کد خبر : 7496

با دستور مقام قضایی و از ساعتی دیگر

لاین، واتس‌آپ و تانگو فیلتر می‌شود

لاین، واتس‌آپ و تانگو فیلتر می‌شود

بوشهر24: با دستور مقام قضایی ۳ نرم افزار پیام رسان لاین، واتس آپ و تانگو تا ساعتی دیگر فیلتر می‌شود.

بوشهر24: با دستور مقام قضایی ۳ نرم افزار پیام رسان لاین، واتس آپ و تانگو تا ساعتی دیگر فیلتر می‌شود.
به گزارش "بوشهر24"، براساس اطلاعات به دست آمده مشخص شد که مقام قضایی دستور فیلترینگ 3 نرم افزار پیام رسان را صادر کرده است.

براساس این اطلاعات قرار است تا ساعتی دیگر 3 نرم افزار تانگو، واتس آپ و لاین فیلتر شده و امکان استفاده از آن فراهم نباشد./فارس

 

اخبار تکمیلی:

روزنامه ابتکار: با تمام شدن مهلتي که دادستان کل کشور براي آنچه ساماندهي شبکه هاي اجتماعي موبايلي از سوي وزارت ارتباطات ناميد، خبرهايي مبني بر صدور حکم قضايي فيلترينگ اين شبکه ها منتشر شد.
فيلتر و فيلتر شکن جزوي از فرهنگ ايراني شده است. بسياري از مقام هاي دولتي در شبکه هايي عضو هستند که از نظر قانوني فيلتر هستند. وزير امور خارجه و رئيس جمهور و مقام هاي ديگر نيز مانند ميليون ها کاربر فيس بوک با استفاده از فيلتر شکن وارد فيس بوک مي‌شوند. اين تجربه باعث شد مقام هاي تصميم گيرنده درباره فيلترينگ قبل از فيلتر کردن شبکه هاي جديد مانند واتس آپ و تانگو دنبال راه هاي جايگزين باشند. محسني اژهاي بعد از دادن مهلت يک ماهه به وزارت ارتباطات براي ساماندهي اين شبکه ها اعلام کرد دستگاه قضايي خواستار فيلترينگ نيست. روز گذشته، ايرنا به نقل از يک منبع در کميته تبيين مصاديق مجرمانه خبر داد: دستور قضايي، فيلترينگ نرم افزارهاي ارتباطي تلفن همراه شامل لاين، واتس آپ و تانگو صادر شده است.اواخر شهريور امسال حجت الاسلام غلامحسين محسني اژه اي معاون اول قوه قضاييه با ارسال نامه‌اي خطاب به وزير ارتباطات از او خواست ظرف حداکثر يک ماه نسبت به فرآهم آوري زمينه و بستر فني مورد نياز مسدودسازي و کنترل اطلاعاتي موثر شبکه هاي اجتماعي نظير وآتس آپ، وايبر و تانگو اقدام کند، در غير اين صورت قوه قضائيه نسبت به اين امر اقدام خواهد کرد. اژه اي بعدها در نشست خبري كه با خبرنگاران داشت در ارائه توضيحات تكميلي صراحتا اعلام كرد دستگاه قضايي هم خواستار فيلترينگ شبكه هاي اجتماعي نيست ولي دستگاه هاي مربوط نسبت به محتواي مجرمانه اين شبكه هاي بي تفاوت هستند.
چند ماه پيش و با گزارش نشر مطالب توهين آميز در ابزارهايي مانند وايبر توجه ها به سمت اين شبکه هاي اجتماعي نوپا جلب شد. اين شبکه ها که براي تلفن همراه طراحي شده اند و کاربران ميليوني در ايران دارند قرار شد ساماندهي يا سالم سازي شوند. به دليل عدم ساماندهي اين شبکه هاي اجتماعي مقام قضايي دستور فيلترينگ سه شبکه اجتماعي موبايل را به وزارت ارتباطات به عنوان مجري صادر کرده است.
مسئولان وزارت ارتباطات تاکنون اعلام داشته اند که سياست دولت فيلتر کردن شبکه هاي اجتماعي نيست بلکه محتواي مجرمانه اين شبکه ها بايد فيلتر شود.گفته مي‌شود، به دليل آنکه اين شبکه هاي اجتماعي محتواي مجرمانه که مصداقي از جرم است را ترويج مي‌کنند، دستور ساماندهي اين شبکه ها و اجراي فيلترينگ هوشمند بر آن از سوي مقام قضايي صادر شده است و از آنجا که در اين زمينه پيش از اين به وزارت ارتباطات تذکراتي داده شده بود، اما اتفاقي نيفتاد.هفته گذشته وزارت ارتباطات در راستاي فيلترينگ هوشمند به صورت آزمايشي شبکه اينستاگرام را تحت اعمال فيلترينگ هوشمند قرار داد که بر اساس آن تصاوير مجرمانه در اين شبکه قابل رؤيت نبود.
مصطفي پورمحمدي روز جمعه در اين مورد اظهار کرد: در خصوص برخي شبکه‌هاي اجتماعي از جمله لاين، وايبرو واتس آپ شکايت‌هاي زيادي به قوه قضاييه رسيده است.برخي از اين شبکه‌ها سلامت اخلاقي خانواده‌ها را به مخاطره انداخته و به نوعي دردسرساز شده‌اند.پورمحمدي افزود: وظيفه قوه قضاييه اين است که به طور جدي با هرآنچه سلامت اخلاقي و رواني اعضاي خانواده را تحت شعاع قرار مي‌دهد مقابله و برخورد کند.وي ادامه داد: دولت تلاش دارد تا آنجايي که مي‌تواند با کنترل فني و فيلترينگ‌هاي هوشمند از ادامه فعاليت اين شبکه‌ها ممانعت نکند اما اين اقدام تا زماني صورت مي‌گيرد که اين شبکه‌هاي اجتماعي از لحاظ اخلاقي به تهديد تبديل نشوند.
اين مقام مسئول ابراز کرد: اگر نتوانيم به طور هوشمند از گسترش بخش‌هاي ناسالم اين شبکه‌ها جلوگيري کنيم طبعاً در نهايت ناچار مي‌شويم که اصل شبکه‌ها را با محدوديت مواجه کنيم.اين موضوع در حال بررسي بين قوه قضاييه و مجريه است و نتيجه نهايي آن اعلام خواهد شد.

ارسال نظر