کد خبر : 8247

رتبه استان بوشهر در کنکور سراسری اعلام شد

بوشهر 24/ مهرداد جشنی پور:

با اعلام رسمی مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر رتبه این استان در آزمون ورودی دانشگاه ها و موسسات عالی ( کنکور سراسری ) درحالی با جهش یک پله ای روبرو شده است که وضعیت موجود چندان از مطلوبیت خوبی برخوردار نیست .

بر اساس این گزارش ؛ بررسی آماری میزان قبولی دانش آموزان بوشهری در کنکور سراسری در سنوات گذشته نشان می دهد با یک منحنی تقریبا نامنظمی از کیفیت رشد و تنزل رتبه استان مواجه ایم به گونه ای که جایگاه استان بوشهر در این رنکینگ سالانه تاسف بار است .

ابن وضعیت نشان می دهد که استان بوشهر در زمینه قبولی شرکت کنندگان در آزمون سراسری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در آزمون سراسری سال های 88_87 رتبه ۲۲، 89_88 رتبه ۲۰، در سال 90_89 رتبه ۲۰، 91_90 رتبه ۲۱ ، در سال 92_91 رتبه 17 ، 93_92 رتبه ۲۰ و در سال 94_93 رتبه 19 را کسب کرده است .

وجود این روند نوسانی در نمودار کسب جایگاه استان در کنکور سراسری در طی شش سال گذشته نشان از این وضعیت دارد که هنوز برنامه ریزی مدونی در ارتباط با کسب پیشرفت و موفقیت در مسیر کنکور با چشم اندازی مشخص صورت نگرفته است.

طبیعی است که خانواده ها ، برنامه های آموزشی ، چیدمان کلاس های کنکوری و آزمون های آزمایشی و حتی ترکیب معلمینی که وظیفه آماده سازی دانش آموزان را برعهده دارند،همه و همه در کنار افزایش رشته های دانشگاهی مرتبط با قابلیت های استان در پیشرفت و ترقی یا توقف و پس رفت داوطلبین مؤثر هستند.

به راستی آیا تاکنون از طرف آموزش و پرورش استان یک آسیب شناسی جدی شده است که چگونه استانی مانند سمنان ظرف 15 سال گذشته به شکل متناوب رتبه یک تا چهار کنکور سراسری را در اختیار دارد اما چندان جهش معناداری در طی این سال ها در استان بوشهر رخ نداده است ؟

نگاهی به وضعیت پذیرفته شدگان همین استان تقریبا کویری ( سمنان ) در کنکورهای سراسری نشان می دهد که اغلب آنها وارد فضاهای کلاس های کنکوری در آموزشگاه های خصوصی نشده اند در حالی که در استان بوشهر فقط یک موسسه آموزشی خصوصی که شعبه ای از یک موسسه بزرگ کشوری در زمینه کنکور است بدور از چشم سازمان های نظارتی سالانه مبلغی تقریبا دو برابر به نسبت دیگر شعبات این موسسه در سایر استان های کشور از اولیاء دانش اموزان بوشهری هزینه مطالبه می کند که میزان بازدهی چندانی نیز در پذیرش کنکور ندارد.

البته وضعیت نامطلوب استان در میزان پذیرش در کنکور سراسری طی بیش از دو دهه گذشته بدین سو صرفا با کارکرد آموزش و پرورش  مرتبط نیست بلکه نوع نگاه خانواده ها به تربیت فرزندان و کاهش انگیزه در بین دانش آموزان نیز سهم تعیین کننده ای در رقم زدن شرایط موجود استان در رنکینگ کنکور سالانه دارد.

 شاید وقت آن رسیده است که یک بازنگری اساسی و مشخص برای آماده سازی دانش آموزان برای راهیابی به دانشگاه های طراز اول کشور با همکاری خانواده ها در استان بوشهر انجام شود.

 

ارسال نظر