کد خبر : 9941

عملیاتی شدن طرح توانمندسازی ساکنان بافت تاریخی و فرسوده بوشهر

 عملیاتی شدن طرح توانمندسازی ساکنان بافت تاریخی و فرسوده بوشهر

بوشهر 24: سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری بوشهر گفت: در بافت‌های فرسوده، تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی استان بوشهر ضمن صیانت و حفاظت از اراضی ملی طرح توانمندسازی ساکنان این مناطق عملیاتی می‌شود.

بوشهر 24: سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری بوشهر گفت: در بافت‌های فرسوده، تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی استان بوشهر ضمن صیانت و حفاظت از اراضی ملی طرح توانمندسازی ساکنان این مناطق عملیاتی می‌شود.

به گزارش "بوشهر 24"، سیدمحمدحسن باستی صبح امروز در نشست شورای بافت فرسوده استان بوشهر با تاکید بر توجه به سلامت شهرها و بافت‌های فرسوده و تاریخی اظهار داشت: برای رفع مشکلات این مناطق عزم جدی وجود دارد و تحقق آن و رسیدن به اهداف جز با تلاش دستگاه‌های اجرایی مرتبط محقق می‌شود.

وی، با بیان اینکه پیش‌بینی پیشگیری از آسیب‌ها در بافت‌های یاد شده و سکونتگاه‌های غیر رسمی امری اجتناب‌ناپذیر است، تاکید کرد: قبل از وقوع آسیب اجرای طرح‌های پیشگیرانه می‌تواند آثار مهمی در جامعه داشته باشد و این در حالی است که هزینه‌های طرح‌های پیشگیری بسیار پایین‌تر از درمان و مقابله با آن آسیب است.

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری بوشهر با اشاره به وجود یک‌هزار و 40 شهر در کشور خاطرنشان کرد: 26 دستگاه اجرایی متولی تصمیم‌گیری هر بخش شهرها برعهده دارند که لازم است، تصمیم‌گیری درمدیریت شهری که اکنون بیشتر دستگاه‌ها هستند، همسو و یک‌نواخت شود.

باستی با تاکید بر تدوین افق آینده شهرها براساس طرح جامع شهری تصریح کرد: در اجرای طرح توسعه شهری که افق 10 ساله هر شهر تدوین شده باید بر اساس آن طرح‌ها اجرایی شود.

وی،  تعیین و اجرای کاربری‌ها را یکی از مهم‌ترین حوزه مدیریت شهری دانست و گفت: بر اساس این کاربری‌ها ضمن اینکه از اراضی ملی و شهری صیانت می‌شود مبلمان شهری شکل واقعی به خود می‌گیرد.

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری بوشهر با اشاره به اینکه بافت‌های فرسوده نیازمند توجه جدی در حوزه‌های گوناگون است گفت: بافت‌های فرسوده با تدابیر اندیشیده شده مقاوم‌سازی می‌شود و در کنار آن باید طرح‌های فرهنگی، اجتماعی و زیرساختی اجرا شود.

باستی، با اشاره به اینکه اراضی اوقافی استان بوشهر بسیار گسترده است افزود: بخش مهمی از بافت فرسوده و تاریخی بوشهر در اراضی اوقافی قرار دارد که باید به این مناطق نگاه ویژه‌ای برای مقاوم‌سازی و توانمندسازی سکونتگاه‌ها شود.

وی، با تاکید بر این موضوع که تصمیم‌گیری در بافت‌های فرسوده و تاریخی نباید جزیره‌ای باشد، گفت: با توجه به اینکه کمیسیون‌ها و کارگروههای مختلف تخصصی در این حوزه وجود دارد تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای نمی‌تواند در حل مشکلات این مناطق موثر باشد.

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری بوشهر با تاکید بر توانمند سازی ساکنان این مناطق گفت: دربافت‌های فرسوده، تاریخی و سکونت‌گاههای غیررسمی استان بوشهر ضمن صیانت و حفاظت از اراضی ملی طرح توانمند سازی ساکنان این مناطق عملیاتی می‌شود.

باستی افزود: نظام تصمیم‌گیری در حوزه بافت‌های تاریخی، فرسوده و سکونتگاه‌های باید یکپارچه شود تا به افق ترسیم شده دست یابیم./تسنیم

ارسال نظر