهر 24 "، «محمد سبحانیان » افزود: با اجرای طرح آبخیزداری سالانه بیش از هشت میلیون مترمکعب کنترل آب انجام و به سفره های زیرزمینی منطقه اضافه می شود.

وی با بیان اینکه برای اجرای این پروژه 600 میلیارد ریال اعتبار هزینه می شود گفت: مقرر شده سالی 100 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات وزارت نفت به این پروژه درپنج سال اختصاص یابد.

سبحانیان افزود: در این پروژه بندهای سنگ ملاتی، بندهای خاکی و ترکینس (بندهای خاکی کوچک) با هدف کنترل روان آبهای سطحی منطقه و تغذیه به سفره های آبهای زیرزمینی اجرا می شود.

وی گفت: تاسیسات نفت و گاز در منطقه سالانه بیش از 50 میلیون مترمکعب آب از این مخازن برداشت می کنند که این امر باعث تخلیه سفره های زیرزمینی شده و بررسی نمونه های برداشت شده نشان می دهد این آبها در محدوده خوب تا قابل قبول برای آشامیدنی قرار دارند و از نظر صنعت، آب موجود در حوزه جزو آبهای درجه دوم برای این بخش به شمار می رود.

سبحانیان افزود: برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی در حوزه جم و ریز باعث کاهش ارتفاع آبهای زیرزمینی در منطقه شده به طوری که ارتفاع سفره های زیرزمینی از 40 متر به 31متر کاهش یافته این درحالی است که 10متر آخر نیز به دلیل پایین بودن کیفیت غیرقابل برداشت است.

وی گفت: براساس محاسبات سالانه به طور متوسط روان آبی معادل 17 میلیون و 67هزار مترمکعب آب به وسیله سیلاب بدون استفاده از منطقه خارج می شود که در بعضی از سالهای پرباران این میزان به 80میلیون مترمکعب برآورد شده است.

معاون آبخیزداری و منابع طبیعی استان بوشهر افزود: با توجه به اینکه مخزن سد تامین اعتبار شده باغان تنها قادر است 30میلیون مترمکعب از این حجم آب را کنترل کند لذا اهمیت اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه بالادست این سد برای کنترل آبهای مازاد برحجم مخزن الزامی است.

سبحانیان گفت: وجود باغ های زیاد در این حوزه که همگی از آبهای زیرزمینی استفاده می کنند و افزایش روز افزون جمعیت مستقر در منطقه با توسعه هر فاز از پارس جنوبی فشار زیادی به مخازن آبهای زیرزمینی وارد می شود و این منطقه را جزو دشت های بحرانی آب در استان بوشهر قرار داده است./ ایرنا

ارسال نظر