کد خبر : 8739

راه حل آموزش و پرورش برای جلوگیری از خشونت چیست؟

راه حل آموزش و پرورش برای جلوگیری از خشونت چیست؟

بوشهر24: با اینکه از قدیم الایام رسم بر این بوده که مدرسه را خانه دوم دانش آموزان می دانستند و مدارس مکانی مقدس برای علم آموزی بودند اما اخبار خشونت در مدارس در چند ماه اخیر نگرانی های جدی را ایجاد کرده است.

بوشهر24: با اینکه از قدیم الایام رسم بر این بوده که مدرسه را خانه دوم دانش آموزان می دانستند و مدارس مکانی مقدس برای علم آموزی بودند اما اخبار خشونت در مدارس در چند ماه اخیر نگرانی های جدی را ایجاد کرده است.

این روز‌ها تیتر رسانه‌ها پر است از اخباری که از تنبیه بدنی دانش آموزان خبر می‌دهند و یا از آسیب دیدگی معلمان پرده برداری می‌کنند که نمایانگر نهادینه شدن خشونت در مدارس است. «دانش آموزی با لوله پولیکا تنبیه می‌شود و کارش به بیمارستان می‌کشد»، «معلمی با ضربه چاقوی دانش آموزش، روانه بیمارستان می‌شود و در ‌‌نهایت جان خود را از دست می‌دهد»، «والدین دانش آموزی، معلمی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و کار به شکایت می‌کشد»، نوجوان بوشهری با ضربه معلم آسیب می‌بیند «و... نمونه‌هایی از اتفاقاتی است که در ماه‌های اخیر رخ داده و رسانه‌ای هم شده است.

در هر حال نمونه‌های این اتفاقات زیاد است. همین چند وقت پیش بود که خبری از تنبیه بدنی دانش آموزان در استان بوشهر و شهر کوچک گناوه روی خط رسانه‌ها رفت. حالا هم مساله ضرب‌وشتم دانش‌آموز یکی از دبستان‌های مناطق حاشیه‌نشین سنندج توسط معلم ورزش به یکی از سوژه‌های اجتماعی تبدیل شده است.

ماجرا هم از این قرار بود که در جریان زنگ ورزش یکی از کلاس‌های مدرسه‌ای ابتدایی در محله‌ای حاشیه‌نشین در سنندج یکی از دانش‌آموزان مقطع ششم ابتدایی توسط معلم ورزش این مدرسه مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته بو.   ضربه سهمگین معلم ورزش این دانش‌آموز را با مصدومیت شدیدی مواجه کرد.

البته این تنها حادثه این چنینی در چند ماه اخیر نبوده است. ۲۰ آذر ماه بود که خبری از ضرب و شتم شدید دانش آموزان گناوه‌ای روی خط رسانه‌ها رفت.

ماجرا هم از این قرار بود که در یکی از مدارس گناوه وقتی معلم در کلاس حاضر می‌شود تا ارزشیابی را از دانش آموزان صورت دهد، متوجه می‌شود که اغلب آنان در وضعیت مطلوب درسی قرار ندارند.

همین دلیل کافیست تا معلم مربوطه –که مدیر مدرسه نیز است- همه دانش آموزان آن کلاس را به حیاط مدرسه ببرد و تک به تک آنان را تنبیه بدنی کند!

در پی این تنبیه حال یکی از دانش آموزان به شدت رو به وخامت می‌رود، طوری که اثرات آن روی دست‌های وی روز به روز نمایان‌تر می‌شود و کار به رسانه‌ها و مواخزه معلم متخلف می‌کشد.

به گزارش خبرایرانی، در این میان اما ضرب و جرح علیه معلمان نیز در ماه‌های اخیر کم نبوده است. در حالی که چند وقت پیش خبر رسید، معلمی با ضربه چاقوی دانش آموزش درگذشت بعد ازآن هم خبر ضرب و شتم معلمی در منطقه ۱۴ پایتخت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت تا این چرخه ادامه دار شود.

اخیرا اما با ادامه دار شدن خشونت در مدارس، اسفندیار چهاربند، مدیرکل آموزش و پرورش تهران اعلام کرد: هرگونه گزارش تنبیه بدنی را در 3 ساعت پیگیری می کنیم.

اسفندیار چهاربند در پاسخ به اینکه آیا برای معلمی که اقدام به تنبیه بدنی دانش آموزان می کند جریمه ای در نظر گرفته شده است، می گوید: برای این دسته از معلمان تشدید اجرای آیین نامه انضباطی را در نظر گرفته ایم.

اما سوال اینجاست اگر سه ساعته به شکایات مبنی بر تنبیه دانش آموزان رسیدگی می شود، چه مجازاتی برای معلمی که با لوله پلیکا دانش آموز را تنبیه کرد یا سایر معلمان این چنینی در نظر گرفته اند؟

چهاربند در پاسخ به اینکه اگر دانش آموزی در مدرسه از سوی معلم خود مورد آزار یا تنبیه قرار گرفت باید به چه فردی اطلاع دهد در حالی که ترس دارد، توضیح می دهد: این مورد چندین مرحله دارد. اول باید دانش آموز و خانواده و حتی شخص معلم به حقوق کامل خود واقف باشد تا بداند در شرایط خاص و ایجاد هرگونه مشکل و چالش چه اقدامی انجام دهد. یک سال است داریم روی این آیین نامه انضباطی کار می کنیم و باید احیا شود و هم اکنون اقدامات اجرایی این آیین نامه در حال انجام است.

وی تصریح می کند: البته والدین از طریق صندوق الکترونیکی سایت آموزش و پرورش می توانند گزارش دهند. این را هم باید اضافه کنم که هم اکنون هرگونه گزارش در مورد تنبیه بدنی در مدت 3 ساعت و در مورد اخذ وجه غیرمجاز 24 ساعته اقدام می کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش تهران بیان می کند: اگر من سالی 20 پرونده اخراج دانش آموز به دلیل مشکلات انضباطی داشته باشم خیلی بهتر از یک مورد تنبیه بدنی معلم است. برای همین اطلاع و آگاهی اجتماعی در این خصوص بسیار لازم و ضروری است. این را هم باید بگویم که معلمی که تنبیه بدنی کند در مرحله آخر اخراج می شود که امسال حدود 11 مورد تنبیه بدنی داشتیم.

باید منتظر بود و دید که آیا وزارت آموزش و پرورش از تنبیه بدنی حمایت می کند یا اینکه سه ساعته گزارش تنبیه بدنی را پیگیری و با معلم ضارب برخورد می کند؟از سوی دیگر هنوز معلوم نیست آموزش و پرورش چه برخوردی با دانش اموزان ضارب خواهد داشت./خبر ایرانی

ارسال نظر