کد خبر : 8531

دیلم میراث‌دار دو تمدن بزرگ ماهرویان و سی‌نیز

بوشهر 24: داشتن تمدن و فرهنگ غنی را پشتوانه ایجاد تمدنی جدید در این زمانه سازیم تا ماهرویان‌های نوینی سر برافرازند و گرد فقر و محرومیت از سیمای این خطه زرخیز زدوده شود.

به گزارش " بوشهر 24 "، بندر دیلم در شمال استان بوشهر میراث‌دار دو تمدن بزگ ماهرویان و سی‌نیز است که بر طبق مدارک و اسناد و برخی آثار بجا مانده در برهه‌ای از تاریخ ایران از جمله شهرها و بنادر پررونق ایران بوده و همپای دیگر شهرهای تاریخی این استان نظیر سیراف در اقتصاد و تجارت ایران و منطقه از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است.

آنچه در آن زمان به عنوان مزیت نسبی دیلم و مناطق پیرامونی آن به شمار می‌رفته است موقعیت استراتژی و شرایط خاص جغرافیایی آن بوده است.

گذشتگان با درک صحیح از موقعیت طبیعی و جغرافیایی شرایط و امکاناتی در این منطقه ایجاد کردند که به  فراخور وضعیت و دسترسی‌های موجود نقش ارزنده‌ای در توسعه این دیار داشت.

متاسفانه وضعیت و موقعیت کنونی دیلم با وجود برخورداری از همه مزیت‌ها  از نظر عمران و آبادانی و اثر بخشی آن در اقتصاد و تجارت مطلوب نیست که نشانگر بی توجهی به پتانسیل‌های موجود است.

موقعیت و مواهب خدادادی به ویژه وضعیت خاص جغرافیایی به‌گونه‌ای است که با تدبیر و استفاده از فرصت‌های موجود و با همه تنگناهایی که کشور ما در شرایط فعلی با آن مواجه است ظرفیت و استعداد توسعه و نقش آفرینی در رشد همه جانبه کشور را داراست.

کافی است پس از عزم و اراده جدی مسئولان و متولیان و با انجام مطالعات لازم با ترسیم نقشه راه برای  احداث بندر تجاری و مبادلاتی و فراهم آوردن زیر ساخت‌های آن گام‌هایی برداشته شود.

موقعیت استراتژی و کوتاهی فاصله با منطقه ییلاقی و کوهپایه‌ای دامنه جنوبی زاگرس، موقعیت ویژه در بین بنادر استان از نظر دسترسی به استان‌های صنعتی و کشاورزی، وجود محورهای مواصلاتی، ساحل کم نظیر در شمار امتیازات طبیعی موجود است.

با ایجاد موج شکن و تاسیسات زیر ساختی که با پیشروی و سنگ‌ریزی دو تا سه مایل در دریا انجام پذیرد دیلم به عنوان بندری مدرن برای بارگیری و صادرات و واردات و ترانزیت کالا از قابلیت بسزایی برخوردار می‌شود.

دسترسی به مصالح مورد نیاز برای احداث بندر از جمله امتیازاتی است که شرایط را برای ترغیب بخش خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری در این امر مهیا کرده است.

فرایند هزینه ـ فایده  مبادرت به این مهم به ویژه توسط بخش خصوصی را  توجیه‌پذیر می‌سازد مشروط بر اینکه مسئولان ذیربط همه تسهیلات و همکاری‌های لازم را برای مشارکت بخش خصوصی فراهم کنند تا با جلب اعتماد سرمایه گذاران  نسبت به تضمین بازگشت سرمایه،  فارغ از دغدغه‌های اداری به ایفای وظیفه و رسالتشان برای توسعه و عمران نقطه‌ای از سرزمین‌شان مبادرت ورزند.

برای تحقق این مهم نباید تنها چشم امید به همت مسئولان داشت بلکه نهادهای مدنی نیز از همه ساز و کارهای خود برای فراهم کردن شرایط استفاده کنند.

از یاد نبریم که توطئه‌های رنگارنگ و مستمر دشمنان علیه ملت ایران به گونه‌ای است که  باید مسئولانه و مدبرانه  طرح‌های توسعه‌ای با تاکید بر تمرکز زدایی به مرحله اجرا درآیند.

مردمان دیار بوشهر شاید عادت کرده باشند بیشتر به داشته‌های گذشته و فرهنگ و پیشینه غنی خود ببالند که در جای خود افتخار آفرین و ارزشمند است اما امروز نیز در این دیار باید جهد و تلاش کرد تا ضمن رونق و عمران آبادانی، آیندگان به پیشینیان خود در این عصر و زمان نیز ببالند.

داشتن تمدن و فرهنگ غنی را پشتوانه ایجاد تمدنی جدید در این زمانه سازیم تا ماهرویان‌های نوینی سر برافرازند و گرد فقر و محرومیت از سیمای این خطه زر خیز زدوده شود./ فارس

ارسال نظر