کد خبر : 9983

سهم ۴ درصدی ایران از نخبگان برتر علمی دنیا

 سهم ۴ درصدی ایران از نخبگان برتر علمی دنیا

بوشهر 24: ایران با سهم ۴ درصدی از نخبگان برتر علمی دنیا رتبه بیست و یک جهان را بدست آورد .

بوشهر 24: ایران با سهم ۴ درصدی از نخبگان برتر علمی دنیا رتبه بیست و یک جهان را بدست آورد .

به گزارش "بوشهر 24"، به گفته معاون پژوهشی و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام مستقر در شیراز موسسه ISI فهرستی از ۳ هزار و ۱۲۵ نفر نخبه برتر علمی دنیا را منتشر کرده که ایران از لحاظ تعداد نخبگان موجود در این فهرست حائز رتبه ۲۱ دنیا است.

دکتر گزنی افزود: نباید این واقعیت علمی را فراموش کرد که این پایگاه به سمت تولیدات علمی کشورهای غربی گرایش بیشتری دارد با وجود این ۴ درصد از نخبگان معرفی شده در این فهرست به ایران اختصاص دارد و کشورهایی مانند ایرلند، ایسلند، تایوان، ترکیه، هند، نروژ، آفریقای جنوبی، برزیل، روسیه، یونان، نیوزیلند، لهستان، مالزی و مجارستان همگی بعد از ایران قرار دارند و تنها اسامی پنجاه کشور از کل کشورهای دنیا در این فهرست مشاهده می شود.
وی افزود : نخبگان معرفی شده از دانشگاه های تهران، صنعتی امیرکبیر، بین المللی امام خمینی (ره)، صنعتی نوشیروانی بابل، یاسوج، سمنان و آزاد هستند.
به گفته معاون پژوهشی و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بر طبق آمار پایگاه آی.اس.آی، هزار و ۸۳۵ پژوهشگر ایرانی، جزء برترین دانشمندان بین المللی هستند .
وی افزود: هر چند این نخبگان به صورت کم و بیش در دانشگاه های مختلف کشور رشد کرده اند، اما در بین دانشگاه های جامع به ترتیب دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شیراز دارای بیشترین تعداد نخبگان علمی هستند.
در بین دانشگاه های صنعتی به ترتیب دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه شریف، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی بیشترین نخبگان علمی را دارا هستند . 
در بین دانشگاه های پزشکی نیز به ترتیب دانشگاه های علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی شیراز، علوم پزشکی اصفهان و علوم پزشکی تبریز بیشترین نخبگان علمی را جذب کرده و رشد داده اند.
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) یک سامانه اطلاع رسانی علمی است که درصدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم سنجی معتبر است .
این پایگاه بعد از ایالات متحده که ۶۰ سال در مطالعات استنادی تجربه دارد و نیز بعد از کشور هلند ، سومین نظام استنادی جهان است./واحد مرکزی خبر

ارسال نظر